Резултати от Г-20: Петролът нагоре с 4%, S&P с 1%, USD надолу. Какво следва?

Декември 04, 2018 11:06

В първият търговски ден след срещата на Г-20 в Буенос Айрес видяхме скок на рисковите сделки и то с едно от най-големите еднодневни увеличения за последните години.

Dow Jones добави 287,97 пункта или 1,13%, SP500 нарасна с 30,2 пункта или 1.09% (най-голямото дневно увеличение за последните 7 години), а Nasdaq натрупа 110,98 пункта или 1,51%. На фронта на суровините, фючърсите върху суровия петрол се установиха на цена от $52,95 за барел, което ръст от близо 4%. В същото време, на Форекс щатския долар поевтиня, докато китайският офшорен юан (CNH) добави около 1% към стойността си.

Какво предизвика ралито? Търговското споразумение договорено между президентите на САЩ и Китай - Доналд Тръмп и Си Дзинпин.

Глобалните фондови пазари определено харесаха новините и акциите в Азия, Европа и Северна Америка отвориха с възходящи гапове. Дори суровинни валути като австралийския долар поскъпнаха на фона на новините.

Въпреки това, може ли търговското примирие наистина да е последно? Какво друго беше постигнато на срещата на Г-20 и какви ще са следващите стъпки на пазара? Нека разберем.

Основните точки в търговската война

В началото на година САЩ започна да налага мита на вноса на някои китайски стоки, Китай отговори и всички това се превърна в търговска война между двете най-големи икономики в света. През юли САЩ удари Китай с мита за китайски стоки на стойност $250 милиарда. Последваха "тарифи" върху щатски стоки за $110 милиарда внасяни в Китай.

Тъй като търговската война ескалира, пазарите станаха все по-напрегнати след предупреждението на Доналд Тръмп, който заплаши с нов кръг тарифи за китайски стоки за $276 милиарда ако преговорите в Буенос Айрес се окажат неуспешни.

Източник: BBC

Подробностите за споразумението между САЩ и Китай в рамките на Г-20

В изявлението на Белия Дом след срещата на Г-20 се споменава, че Доналд Тръмп и Си Дзинпин са имали "много успешна среща". В него се казва, че американските тарифи за китайски стоки ще останат непроменени за период от 90 дни. Ако обаче до този момент не бъде постигнато споразумение, САЩ ще увеличат сегашните мита от 10% на 25%.

В изявлението също се казва, че Китай се е съгласил да "купи все още несъгласувано, но много съществено количество селскостопански, енергийни, промишлени и други продукти от Съединените щати, за да намали търговския дисбаланс между нашите държави".

Въпреки това преговорите, които трябва да се проведат в рамките на 90 дни, ще са доста трудни, тъй като включват защита на интелектуалната собственост, трансфери на технологии и киберн пробиви и кражби.

Какво следва на пазарите?

Пазарите изглежда се наслаждават на обявеното споразумение между САЩ и Китай, но това може да е краткосрочно, тъй като мнозина вярват, че най-големите предизвикателства тепърва предстоят. Особено след като версиите за срещата в Буенос Айрес в изявленията на САЩ и Китай се различават значително.

Повечето фондови пазари, като например SP500, вече започнаха да връщат част от своите печалби с отварянето американската сесия в първия работен ден след срещата на върха на Г-20.

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 SP500 H1

Ако разгледаме по-голямата картина на CFD върху SP500, можем да видим, че пазарът изпитва известни проблеми, тъй като се търгува между нивата на подкрепа и съпротива.

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 SP500 H1

Някои трейдъри могат да изберат да се придържат към нивата на подкрепа и съпротива, очертани от сините линии, поддържайки пазара в тесни граници. В края на краищата, следващият кръг тарифи може да бъде спрян, но само за 90 дни. Все още предстоят много преговори между САЩ и Китай.

Въпреки това, ако настъпят промени в преговорите, тогава трейдърите могат да обмислят търговска стратегия за пробив на горната граница на съпротива и да насочат цената към предходния исторически връх на SP500 около 2940 пункта.

