Как да подобрим стратегията си за търговия?

Юни 10, 2015 17:29

През деня, инвеститорите на валутните пазари трябва да вземат десетки, може би дори стотици търговски решения: дали да затворят позицията, или да увеличат експозицията, дали да се намали нивото на стопа за загуба или да го запазят ако преместят целевата печалба и др...

За съжаление, в много случаи търговците вземат погрешни решения поради липсата на време, умора, стрес или липсата на яснота в плана за търговия.

В тази статия ще се опитаме да идентифицираме най-важните грешки във валутната търговия и как те могат да бъдат избегнати.


ВАЖНИЯТ ПЛАН ЗА ТЪРГОВИЯ НА ФОРЕКС ПАЗАРА

Повечето сценарии следва да бъдат определени в плана за търговия в процес на два етапа - първият етап е този, при който търговецът ги установява, а втория е плана, който решавате да реализирате.

За съжаление, "огъня" на търгуването, процесът за вземането на решения може да бъде доста "хаотичен". По-голямата част от търговците вземат решения, които може да има обратен ефект в дългосрочен план.

Основните трудности при търговията възникват в следните случаи:

  • Ако планът не уточнява какво точно търговията трябва да прави
  • Ако планът е трудно да се приложи в търговията
  • Ако търговците се поддават на психологически натиск и вече не спазват плана си за търговия.

Трябва да осъзнаем, че в основата си всички проблеми са причинени или от грешен/непълен план за търговия или от слабост, която води до неследване на първоначалния план.

"ТОЧКИТЕ НА НАТИСК" ВЪВ FOREX

По-голямата част от търговците на форекс пазара вземат, когато е необходимо незабавно решение. Това е най-важната "точка на натиск" и е в основата на най-грешните решения по време на търговията.

За да се предотврати това поведение с негативни последици за търговията, най-добре е да се знае психологическият път, който ние да извървим при вземането на такива решения, да се научим да ги разпознаваме и да предотвратим началото на процеса за вземане на погрешно решение.

  • 1.Предшественикът на точката на натиск се случва, когато търговецът свръханализира или надгражда позициите си на пазара.

Тази стъпка може да бъде ограничена, но не и при тези краткосрочни търговци, които прекарват най-много време пред монитора. Докато други търговци се опитват да намалят времето за анализ на пазара по време на отворена позиция. Фактът, че сте стресирани пред монитора няма да помогне с нищо, нито ще отведе валутния пазар в желаната посока.

  • 2.В съзнанието на търговеца се появява една мисъл за евентуална "възможност", която е валидна само "сега".

Това създава извънредно положение, което оправдава търговецът, имайки предвид необходимостта за отклонение от плана за търговия. "Сега ще спекулирам с тази възможност, а след това се завръщам към първоначалния план."

  • 3.Пазарът не спира и подхранва чувството за неотложност в ума на трейдъра, че с тази възможност "трябва да" се отиграе сега или ще изчезне.

Ако търговецът не е психически подготвен да издържа на натиска, идеята ще расте по интензитет и ще генерира неудовлетвореност поради загубените "възможности". Ако пазарът върви в посоката на сделката, търговецът ще увеличи фрустрацията,мислейки колко щеше да спечели, " ако" беше открил тази позиция. Ако движението продължава по-дълго, вероятността е висока, че търговецът ще се поддаде на импулса на момента и ще влезе в сделката, обикновено в най-лошия момент (покупка след силен ръст или продажба след голям спад).

По това време, новините на Форекс пазара могат да бъдат опустошителни за търговеца. Ако пазарът се движи ускорено заради новините, шанса за силен натиск върху него е много висок. И не защото движенията на пазара са много големи, а защото те се появяват случайно на фона на големия стрес на трейдъра.

Най-често, последователността от събития, описани по-горе се случва, когато търговецът чувства необходимостта да вземе решение възможно най-скоро, дори ако това не е наистина оправдано. Най-често това се случва в следните случаи:

  • Волатилността на пазара е висока (по подразбиране скоростта на цените е висока)
  • Търговецът търгува краткосрочно (скалпиране)
  • Търговецът чувства, че той ще пропусне предварително определена "възможност"
  • Търговецът започва да се страхува, че сделката ще приключи със загуба
  • Търговецът започва да се страхува, че той ще загуби записаната печалба.

ВЪЗВРЪЩАНЕ НА КОНТРОЛА И ПОДОБРЯВАНЕ НА САМОКОНТРОЛА

Крайната цел е осъзнаването, че моментните чувства и импулси като цяло имат НЕГАТИВЕН ефект върху резултата от сделката и емоционалните решения не са продуктивни. Същественият фактор е да се елиминира необходимостта да търгувате СЕГА. Освен в наистина изненадващи събития (черния лебед) не трябва да се пришпорвате да търгувате на пазара, АКО планът Ви е правилен.

