Основните теми, които ще оформят пазарите през 2019

Януари 14, 2019 15:57

След като 2018 година предложи най-волатилните пазарни условия след финансовата рецесия от 2008, какво може да очакват трейдърите и инвеститорите от 2019? Тук ще обсъдим някои от темите, които ще оформят финансовите пазари през следващата година.

1. Ръст или спад на европейските пазари след като ЕЦБ сложи край на програмата си за стимули?

През последното тримесечие на 2018 година Европейската централна банка реши да приключи мулти-трилионната си програма за изкупуване на облигации, която стартира през 2015 г. Тя бе известна като "количествени улеснения". В този сценарий, централната банка печата пари като купува активи от банки, например облигации, с електронни пари, които преди това не са съществували. Ефектът от тези действия бе най-вече върху основни някои основни пазари..

Борсов индекс DAX30

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, DAX30, седмична графика. Моля, обърнете внимание: Предходното представяне не е надежден индикатор за бъдещите резултати или бъдещото представяне.

"Безплатните пари" циркулиращи в еврозоната успяха да помогнат на немския борсов индекс DAX30 за известен период от време, както е показано в оцветения в жълто период на графиката по-горе. Това обаче бе само докато ЕЦБ не започна да обсъжда свиването на обема на програмата през 2018 г. Именно тази и още няколко причини отключиха спад в индекса.

При липса на подкрепа от централната банка, продавачите придобиха сериозен контрол. И след като в момента DAX30 официално се намира в мечи пазар, може да видим още трудности за немския борсов индекс. Как ще го търгувате?

Валутна двойка EUR/USD

През декември Европейската централна банка окончателно приключи с изливането на "безплатни пари" в икономиката на еврозоната. Следователно ще има значително по-малко евро в обръщение. Това може да е добра новина за единната валута, която и без това е в интересен период от техническа гледна точка.

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, EUR/USD, месечна графика. Моля, обърнете внимание: Предходното представяне не е надежден индикатор за бъдещите резултати или бъдещото представяне.

На графиката по-горе хоризонталната линия и жълтия правоъгълник отбелязват значима зона за EUR/USD. Пазарът бе отхвърлен на няколко пъти от това ниво през 2015 и 2016 година, преди накрая да пробие нагоре през 2017 г. Тъй като в момента цената на най-търгуваната валутна двойка на това ниво, някои трейдъри се осланят на тази подкрепа и очакват еврото да поскъпне срещу щатския долар. Вие от тях ли сте?

#2. Ще успее ли щатския пазар на облигации да отключи рецесия?

Слуховете за икономическа рецесия през 2019 година се разпространяват широко във финансовите медии. Международният валутен фонд предупреди за събирането на "буреносни облаци" за следващата финансова криза. В същото време, от Morgan Stanley обявиха публикуваха своите предпочитания и обявиха, че има 50% шанс за икономическа рецесия през 2019.

Само някои от причините са:

Все пак, има един пазар, за който професионалните инвеститори и хедж фонд мениджърите са сериозно разтревожени - пазара на облигации в САЩ. По-специално трейдърите са обезпокоени от "обърната крива на доходността", която се образува през декември за първи в последните 10 години.

"Обърната крива на доходността" се получава, когато доходността по краткосрочните облигации се покачи над тази по дългосрочните. Това означава, че трейдърите са по-мечо настроени в дългосрочен план, отколкото в краткосрочен. Най-важното обаче е, че големите икономически спадове в последните десетилетия бяха предшествани от "обърната крива на доходността".

Доходността по 10-годишните щатски облигации достигна 7-годишен връх през 2018 година. Тъй като доходността и цената на облигациите имат обратна корелация, цената на 10-годишните щатски облигации достигна критично 7-годишно дъно.

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, #USTNotе , месечна графика. Моля, обърнете внимание: Предходното представяне не е надежден индикатор за бъдещите резултати или бъдещото представяне.

На графиката по-горе 10-годишните щатски облигации наскоро отскочиха от дългосрочната хоризонтална подкрепа отбелязана със синьо. Тъй като графиката се покачва, то и цените на облигациите се увеличават. И ако станем свидетели на рецесия през 2019 година, както предсказват някои инвестиционни банки можем да видим възходящо движение при цените на облигациите. Следите ли тези инструменти?

Търговията със прости стратегии за ценовото движение може да бъде ефективно сред различни пазари. Например, обръщане след "пин бар", изобразено в маркираната с жълто зона на месечна график, предлага предпоставки за бъдещо възходящо движение.

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, #USTNotе , месечна графика. Моля, обърнете внимание: Предходното представяне не е надежден индикатор за бъдещите резултати или бъдещото представяне.

Ако трейдър е влязъл в позиция с два лота над върха на бара от $ 119.16 със стоп-лос от $ 117.41, тогава рискът от сделката (или общата загуба) ще бъде $ 350. Въпреки това, ако трейдърът държи позицията отворена до $ 122.47,следващото ниво на съпротива от най-ниските нива от декември 2016 г. - печалбата би била $ 662.

Търгувайте борсови индекси, облигации и още над 7500 финансови инструмента с платформа номер 1 в света за търговия с множество активи, предоставена от Admiral Markets.

Предоставените данни осигуряват допълнителна информация относно всички анализи, прогнози, оценки, предвиждания или други подобни преценки или информация (наричани по-нататък "Анализ"), публикувани на уеб сайта на Admiral Markets. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, обърнете внимание на следното:

  1. Анализът се публикува само за информационни цели и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка.
  2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки отделен клиент и Admiral Markets не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали се основава или не на анализа.
  3. Всеки от анализите се изготвя от независим анализатор (наричан по-долу "Автор") въз основа на личните оценки на автора.
  4. За да се гарантира, че интересите на клиентите ще бъдат защитени и обективността на анализа няма да бъде uвредена, Admiral Markets е установил подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.
  5. Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на анализа са надеждни и че цялата информация се представя, доколкото е възможно, по разбираем, своевременен, точен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността или пълнотата на информацията, съдържаща се в анализа. Представените цифри се позовават на това, че никой от предишните резултати не е надежден показател за бъдещите резултати.
  6. Съдържанието на анализа не трябва да се тълкува като изрично или скрито обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets, че клиентът ще се възползва от стратегиите в него или че загубите във връзка с него могат да бъдат или ]e бъдат ограничени.
  7. Всяко предишно или оформено представяне на финансовите инструменти, посочени в публикацията, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets за бъдещо представяне. Стойността на финансовия инструмент може да се увеличи и намали и запазването на стойността на активите не е гарантирано.
  8. Прогнозите, включени в анализа, могат да бъдат предмет на допълнителни такси, данъци или други такси в зависимост от предмета на публикацията. Ценовата листа, приложима за услугите, предоставяни от Admiral Markets, е обществено достъпна на уеб сайта на Admiral Markets.
  9. Продуктите с ливъридж (включително договори за разлика) имат спекулативен характер и могат да доведат до загуби или печалби. Преди да започнете да търгувате, трябва да сте сигурни, че разбирате всички рискове.
Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.