Долар лев: Как да се възползвате от промените на валутния курс?

Борис Петров

Все още има доста българи, които помнят времената, в които доларите или ги нямаше или бяха прекалено скъпи. Така, почти всеки по-труден икономически момент кара редица българи да се наредят на опашки пред обменните бюра и да започнат да превалутират своите пари от лев в долар. Искате да разберете нужно ли е всичко това и как да го направите? Тогава сте на правилното място!

Да не губим повече време и да започваме!

Какво е курс долар лев?

Преди да започнем темата за курс американски долар лев, трябва да обясним накратко всъщност какво е валутен курс?

Валутен курс е съотношението между две валути, което определя стойността на една валута спрямо друга. В повечето случаи става въпрос за отношение на чуждестранна валутна единица спрямо местната (както при долар лев). Валутните курсове основно биват два вида:

  • Фиксирани
  • Плаващи.
Валутен курс долар лев е създаден също от две валути - щатски долар (USD) и български лев (BGN). A за да оценим стойността на едната спрямо другата трябва да ги поставим във валутна двойка - USD/BGN (долар лев). Курсът долар лев е плаващ и по него може да обмените долар в лев и лев в долар.

Валутния курс се определя на валутния пазар (Форекс), който е отворен за широк диапазон от купувачи и продавачи 24 часа в денонощието, 5 дни в седмицата като изключения правят уикендите. Според последния доклад на Банката за международни плащания търговията на Форекс пазара е достигнала 6,6 трилиона долара на ден.

Тествайте търговията на Форекс пазара без да рискувате собствен капитал с демо сметка от Admirals. Вземете Вашата безплатна демо сметка още сега като кликнете на банера отдолу!

Търгувайте с безрискова демо сметка

Практикувайте търговия с виртуални средства

 

Как ви се отразяват промените в курс долар лев?

В момента американският долар е резервна валута номер 1 в света и промените в неговия валутен курс, усетно или неусетно се отразяват на голяма част от населението на света и България не е изключение.

Нека да погледнем някои от ефектите за българските граждани от едно евентуално поскъпване на щатския долар спрямо българския лев:

  • Повишаване на цените на горивата, тъй като на световните финансови пазари петролът се котира в щатски долари.
  • Повишаване на цените на златото и други ценни метали, поради същата причина като петрола.
  • Повишаване на стойността на повечето от останалите суровини, търгувани в долари на световните пазари.
  • Поскъпване на кредитите в долари.
  • Повишаване на стойността на банковите депозити в американски долари.
  • Поскъпването на американския долар може да направи българските и европейските стоки по-конкурентни от произведените в САЩ.
  • Поскъпване на почивките и пътуванията в САЩ.

Виждате, че едно потенциално покачване на курса американски долар лев може да има, както положителни, така и отрицателни ефекти върху икономиката на България и крайния потребител. 

Отдолу можете да откриете и графика на валутната двойка долар лев (USD/BGN):

Защо да започнете търговия с долар лев?

Причините, които могат да Ви накарат да започнете търговия с валутен курс долар лев може да са много, но тук ще отбележим част от основните:

  1. Ако живеете в България и имате кредит в американски долари, то при покупка на USD/BGN вие може да се застраховате (хеджирате) от потенциално поскъпване на долара, съответно и на кредита Ви.
  2. Ако живеете в България и притежавате депозит в американски долари, то при продажба на USD/BGN можете да се хеджирате срещу евентуален спад в курса на долара, който да обезцени депозита Ви.
  3. При положение, че притежавате бизнес, който има има плащания/постъпления в щатски долари, то чрез търговия с долар лев можете да намалите ефектите от промените във валутния курс USD/BGN.
  4. Защита от инфлация в България и обезценяване на българския лев.
  5. При търговия с долар лев можете да се опитате да се възползвате от промените в USD/BGN и да извлечете печалби, но забравяйте, че всяка търговия и инвестиции включват риск.
  6. Можете да диверсифицирате портфейла си с валути, с което да намалите рисковете.

Търгувайте над 40 валутни двойки, 24 часа на ден, 5 дни в седмицата, при конкурентни условия и с регулиран брокер като Admirals. Започнете още сега като кликнете на следващия банер:

Търгувайте Форекс & ДЗР

Получете достъп до над 40 ДЗР на валутни двойки

 

Кои фактори влияят на курс щатски долар лев?

