Срив на фондовите пазари през 2019? Предупреждение за 70% корекция

Януари 04, 2019 18:40

2019 година ще отбележи точно 10 години от края на Глобалната финансова криза през 2009 г. Освен това, настоящата година ще регистрира най-дългия период на икономическа експанзия, надминавайки интернет бума от 1991-2001.

Въпреки това, започнаха да се появяват пукнатини в пазарите и фундаментите вече не изглеждат толкова силни, колкото бяха. През 2018 година фондовите пазари претърпяха най-слабата си година от 2008 насам. Но сега няколко предупредителни знака светват червената лампа на пазарните участници, карайки някои анализатори да прогнозират 70% спад през тази година.

Предупредителен знак #1: Края на икономическия бум

2018 година бе най-волатилната година на световните фондови пазари след рецесията. А волатилността прави кризата на пазарите още по-вероятна.

Източник: CNBC

За момента волатилността е една от причините най-големите хедж фонд мениджъри в света и водещи икономисти да прогнозират срив на пазарите през 2019 година. Друга причина са покачващите лихвени проценти.

Предупредителен знак #2: Покачващите се лихвени проценти

Докато американската икономика беше на пълна пара, Федералния резерв повиши лихвите 8 пъти като започна през 2015 година. Въпреки че САЩ се намират много близко до пълна заетост има опасност от прекомерен ръст на инфлацията и потребителските цени.

Увеличаването на лихвените нива е стратегия за овладяване на инфлацията. Повишаването на цените на кредитите и увеличаването на атрактивността на на спестяванията създават баланс между хората, които харчат и спестяват. Все пак, този подход крие и известни опасности. Историята показва, че може да доведе до свиване на икономиката, спад на цените на акциите и сривове на фондовия пазар. Не е изненадващо, че увеличението на лихвените проценти е предшествало над 10 икономически рецесии през последните 40 години.

Източник: Forbes

Предупредителен знак #3: 30% спад на Apple и предупреждението за Китай

Apple понижиха очакванията си за продажбите за първи път в последните 12 години. В писмо до инвеститорите, главният изпълнителен директор Тим Кук обвини почти изцяло Китай, за проблемите с продажбите на компанията. Около 20% от продажбите на Apple са именно в Китай.

Кук заяви: "Въпреки че очаквахме някои предизвикателства на ключовите развиващи се пазари, не предвидихме добре мащаба на икономическото забавяне, особено в Китай". Ако Китай не се разраства, това представлява сериозен проблем за останалия свят, тъй като повечето от световната търговия е свързана с региона.

Предупредителен знак #4: Данните за САЩ пропуснаха очакванията

За първи път по време на президенството на Доналд Тръмп и икономическите данни, и индикаторите за настроенията пропуснаха очакванията на анализаторите.

Източник: Bloomberg

Активността на американските фабрики падна до 2-годишно дъна и пропусна всички оценки от проучванията на Bloomberg. Според Джеф Kарбон от Cornerstone Wealth "пазарите са включили в цените рецесия, независимо каква. Сега до каква степен и кога? Тази история още не е написана."

Прогнозите на експертите: 70% срив на фондовите пазари

Повишената волатилност и по-високите лихвени нива карат инвеститорите и икономистите да предвиждат предстоящ срив на фондовия пазар.

Според хедж фонд мениджъра Пол Тюдор Джоунс "имаме най-силната икономика в последните 40 години, работеща при пълна заетост. Настроенията са еуфорични. Но това е неустойчиво и идва на цената на надуването на балони при акциите и кредитите."

Скот Майнерд, председател на инвестициите и глобален главен инвестиционен директор на Guggenheim Partners, предупреждава: "Пазарите потенциално може да сблъскат с бедствие ... след като достигнем връх, вероятно ще видим 40% корекция при акциите." В същото време, икономистът Тед Бауман прогнозира срив от 70%.

И накрая, съветникът на ЦРУ за финансови заплахи и асиметрична война Джим Рикардс твърди, че спадът от 70% е основният сценарий.

Как трейдърите могат да се възползват?

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, седмична графика. Моля, обърнете внимание: Предходното представяне не е надежден индикатор за бъдещите резултати или бъдещото представяне.

Широкият американски индекс SP500 проби под продължилия около година търговски диапазон, високата волатилност предлага много възможности за търговия. Като използват CFD-та върху акции и индекси, трейдърите могат да трупат печалби и при растящи при падащи пазари. Въпреки това, имайте предвид, че волатилните пазари могат да доведат до по-висок пазарен риск, следователно правилното управление на риска и настройките за защита от волатилност са ключови.

Започнете да търгувате CFD-та върху най-големите американски индекси и още над 7500 финансови инструмента с брокер номер 1 в Германия за 2018 година - Admiral Markets.

Предоставените данни осигуряват допълнителна информация относно всички анализи, прогнози, оценки, предвиждания или други подобни преценки или информация (наричани по-нататък "Анализ"), публикувани на уеб сайта на Admiral Markets. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, обърнете внимание на следното:

  1. Анализът се публикува само за информационни цели и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка.
  2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки отделен клиент и Admiral Markets не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали се основава или не на анализа.
  3. Всеки от анализите се изготвя от независим анализатор (наричан по-долу "Автор") въз основа на личните оценки на автора.
  4. За да се гарантира, че интересите на клиентите ще бъдат защитени и обективността на анализа няма да бъде uвредена, Admiral Markets е установил подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.
  5. Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на анализа са надеждни и че цялата информация се представя, доколкото е възможно, по разбираем, своевременен, точен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността или пълнотата на информацията, съдържаща се в анализа. Представените цифри се позовават на това, че никой от предишните резултати не е надежден показател за бъдещите резултати.
  6. Съдържанието на анализа не трябва да се тълкува като изрично или скрито обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets, че клиентът ще се възползва от стратегиите в него или че загубите във връзка с него могат да бъдат или ]e бъдат ограничени.
  7. Всяко предишно или оформено представяне на финансовите инструменти, посочени в публикацията, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets за бъдещо представяне. Стойността на финансовия инструмент може да се увеличи и намали и запазването на стойността на активите не е гарантирано.
  8. Прогнозите, включени в анализа, могат да бъдат предмет на допълнителни такси, данъци или други такси в зависимост от предмета на публикацията. Ценовата листа, приложима за услугите, предоставяни от Admiral Markets, е обществено достъпна на уеб сайта на Admiral Markets.
  9. Продуктите с ливъридж (включително договори за разлика) имат спекулативен характер и могат да доведат до загуби или печалби. Преди да започнете да търгувате, трябва да сте сигурни, че разбирате всички рискове.
Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.