Смут на пазарите след ескалацията на търговската война Китай-САЩ. Какво следва?

Май 20, 2019 12:01

Търговските взаимоотношения между двете най-големи икономики в света - САЩ и Китай ескалираха до застрашителни нива. След като САЩ започна разследване на китайските търговски практики през 2017 година, не много анализатори вярваха, че преговорите ще се развитият толкова зле и ще предизвикат сериозна суматоха на пазарите. Но може ли това да е само началото?

В тази статия ще дискутираме сегашната ситуация при търговските отношения между САЩ и Китай, пазарната реакция и начините, по които може да се възползвате от потенциално най-големите движение, които сме виждали от известно време.

Бърз преглед на търговските взимоотношения САЩ-Китай

През 2017 година САЩ започнаха разследване на китайските търговски политики по отношение на интелектуалната собственост, предполагаеми спонсорирани от правителството хакерски атаки и проникване в американски компании, с цел получаване на достъп до нови технологии, наред с много други въпроси.

Оттогава САЩ наложиха три кръга от мита за китайски стоки на стойност над 250 милиарда долара. През 2018 Китай отвърна по подобен начин и сложи тарифи на американски стоки за 110 милиарда долара. През декември обаче двете страни обаче се договориха да спрат новите мита и да седнат на масата за преговори.

Тези проговори започнаха обещаващо в началото и широките очаквания бяха, че споразумението в просто въпрос на време. През май обаче ситуацията рязко се влоши след като Доналд Тръмп вдигна митата за китайски стоки на стойност 200 милиарда долара на 25%.

Въпреки че Тръмп заплаши Китай да не отговаря на тези тарифи, Пекин обяви ответни мерки като увеличи таксите за внос на американски стоки на стойност 60 милиарда долара.

Пазарната реакция на ескалацията на търговската война между САЩ и Китай

Ескалацията на конфликта между двете най-големи икономики в света нанесе удар върху рисковите активи. В понеделник, 13 май, първият търговски ден след отговора на Китай, пазарите бяха грозна картинка:

  • Dow Jones Industrial Average (DJI30) се срина с над 600 пункта. Това бе най-лошата му търговска сесия от 3 януари насам.
  • S&P500 също имаше най-слабата си сесия от началото на годината и падна с 2.4% само в рамките на ден.

В същото време на валутните пазари се наблюдаваше придвижване на капитал от по-рисковите валути към убежища като японска йена, швейцарски франк и злато. Суровинна валута като австралийски долар, който е силно обвързан с растежа на Китай, се потопи до ново четиримесечно дъно. Нека да видим как може да се изтъргуват тези големи пазарни движения.

Как се търгува на високоволатилни пазари?

Повечето пазарни участници се опитват да следват тренда през по-голямата част от времето, което означава, че търгуват в посоката на пазарните тенденции. Една от най-простите форми на влизане на пазара, за която се говори в много търговски книги, е да се купува ниско и да се продава високо. Подобна възможност предлагат стратегиите базаирани на влизане на пазара след корекция.

Въпреки това, при висока волатилност, пазарите могат да се задвижат рязко в дадена посока, докато трейдърите се надпреварват да влизат или излизат от своите сделки. Има много начини да се търгува при скок на пазарната волатилност, но много търговци предпочитат да търгуват при пробив. Например, нека да разгледаме дневна графика на цената на златото:

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, Gold, дневна графика. Моля, обърнете внимание: Предходното представяне не е надежден индикатор за бъдещите резултати или бъдещото представяне.

На графиката по-горе може да се види как пазарът често преминава от период на тренд към период на търговия в диапазон. Подчертаното жълто квадратче показва най-новия търговски диапазон на златото. Тъй като цените често се движат настрани, в диапазон, това показва, че нито купувачите, нито продавачите успяват да доминират.

Все пак, дори и през периодите на търговия в диапазон, волатилността може да покаже активността на купувачи или продавачи. Например часовата графика на цената на златото рисува интересна картина:

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, Gold, часова графика. Моля, обърнете внимание: Предходното представяне не е надежден индикатор за бъдещите резултати или бъдещото представяне.

На горната графика се вижда, че голяма част от движението в търговския диапазон е по-скоро на случаен принцип. Въпреки това, преди златото да пробие във възходяща посока, ценовата волатилност започва между линиите на подкрепа и съпротива, изобразени с черните линии.

Преместването на капитал към активи убежища, на фона на ескалиращата търговска война между САЩ и Китай, помогна на златото да пробие търговския диапазон във възходяща посока. След като първата свещ проби и затвори над линията на съпротива, трейдърите могат да отворят дълга позиция на нива около $1291, със стоп лос на $1282.

Ако пазарът падне и стоп лос поръчката е достигната, търговецът ще загуби 9 пункта, което при търговия с минималния обем от 0.1 лота, ще доведе до загуба от $90. Това обаче не се случва и ако трейдърът задържи сделката си отворена до края на деня, ще може да я затвори на нива около $1299 или с печалба от $80.

Понастоящем изглежда, че трудно ще се достигне до търговско споразумение между САЩ и Китай. Следователно трябва да се приготвим за периоди на по-висока волатилност. Но как да се подготвим за тях?

Един от най-добрите начини е да изтеглите търговската платформа MetaTrader 5, на която ще можете да търгувате хиляди финансови инструменти, използвайки реална или демо сметка на Admiral Markets. Просто кликнете на банера отдолу и сте готов да започнете!

Предоставените данни осигуряват допълнителна информация относно всички анализи, прогнози, оценки, предвиждания или други подобни преценки или информация (наричани по-нататък "Анализ"), публикувани на уеб сайта на Admiral Markets. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, обърнете внимание на следното:

  1. Анализът се публикува само за информационни цели и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка.
  2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки отделен клиент и Admiral Markets не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали се основава или не на анализа.
  3. Всеки от анализите се изготвя от независим анализатор (наричан по-долу "Автор") въз основа на личните оценки на автора.
  4. За да се гарантира, че интересите на клиентите ще бъдат защитени и обективността на анализа няма да бъде uвредена, Admiral Markets е установил подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.
  5. Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на анализа са надеждни и че цялата информация се представя, доколкото е възможно, по разбираем, своевременен, точен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността или пълнотата на информацията, съдържаща се в анализа. Представените цифри се позовават на това, че никой от предишните резултати не е надежден показател за бъдещите резултати.
  6. Съдържанието на анализа не трябва да се тълкува като изрично или скрито обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets, че клиентът ще се възползва от стратегиите в него или че загубите във връзка с него могат да бъдат или ]e бъдат ограничени.
  7. Всяко предишно или оформено представяне на финансовите инструменти, посочени в публикацията, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets за бъдещо представяне. Стойността на финансовия инструмент може да се увеличи и намали и запазването на стойността на активите не е гарантирано.
  8. Прогнозите, включени в анализа, могат да бъдат предмет на допълнителни такси, данъци или други такси в зависимост от предмета на публикацията. Ценовата листа, приложима за услугите, предоставяни от Admiral Markets, е обществено достъпна на уеб сайта на Admiral Markets.
  9. Продуктите с ливъридж (включително договори за разлика) имат спекулативен характер и могат да доведат до загуби или печалби. Преди да започнете да търгувате, трябва да сте сигурни, че разбирате всички рискове.
Avatar-Admirals
Admirals Решение от типа всичко в едно за харчене, инвестиране и управление на парите Ви

Повече от брокер, Admirals е финансов хъб, предлагащ широка гама от финансови продукти и услуги. Ние правим възможен подхода всичко в едно към личните финанси чрез цялостно решение за инвестиране, харчене и управление на пари.