Всеки българин, който има експозиция в американски долари, независимо дали става въпрос за кредит, депозит или бизнес свързан с плащания в щатски долари, е добре да следи изброените по-долу фактори, за да може да вземе информирани решения:

  1. Монетарна политика на Федералния Резерв - Решенията на ФЕД за монетарната политика имат съществена роля върху върху валутния курс на долара. Централната банка на САЩ използва промени на лихвените нива, програми за изкупуване на активи и операции на открития пазар, за да постигне своите цели за инфлация около 2% и пълна заетост. 
  2. Пазарни настроения - Промените в настроенията на пазарите е още един фактор, който влияе върху пазарния курс на долара и съответно върху курс долар лев. USD е смятан и за актив убежище т.е. неговото търсене може да нараства по време периоди на несигурност като срив на фондовите пазари, финансова криза, икономическа рецесия, световна пандемия и други.
  3. Икономически показатели от САЩ и България - Икономически показатели като БВП, доклад за пазара на труда, данни за инфлация и други може да имат ефект върху курс долар лев. Всичките тези икономически данни и събития от САЩ можете да намерите в икономическия календар на Admirals. 

Не трябва да забравяме, че българският лев е фиксиран към еврото. Освен това България е в Европейския съюз. Следователно новините от Европейската централна банка, пазарните настроения в Европа и икономическите данни за еврозоната също могат да дадат отражение върху курс щатски долар лев.

Как да започнете търговия с курс долар лев?

Възможностите за търговия с валутен курс долар лев (USD/BGN) са няколко и тук ще изброим най-популярните от тях като ще отбележим техните предимства и недостатъци

  1. Обмен на пари в брой по курс долар лев. Това изглежда като най-достъпния вариант, но той има своите недостатъци като: солидни разходи при покупка и продажба (разликата между курс купува и курс продава при курс американски долар лев често е 3-4 стотинки, което е спред от около 300-400 пипса); рискове от транспорт и съхранение на пари в брой; работно време на обменните бюра и банките т.е. не можете да обмените, когато решите. Следователно може да потърсите други възможности.
  2. Онлайн търговия с USD/BGN. По този начин може да намалите сериозно търговските разходи и рискове, освен това може да получите възможности за употреба на ливъридж. Все пак ще имате нужда от лицензиран Форекс брокер и платформа за валутна търговия, чрез които да направите своите покупки или къси продажби т.е. имате възможност да се възпозлвате и от ръст и от спад на двойката. Но не са много брокерите, които предлагат за търговия валутната двойка USD/BGN.
  3. Онлайн търговия с EUR/USD. След като знаете, че българският лев е с фиксиран курс към еврото може да използвате валутната двойка EUR/USD. Това е най-търгуваната валутна двойка в света, което гарантира много по-висока ликвидност и по-ниски разходи от USD/BGN (спредове от под 1 пип, а както казахме спредовете са 300-400 пипса при обмен на пари в брой). EUR/USD се предлага масово от брокерите и също ще получите възможност за употреба на ливъридж, както и да се възпозлвате и от ръст и от спад на двойката..

Така може да се окаже, че е по-удобно и по-евтино e да използвате EUR/USD за търговия с курс щатски долар лев. Въпреки че не търгувате директно валутна двойка с участието на български лев, то употребата на еврото може да се окаже много добра опция за търговия с курс долар лев.

Ето и графика на най-търгуваната валутна двойка в света EURUSD:

Източник: Admirals MetaTrader 5, EURUSD, дневна графика с диапазон на данните 10 март 2022 - 31 юли 2023 г. Изготвена на 31 юли 2023 г. Миналото представяне не гарантира бъдещи резултати

 

Започнете да търгувате над 8000 финансови инструмента с платформа номер 1 в света за търговия с множество активи - MetaTrader 5. Изтеглете MetaTrader 5 сега, напълно безплатно, като кликнете на банера отдолу!