История е, че пазарът се мести рязко с хх пипса и трябва да се реагира сега... И миналата седмица имаше най-малко една такава история, както и преди две седмици и така нататък. Трябва да имате план за такива събития, оставяйки надеждата, че те няма да се случат.

Пазарът се движи по-бързо, отколкото сте се надявали? За първи път ли от 10 години Форекс пазарът се движи толкова бързо? Ако не, това означава, че не сте направили достатъчно строг план за търговия.

Първото нещо, което трябва да направите за трениране на психологическата част от търговията е да признаете умствените стъпки, които водят до грешно решение. След като знаете модела си на мислене (виж по-горе) ще осъзнаете, че Вие сте на грешен път и ще бъде по-вероятно да спрете навреме. По-долу са няколко съвета, които ще Ви помогнат при признаването и избягването на емоционалните грешки в търговията.

  • Трябва да се научите да разпознавате кога започвате да мислите по начин, отклоняващ се от плана за търговия. Ако сте наясно с това ще бъде много по-лесно да се преборите с изкушението
  • Трябва да приложите плана за търговия, с който се чувствате удобно. Ако размерът на печалбата/загубата започва да Ви влияе емоционално, то това означава, че плана за търговия не е коригиран добре за Вас
  • Пазарът се движи твърде бързо? Трябва да се търгува само графиката, която Ви позволява удобно да вземате решения по отношение на времето. Не е във Ваша полза, ако отидете на минутна графика и вземате много прибързани решения. По-добре по-малко, но по-печеливши сделки.
  • Може би от време на време трябва да си вземате почивка от търговията. Установено е, че ако се принуждава да мисли рационално/логически (план за търговия), човек се уморява психически. С други думи уморен сте, за да вземете правилното решение. При търговията почивките не са лукс, а необходимост.
  • След отварянето на позиция, нейното преразглеждане и закриване преанализирайте графиката. Ако направите това, и се придържате към него психически, ще правите сделки бързо и ще сте сигурни, че следвате плана за търговия. Ако след известно време чувствате, че ситуацията на пазара се е променила радикално и "наистина трябва" да се намесите, това означава, че първоначалният план за търговия не е бил достатъчно добре изграден ИЛИ сумите са били твърде високи и това твърде много Ви е засегнало емоционално, и тук трябва да бъде приложен търговския план за бягство.
  • Изпълнение на техниката " затваряне на свещ" или "очакване на свещ"

Каква е техниката "затваряне на свещта" или "очакване на свещ"?

Тази проста техника за търговия е отличен начин да завършите силния си план за търговия и да филтрирате най-фалшивите сигнали, излъчвани от пазара.

Какви са тези две стратегии?

Казано по-просто, стратегията за "затваряне на свещта", казва, че щом като веднъж позицията е била отворена, тя не трябва да бъде затворена непосредствено преди търговската свещ да е завършила. Освен това, стратегията за "изчакването на свеща" предполага, че щом се вземе решение, то трябва да бъде завършена най-малко една свещ преди действително да започне търговията с поръчки. Двете стратегии са много сходни и по същество имат една и съща цел: да се избягва прибързаното и нерационално решение.

Погледнете повечето свещи на графиката за търговия – на много от тях ще видите "опашки" на свещта, както нагоре, така и отдолу. В даден момент, тези свещи изглежда са имали много силно увеличение или намаление, тъй като цената е била максимална или минимална за свещта. Статистически, но рядко свещта се затваря на минимално/максимално ниво, така че ако използвате стратегията за "затваряне на свещта" или "очакване на свеща" виждаме, че в края на движението "натиска" няма да изглежда толкова силен и няма нужда да се "прави нещо ", тъй като цената няма да бъде по-висока.


ЗАКЛЮЧЕНИЕ

В 99% от случаите спешността е само в нашите умове, а не на пазара. Въпреки това, без обучение рискувате да попаднате в капана на търговията "сега" и да вземете погрешно решение.

Но с малко работа, добър план и подходяща стратегия за търговия (например "затваряне на свещта" или "очакване на свещ") можем да елиминираме най-фалшивите стимули и да се съсредоточим върху правилните решения и план в духа на стратегията ни.

Полезен съвет за начинаещи не е да се анализират сделките, основани на печалба, но според правилното или неправилното им изпълнение.

Ако хвърлим монета и сделката се окаже печеливша това не означава, че ние знаем, или че сме открили добра стратегия, а просто, че сме извадили късмет.

Но ако се приложи стратегията стриктно, дори ако някои позиции не са затворени с приходи, в дългосрочен план ние ще излезем от борбата с пазара на печалба.

Тествайте свободно стратегиите си за търговия на демо сметка

Топ 6 безплатни книги, които всеки инвеститор трябва да прочете

Avatar-Admirals
Admirals Решение от типа всичко в едно за харчене, инвестиране и управление на парите Ви

Повече от брокер, Admirals е финансов хъб, предлагащ широка гама от финансови продукти и услуги. Ние правим възможен подхода всичко в едно към личните финанси чрез цялостно решение за инвестиране, харчене и управление на пари.