Какво друго се случи на срещата на Г-20?

Докато пазарите се фокусираха главно върху преговорите между САЩ и Китай, на срещата на върха на Г-20 имаше и други странични срещи. Едно от другите големи съобщения бе от Русия и Саудитска Арабия относно петролния пазар.

Руският президент Владимир Путин и принцът на Саудитска Арабия Мохамед бин Салман се съгласиха да удължат намаляването на производството на петрол през 2019 година. Така помогнаха на цените на петрола да отворят с гап от над $2. Съвместните им усилия са в отговор на почти 30%-овия спад, който засегна петролните пазари в последния месец.

Източник: Bloomberg

Докато двамата държавни глави се ангажираха да "ребалансират" петролния пазар, то не бяха дадени подробности относно размера на съкращенията и колко дълго ще продължат. Обаче енергийният министър на ОАЕ Сухаил Ал Мазроуи заяви, че е "оптимистично настроен", че следващата среща на членовете на ОПЕК и страните производителки извън картела би могла да постигне споразумение по техническите условия за намаляване на производството.

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 WTI седмична графика

След като достигнаха четиригодишен връх през септември 2018, цените на петрола WTI се намират в свободно падане. Въпреки това, в момента всички погледи са насочени към нивото на подкрепа очертано със синьо. Трейдърите ще търсят улики дали пазарът е готов да отскочи в този момент или ще продължи разпродажбата.

Как трейдърите могат да се възползват?

Пазарите са склонни да стават по-волатилни по отношение на нови съобщения за тежки новини, като например търговски тарифи. Това може да представлява много добра възможност за опитни трейдъри. По-високата волатилност може да доведе по-високи рискове за търговията, така че правилното управление на риска и защитата срещу волатилност ще са от съществено значение.

Както винаги, търговията е за вземане на решения. Някой трейдъри ще заемат дълги позиции, други къси, а някои ще седят безучастно отстрани. А Вие какво ще направите?

Търгувайте индекси и петрол, и още над 8000 финансови инструмента с платформа номер 1 в света за търговия с множество активи, предоставена от Admiral Markets.

Предоставените данни осигуряват допълнителна информация относно всички анализи, прогнози, оценки, предвиждания или други подобни преценки или информация (наричани по-нататък "Анализ"), публикувани на уеб сайта на Admiral Markets. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, обърнете внимание на следното:


  1. Анализът се публикува само за информационни цели и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка.
  2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки отделен клиент и Admiral Markets не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали се основава или не на анализа.
  3. Всеки от анализите се изготвя от независим анализатор (наричан по-долу "Автор") въз основа на личните оценки на автора.
  4. За да се гарантира, че интересите на клиентите ще бъдат защитени и обективността на анализа няма да бъде uвредена, Admiral Markets е установил подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.
  5. Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на анализа са надеждни и че цялата информация се представя, доколкото е възможно, по разбираем, своевременен, точен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността или пълнотата на информацията, съдържаща се в анализа. Представените цифри се позовават на това, че никой от предишните резултати не е надежден показател за бъдещите резултати.
  6. Съдържанието на анализа не трябва да се тълкува като изрично или скрито обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets, че клиентът ще се възползва от стратегиите в него или че загубите във връзка с него могат да бъдат или ]e бъдат ограничени.
  7. Всяко предишно или оформено представяне на финансовите инструменти, посочени в публикацията, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets за бъдещо представяне. Стойността на финансовия инструмент може да се увеличи и намали и запазването на стойността на активите не е гарантирано.
  8. Прогнозите, включени в анализа, могат да бъдат предмет на допълнителни такси, данъци или други такси в зависимост от предмета на публикацията. Ценовата листа, приложима за услугите, предоставяни от Admiral Markets, е обществено достъпна на уеб сайта на Admiral Markets.
  9. Продуктите с ливъридж (включително договори за разлика) имат спекулативен характер и могат да доведат до загуби или печалби. Преди да започнете да търгувате, трябва да сте сигурни, че разбирате всички рискове.
Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.