Най-добрата платформа за множество активи


 

Прогнози за долар лев

Както казахме, валутната двойка USD/BGN е много ниско ликвидна и затова едва ли ще откриете прогнози за нея от анализаторите на големите финансови институции. За разлика от нея повечето валутни анализатори следят EUR/USD.

Нека да видим и какво мислят анализаторите от френската банка Creditr Agricole по отношение на бъдещето на валутната двойка EUR/USD (прогнозата е публикувана на 26 юли 2023)

Credit Agricole изразява скептицизъм относно преобладаващия оптимизъм около еврото (EUR) и песимизма, насочен към щатския долар (USD). Банката описва множество причини, включително потенциална несигурност в посоката на политиката на Федералния резерв и задаващи се глобални икономически предизвикателства, които могат да задържат обменния курс EUR/USD в тесен диапазон.

Ключови точки:

  • Несигурността около промяната на курса от ФЕД: Точният момент на обръщане на курса на затягане на политиката на Федералния резерв остава неясен, което потенциално осигурява на щатския долар постоянна подкрепа в близко бъдеще.
  • Пикови централни банки: След като Федералният резерв достигне своя връх, Европейската централна банка (ЕЦБ) се очаква да последва примера. Тази синхронност може да ограничи всякакъв значителен ръст на EUR спрямо USD.
  • Загриженост за рецесията в САЩ: Страховете от потенциална рецесия в САЩ до четвъртото тримесечие на 2023 г. могат да засилят глобалните икономически предизвикателства, като допълнително повлияят на валутната динамика.
  • Краткотраен растеж на еврозоната: Всяко превъзходство на еврозоната спрямо САЩ по отношение на икономическия растеж може да бъде както скромно, така и временно, като предизвикателство за устойчивото поскъпване на еврото.

Прогноза за EUR/USD: Credit Agricole прогнозира, че EUR/USD ще се движи между 1,09 и 1,12 в обозримо бъдеще. Разбира се други анализатори могат да дадат други прогнози валутната двойка EUR/USD, съответно прогнози и за USD/BGN.

Как да започнете търговия с долар лев чрез EUR/USD?

След като вече знаете какво е курс долар лев, защо да търгувате с този валутен курс, кои са факторите, които влияят върху курса, както и как да търгувате долар лев, може би е настъпило време да преминете към по-интересната практическа част - да обмислите реална търговия с EUR/USD.

Това може да направите само в 3 стъпки:

  1. Отворете сметка за търговия
  2. Изтеглете платформа за търговия
  3. Изберете доставчик и направете първата си сделка.

За повече информация за това как да отворите сметка за търговия с EUR/USD с Admirals изгледайте следващото кратко видео:

Как да купите EUR/USD?

  1. Влезете във вашата сметка с Admirals (MT4/MT5/WebTrader/Мобилно приложение)
  2. Отидете на "Състояние на пазара"
  3. Потърсете валутната дойка EUR/USD
  4. Кликнете с десния бутон на валутната двойка и след това изберете "Прозорец на графика"
  5. След като графиката се появи кликнете на бутон "Нова поръчка" (в Лентата с инструменти под менюто)
  6. Изберете броя на лотове в поле Обем, както и нива на стоп лос и тейк профит ако желаете да поставите такива
  7. Кликнете на синия бутон "Покупка на пазар"

Когато отваряте покупка (дълга позиция) в EUR/USD вие очаквате поскъпване на еврото (вероятно и на лева) или поевтиняване на щатския долар, за да може да извлечете потенциална печалба от Вашата сделка.

Как да продадете EUR/USD?

  1. Влезете във вашата сметка с Admirals (MT4/MT5/WebTrader/Мобилно приложение)
  2. Отидете на "Състояние на пазара"
  3. Потърсете валутната дойка EUR/USD
  4. Кликнете с десния бутон на валутната двойка и след това изберете "Прозорец на графика"
  5. След като графиката се появи кликнете на бутон "Нова поръчка" (в Лентата с инструменти под менюто)
  6. Изберете броя на лотове в поле Обем, както и нива на стоп лос и тейк профит ако желаете да поставите такива
  7. Кликнете на червения бутон "Продажба на пазар"

Когато отваряте продажба (къса позиция) в EUR/USD вие очаквате поевтиняване на еврото (вероятно и лева) или поскъпване на щатския долар, за да може да извлечете потенциална печалба от Вашата сделка.

