Петролът с ръст от 20% за 8 дни. Какво следва?

Януари 15, 2019 17:31

Цената на петрола тип Brent се изстреля с 20% нагоре за малко повече от седмица, след нашите прогнози, че именно петрола може да е завръщащия се крал през 2019 година. И така защо цените на "черното злато" скочиха, какво следва и как да се възползвате от скока? Продължете да четете, за да разберете.

Фактите зад ръста на цените на петрола

На 7 декември ОПЕК, Русия и други богати на петрол страни постигнаха споразумение да намалят продукцията си с 1,2 милиона барела дневно за първите 6 месеца на настоящата година. Така създадоха дисбаланс в търсенето и предлагането на "черното злато".

Съвсем елементарно, премахването на толкова голяма част от доставките на петрол, докато търсенето остава същото, може да доведе до големи ценови колебания, особено когато пазарът се ребалансира.

Въпреки това, според Wall Street Journal, Саудитска Арабия планира още по-голямо съкращаване на продукцията, от договореното на последната среща на ОПЕК и съюзниците. В действителност, те планират да намалят износа на петрол до 7,1 милиона барела дневно до края на януари, в опит да върнат цените на суровия петрол тип Brent до нива от 80 долара за барел, което ключово ниво.

Но ограниченото предлагане не е единственият виновник. Друга причина, поради която петролът се повиши през първите две седмици на януари, се дължи на позиционирането на пазарните участници в началото на годината. През 2018 година цената на суровия петрол Brent се срина с 42% на годишна база, което накара много трейдъри с къси продажби да спасяват позициите си при първия намек за добри новини.

Това е известно като изцеждане на къси позиции, където екстремно разпродаден пазар се задвижва рязко нагоре, тъй като късите продавачи затварят позициите си. Така те придават допълнителна възходяща инерция на пазарните цени.

Ще продължи възходящото движение при петрола?

Сега, когато петролът поскъпна с около 20%, много трейдъри се питата дали има възможност покачването в цените на "черното злато" да продължи.

Комбинацията между продължаващите ограничения в предлагането и отпускането на късите позиция, създава сериозна възможност за по-нататъшни печалби на петрола. И тъй като повечето инвестиционни банки и анализатори предполагат по-високи цени, пазарът е силно наклонен към по-нататъшен ръст, като прогнозите за цените на суровия петрол са от 60 до 72 долара за барел.

Източник: CNBC

Като се има предвид, че най-високото ниво на цените, достигнато през първите две седмици на търговията през 2019 е около 62 долара за барел, петролът има достатъчно място за по-нататъшни печалби.

Така, как трейдърите могат да се възползват от ситуацията? Нека погледнем.

Как краткосрочните трейдъри могат да се възползват от петрола?

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, Brent, седмична графика. Моля, обърнете внимание: Предходното представяне не е надежден индикатор за бъдещите резултати или бъдещото представяне.

На горната графика на суровия петрол тип Brent, трейдърите са могли да се възползват от бичата ситуация като са потърсили дълги позиции около синята линия на графиката - обикновено позната като тренд линия. Този тип линии играят ролата на нива на подкрепа и съпротива и трейдърите често ги ползват като отправна точка за вход.

Все пак, по-краткосрочните трейдъри могат да погледнат към по-малките времеви рамки за повече информация относно възможностите за търговия.

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, Brent, часова графика. Моля, обърнете внимание: Предходното представяне не е надежден индикатор за бъдещите резултати или бъдещото представяне.

Графиката по-горе показва часовата графика на петрол тип Brent за първите две седмици на тази година. Всяка свещ представлява период от един час търговия. Тъй като повечето трейдъри търсят по-високи цени на този пазар, използването на индикатори, основани на тренда, може да се окаже много полезно.

Един от най-простотите трендови индикатори е пълзящата средна. 50-периодната пълзяща средна е изобразена с червена цвят на графиката. Това по същество показва средната цена на последните 50 периода. Тъй като тази линия нараства, тя показва, че купувачите имат контрол над ситуацията.

Пълзящите средни също могат да са полезни за някои трейдъри и алгоритмите, които купуват и продават на ценови нива близки до средните. В този случай трейдърите най-вероятно ще чакат пазара да се върне над 50-месечната пълзяща средна, преди да потърси нови дълги позиции.

Как бързо да изчислите Вашата печалба или загуба?

Познаването на това, което можете да спечелите и загубите от една сделка, е от съществено значение за дългосрочния успех на всеки трейдър. Бърз начин, за да изчислите Вашите печалби или загуби може да е трейдърски калкулатор.

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, Brent, часова графика. Моля, обърнете внимание: Предходното представяне не е надежден индикатор за бъдещите резултати или бъдещото представяне.

На горната часова графика, цената на Brent навлезе в краткосрочен диапазон в близост до 50 периодната средна. Възможна цена за влизане на пазара може да е при пробива нагоре на търговския диапазон - $57,50, със стоп лос поставен под дъното на диапазона $56,65. Това е $0,85 разлика. Но какво ще означава тя в парично изражение ако търгуваме с 1 лот ако входната ни цена е задействана, а след това и стоп лоса бива ударен?

След като използваме трейдърския калкулатор ще видим, че тя е $85. Ако трейдърът реши да затвори сделката си в края на следващия търговски ден на ниво от $60,85, след като поставите тази цена на затваряне в трейдинг калкулатора ще изчислите печалба от $335.

Търгувайте петрол и още над 8000 финансови инструмента на платформа номер 1 в света за търговия с множество активи, предоставен от Admiral Markets.

Предоставените данни осигуряват допълнителна информация относно всички анализи, прогнози, оценки, предвиждания или други подобни преценки или информация (наричани по-нататък "Анализ"), публикувани на уеб сайта на Admiral Markets. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, обърнете внимание на следното:

  1. Анализът се публикува само за информационни цели и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка.
  2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки отделен клиент и Admiral Markets не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали се основава или не на анализа.
  3. Всеки от анализите се изготвя от независим анализатор (наричан по-долу "Автор") въз основа на личните оценки на автора.
  4. За да се гарантира, че интересите на клиентите ще бъдат защитени и обективността на анализа няма да бъде uвредена, Admiral Markets е установил подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.
  5. Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на анализа са надеждни и че цялата информация се представя, доколкото е възможно, по разбираем, своевременен, точен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността или пълнотата на информацията, съдържаща се в анализа. Представените цифри се позовават на това, че никой от предишните резултати не е надежден показател за бъдещите резултати.
  6. Съдържанието на анализа не трябва да се тълкува като изрично или скрито обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets, че клиентът ще се възползва от стратегиите в него или че загубите във връзка с него могат да бъдат или ]e бъдат ограничени.
  7. Всяко предишно или оформено представяне на финансовите инструменти, посочени в публикацията, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets за бъдещо представяне. Стойността на финансовия инструмент може да се увеличи и намали и запазването на стойността на активите не е гарантирано.
  8. Прогнозите, включени в анализа, могат да бъдат предмет на допълнителни такси, данъци или други такси в зависимост от предмета на публикацията. Ценовата листа, приложима за услугите, предоставяни от Admiral Markets, е обществено достъпна на уеб сайта на Admiral Markets.
  9. Продуктите с ливъридж (включително договори за разлика) имат спекулативен характер и могат да доведат до загуби или печалби. Преди да започнете да търгувате, трябва да сте сигурни, че разбирате всички рискове.
Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.