Пазарите паднаха с 15%! Как ще търгувате?

Март 10, 2020 14:10

Американските и британските фондови пазари претърпяха най-лошите си дни след Глобалната финансова криза от 2008, сривайки се с 15% на 9 март. Една от причините бе рязък спад в цените на петрола, който бе подсилен допълнително от опасенията за икономическата цена на пандемията от коронавирус.

Британският индекс FTSE 100 изтри почти 125 милиарда паунда от стойността си или 7,7%, което направи 9 март най-лошия ден в историята на индекса. Бенчмаркът затвори под 6000 пункта, което бе най-ниското му ниво от 2016 година насам, след Брекзит референдума.

В същото време Dow Jones се срина с 7,8%, падайки с над 2000 пункта за първи път в историята си.

Какво предизвика срива?

Сривът на фондовият пазар последва нарастващите икономически загуби причинени от пандемията от Коронавирус, тъй като основните правителства в света се затрудняват да приберат месните пътуващи и да овладеят епидемията.

В допълнение, петролният пазар се срина, тъй като избухването на коронавирус повлия на търсенето на суров петрол. Неразбирателството за съкращения в петролната продукция остава напрежението между Саудитска Арабия и Русия на високи нива. Русия отказа да увеличи съкращенията на продукцията, които биха могли да подкрепят цените на петрола, след което Саудитска Арабия обеща да увеличи производството.

Това решение потопи цените на петрола с повече от 30% в понеделник като петролът тип Brent падна до $35 за барел. По този начин най-губещи се оказаха акциите на петролните компании:

  • BP -18%
  • Total -17%
  • Chevron -14%
  • Exxon -13%

При продължаващите международни търкания и разпространението на коронавирус, можем да очакваме високата волатилност да остане през следващите дни.

Как да може търгувате?

Въпреки че пазарната волатилност често е причинена от повишена паника в медиите, волатилността може да доведе добри възможности за някои по-практични трейдъри. Тъй като ДЗР дават възможност на търговците да влизат в къси и дълги позиции, ДЗР трейдърите имат възможност да печелят, както при възходящ, так и при низходящ пазар.

С Admiral Markets получавате достъп до 4000+ пазара, от които да избирате, включително ДЗР върху суровини като суров петрол тип WTI и Brent, основните акции и индекси като Dow Jones, FTSE, SP500, и Nasdaq.

Ако бяхте отворили къса позиция от 1 лот Brent (1 лот = 100 барела) на цена от $45,90 в 23:00 на 6 март и след това затворите тази сделка на нива от $35,73 на 9 март, след като пазарите отворят, то щяхте да имате печалба от $1017.

Източник: Admiral Markets, MetaTrader 5 с приставка MT5SE, Brent ДЗР, Дневна графика с диапазон на данните 14 август 2018 - 10 март 2020. Изготвена на 10 март 2020 в 09:30. Моля обърнете внимание, че миналото представяне не гарантира бъдещи резултати.

Имайте предвид, че търговията включва риск и ако бяхте отворили сделка за покупка, то щяхте да загубите същата сума.

Във всеки случаи, при екстремната волатилност при акциите на петролните компании, то трейдърите могат да получат много възможности. А Вие как ще търгувате?

  1. ИНФОРМАЦИЯ ЗА АНАЛИЗАТОРСКИ МАТЕРИАЛИ:

    Дадените данни предоставят допълнителна информация относно всички анализи, оценки, прогнози, предвиждания, прегледи на пазара, седмични перспективи или други подобни оценки или информация (наричана по-долу "Анализ"), публикувани на уебсайтовете инвестиционни компании на Admiral Markets, опериращи под търговската марка Admiral Markets (по-долу Admiral Markets).

    Преди да вземете инвестиционни решения, обърнете специално внимание на следното:

    1.Това е маркетингова комуникация. Съдържанието се публикува само с информативна цел и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка. Тя не е изготвенa в съответствие със законовите изисквания, предназначени да насърчават независимостта на инвестиционните проучвания и не подлежи на забрана за разглеждане преди разпространението на инвестиционни изследвания.

    2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки клиент, докато Admiral Markets  не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали е на базата на съдържанието.

    3. С оглед защитата на интересите на нашите клиенти и обективността на анализа, Admiral Markets създаде подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.

    4. Анализът се изготвя от независим анализатор Борис Петров, финансов анализатор (наричан по-долу "Автор") на базата на лични оценки.

    5.Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на съдържание са надеждни и че цялата информация е представена, доколкото е възможно, по разбираем, навременен, прецизен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността и пълнотата на всяка информация, съдържаща се в анализа.

    6. Всякакъв вид минало или представяне на ценови модели на финансови инструменти, посочени в съдържанието, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намеса на Admiral Markets за бъдещи резултати. Стойността на финансовия инструмент може по всяко време да се увеличава и намалява, а запазването на стойността на активите не е гарантирано.

    7.Продаваните продукти (включително договори за разлика) са спекулативни по своя характер и могат да доведат до загуби или печалба. Преди да започнете да търгувате, моля, уверете се, че напълно разбирате свързаните с това рискове.

Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.