За Admirals

Ние сме брокер с глобално присъствие и сме оторизирани и регулиран от финансови регулатори като Financial Conduct Authority (FCA), Кипърската комисия по ценни книжа и борси (CySEC) и Австралийската комисия по ценни книжа и инвестиции (ASIC). Ние предоставяме достъп до над 8000 финансови инструмента за търговия като Форекс & ДЗР на акции, индекси, облигации, суровини, ETF-и и криптовалути, както и възможности за инвестиции в реални акции и ETF-и.

С Admirals можете да използвате безплатно иновативните платформи за търговия като MetaTrader 4 и MetaTrader 5, MetaTrader Supreme Edition, както и изключителния портал Premium Analytics.

Получете незабавен, безплатен достъп до нашия портал Premium Analytics с пазарни новини, технически анализ, икономически календар и глобални индикатори за пазарните настроения, събрани от над хиляда източника на финансови медии. Единственото, което трябва да направите е да кликнете на банера отдолу:

Безплатни инструменти за анализ

Богатство от изключителни ресурси с натискането на един бутон

 

Открийте още интересни статии:

ИНФОРМАЦИЯ ЗА АНАЛИЗАТОРСКИ МАТЕРИАЛИ:

Дадените данни предоставят допълнителна информация относно всички анализи, оценки, прогнози, предвиждания, прегледи на пазара, седмични перспективи или други подобни оценки или информация (наричана по-долу "Анализ"), публикувани на уебсайтовете инвестиционни компании на Admirals, опериращи под търговската марка Admirals (по-долу Admirals).

Преди да вземете инвестиционни решения, обърнете специално внимание на следното:

1.Това е маркетингова комуникация. Съдържанието се публикува само с информативна цел и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка. Тя не е изготвенa в съответствие със законовите изисквания, предназначени да насърчават независимостта на инвестиционните проучвания и не подлежи на забрана за разглеждане преди разпространението на инвестиционни изследвания.

2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки клиент, докато Admirals не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали е на базата на съдържанието.

3. С оглед защитата на интересите на нашите клиенти и обективността на анализа, Admirals създаде подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.

4. Анализът се изготвя от независим анализатор Борис Петров, финансов анализатор (наричан по-долу "Автор") на базата на лични оценки.

5.Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на съдържание са надеждни и че цялата информация е представена, доколкото е възможно, по разбираем, навременен, прецизен и пълен начин, Admirals не гарантира точността и пълнотата на всяка информация, съдържаща се в анализа.

6. Всякакъв вид минало или представяне на ценови модели на финансови инструменти, посочени в съдържанието, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намеса на Admirals за бъдещи резултати. Стойността на финансовия инструмент може по всяко време да се увеличава и намалява, а запазването на стойността на активите не е гарантирано.

7.Продаваните продукти (включително договори за разлика) са спекулативни по своя характер и могат да доведат до загуби или печалба. Преди да започнете да търгувате, моля, уверете се, че напълно разбирате свързаните с това рискове.

ТОП СТАТИИ
Демо сметка: Какво представлява и какви са ползите от демо търговия?
Много начинаещи трейдъри и инвеститори се колебаят как да започнат своята кариера на финансовите пазари и се опасяват от загуба средства, поради липса на достатъчно опит. Демо сметката може да предостави на новаците на пазарите добра възможност да влязат в света на финансовите пазари и да натрупат п...
Топ 10 съвета за управление на риска на финансовите пазари
Почти всеки, който се сблъсквал с финансовите пазари отблизо вероятно е срещал предупреждения от сорта "търговията включва риск", "поемате висок риск от загуба на парите си" и тн. Още тук в съзнанието Ви трябва да изникне концепцията за управление на риска, която може да запази даден трейдър на паза...
Чакащи поръчки: Ръководство как да ги използвате
Всеки трейдър и инвеститор, който поне веднъж е сключил сделка на финансовите пазари е срещал концепцията за чакащи поръчки. С поставянето на чакаща поръчка получавате възможност да не сключите сделка на настоящата пазарна цена, а може да избере цена, която Вие смятате за подходяща. Искате да разбер...
Виж Всички