Ще успее ли извънредното понижение на лихвите от ФЕД да спаси пазарите?

Март 05, 2020 10:35

Централните банки стават все по-притеснени от потенциална пандемия от Коронавирус. На фона на все повече и повече случаи, които се регистрират по целия свят ежедневно, пазарите гледат към централните банки и очакват действия, които да подкрепят икономиката. Във вторник, 3 март, Федералния резерв на САЩ изненадващо понижи лихвите. Може ли това да спаси фондовите пазари? Да видим!

ФЕД, лихви, фондов пазар

Когато икономиката се забавя и има предвидими рискове за икономическия растеж, например Коронавирус, централните банки са склонни да понижават лихвите, за да стимулират финансовата активност. Във вторник, 3 март, ФЕД прибегна до най-голямото единично сваляне на лихвите от октомври 2008 година насам - началото на Глобалната финансовата криза. Целта бе да накара потребителите и бизнеса да харчат и инвестират повече, което от своя страна вдига цените на акциите.

Понижението на лихвите от страна на ФЕД бе посрещнато със смесена реакция. Робърт Айзенбайс, бивш висш икономист на ФЕД, каза, че това е грешен ход. Дейвид Кели, главен световен стратег в JP Morgan Asset Management, заяви, че не е ясно дали това стандартно парично средство е правилното лекарство за икономически спад, предизвикан от епидемия.

Някои обаче смятат, че ФЕД трябваше да действа и ако не го бе направил, то можеше да предизвика още по-голяма паника на пазарите. Ясно е, че пазарите в момента са на неизследвана територия. По-интересното бе, че пазарите едва реагираха на най-голямото сваляне на лихвите от 2008 година.

Всъщност новините за понижението потопиха пазарите, но само, за да нараснат на следващия ден, на фона на новините, че Джо Байдън е потенциален победител в надпреварата за президентската кандидатура на Демократическата партия.

Нека да разгледаме индекса Dow Jones, за да видим как е реагирал пазара.

Как да търгуваме Dow Jones (DJI30)?

Дългосрочната месечна графика на борсовия индекс DJI30, публикувана по-долу, подчертава дългосрочната тенденция на пазара.

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5, DJI30, Седмична графика с диапазон на данните 5 март 2006 - 9 март 2020 година. Изготвена на: 5 март 2020 в 22:56. Моля, обърнете внимание, че миналото представяне не гарантира бъдещи резултати.

С Admiral Markets получавате възможност да спекулирате с посоката на цената на индекса Dow Jones като използвате Договори за Разлика (ДЗР). ДЗР позволяват на трейдърите да отварят и къси, и дълги позиции позиции на пазара.

Лесно можете да видите скорошния рязък спад на DJI30. Той е воден главно от икономическото въздействие на Коронавирус. От дългосрочна перспектива обаче ясно може да се видят покупки инициирани около зелената вълнообразна линия, която е 200-периодна експоненциална средна стойност. Зоната около нея често е използвана за влизане в дълги позиции от много дългосрочни инвеститори.

Нека да слезем на по-ниска времева рамка, за да разгледаме по-подробно последното ценово движение.

Източник: Admiral Markets, MetaTrader 5, DJI30, Дневна графика с диапазон на данните 3 октомври 2018 - 9 март 2020 година. Изготвена на: 9 март 2020 в 23:06. Моля, обърнете внимание, че миналото представяне не гарантира бъдещи резултати.

На горната, дневна графика на DJI30 се вижда как последната разпродажба спря на долната синя хоризонтална линия около 24 700. След това, движението нагоре бе сравнително малко, в сравнение с разпродажбата, въпреки извънредното сваляне на лихвите от ФЕД. Горната синя хоризонтална линия на графиката, около ценовото ниво 26 720, ще е ключова за изхода на битката между купувачи и продавачи.

  • Ако Коронавирус не покаже признаци на отслабване, това може да е зона, в която продавачите ще инициират нови къси позиции, за да натиснат пазара надолу. Може би до долната синя хоризонтална линия на 24 700.
  • Ако Коронавирус покаже признаци на забавяне в разпространението по света, може да предизвика купувачите отново да влязат на пазара. В този случаи ще трябва да се види, че цената се търгува обратно над нивото 26 720.

Трейдърите на по-ниски времеви рамки може дори да погледнат към часовата графика за повече информация, затова кой ще спечели битката - купувачите или продавачите.

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5, DJI30, Часова графика с диапазон на данните 12 февруари 2020 - 5 март 2020 година. Изготвена на: 5 март 2020 в 23:16. Моля имахте предвид, че миналото представяне не гарантира бъдещи резултати.

На горната часова графика, ценовото движение започва да консолидира, тъй като нито купувачите, нито продавачите са готови да поемат контрола на пазара. По този начин се формира ценови модел клин, който е изобразен между двете сини диагонални линии. Трейдърите ще следят за пробив на една от тези линии за ранен знак, затова кой ще поеме контрола на пазара.

В тази ситуация подготовката е от съществено значение, за да се задържите над кривата. Как се готвите да търгувате?

Един от начините е да се уверите, че имате достъп до най-добрите за Вас налични търговски продукти. Знаете ли, че Admiral Markets предоставя подсилена версия на MetaTrader 5, наречена MetaTrader Supreme Edition? Това предоставя на трейдърите допълнителни функции за търговия като корелационна матрица, Admiral Pivot, мини-терминал за бърза и разширена функционалност на поръчките и много, много повече!

Знаете ли, че можете също така да получите достъп до MetaTrader Supreme Edition напълно безплатно! Изтеглете Вашата MTSE като кликнете на банера отдолу!

  1. ИНФОРМАЦИЯ ЗА АНАЛИЗАТОРСКИ МАТЕРИАЛИ:

    Дадените данни предоставят допълнителна информация относно всички анализи, оценки, прогнози, предвиждания, прегледи на пазара, седмични перспективи или други подобни оценки или информация (наричана по-долу "Анализ"), публикувани на уебсайтовете инвестиционни компании на Admiral Markets, опериращи под търговската марка Admiral Markets (по-долу Admiral Markets).

    Преди да вземете инвестиционни решения, обърнете специално внимание на следното:

    1.Това е маркетингова комуникация. Съдържанието се публикува само с информативна цел и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка. Тя не е изготвенa в съответствие със законовите изисквания, предназначени да насърчават независимостта на инвестиционните проучвания и не подлежи на забрана за разглеждане преди разпространението на инвестиционни изследвания.

    2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки клиент, докато Admiral Markets  не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали е на базата на съдържанието.

    3. С оглед защитата на интересите на нашите клиенти и обективността на анализа, Admiral Markets създаде подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.

    4. Анализът се изготвя от независим анализатор Борис Петров, финансов анализатор (наричан по-долу "Автор") на базата на лични оценки.

    5.Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на съдържание са надеждни и че цялата информация е представена, доколкото е възможно, по разбираем, навременен, прецизен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността и пълнотата на всяка информация, съдържаща се в анализа.

    6. Всякакъв вид минало или представяне на ценови модели на финансови инструменти, посочени в съдържанието, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намеса на Admiral Markets за бъдещи резултати. Стойността на финансовия инструмент може по всяко време да се увеличава и намалява, а запазването на стойността на активите не е гарантирано.

    7.Продаваните продукти (включително договори за разлика) са спекулативни по своя характер и могат да доведат до загуби или печалба. Преди да започнете да търгувате, моля, уверете се, че напълно разбирате свързаните с това рискове.

Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.