Може ли санкциите върху Иран да тласнат петрола до $200 за барел?

Октомври 18, 2018 12:36

Пазарът на петрол е един от най-волатилните за търговия, поради големия брой фактори, които оказват влияние върху цените на "черното злато". Търсене, предлагане, геополитика, войни, санкции, глобален растеж са начело на този списък. Въпреки това изглежда нещо се случва под повърхността.

Според щатският пазар на опции, броя на отворените позиции в кол опции със страйк 100 долара за барел WTI за декември 2019 нараснаха с 30% в началото на октомври и достигнаха рекордните 31 000 лота. Кол опцията е бичи залог върху инструмента, което означава, че трейдърите очакват, че WTI ще удари тази цена от 100 долара през декември 2019.

Междувременно, журналистът от базираната в Саудитска Арабия телевизия Ал-Арабия Турки Алдахил дори твърди, че цените на петрола може да достигнат 200 долара за барел. Тази прогноза се базира на напрежението между САЩ и Саудитска Арабия свързано с Джамал Хашгоги, жител на САЩ и критик на принц Мохамед бин Салман. Той изчезна след влизането си в саудитското консулство в Истанбул на 2 октомври.

Преди да разгледаме причините защо и как да търгуваме на графиката, нека разгледаме двата най-популярни вида петролни пазари, които могат да се търгуват.

Търговия с WTI vs Търговия с Brent

Въпреки че има много видове петрол, има два основни бенчмарка, които светът следи и се търгуват най-много на финансовите пазари.

Суров петрол тип Brent - Това е петрол добиван от четири полета в Северно море: Brent, Forties, Oseberg и Ekofisk. Той обикновено лесно се транспортира на отдалечени места и е идеален за рафиниране на дизелово гориво и бензин.

West Texas Intermediate - Това е вид петрол, който се извлича от кладенци в САЩ. Той се изпраща по тръбопровод до Къшинг, Оклахома и като цяло е скъп да се транспортира до отдалечени места.

WTI Oil е основният бенчмарк за количеството петрол, консумирано в САЩ. Така че защо се е появиха бичи пристрастия към WTI петрола? Нека да разгледаме възможните причини за 30-процентното увеличение на активността при кол опциите.


Ефектът на иранските санкции върху цените на петрола

Трябва да се върнем обратно през май, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че САЩ смята да се оттегли от ядреното споразумение подписано от администрацията на Обама и пет други държави с Иран през 2015 година.

Сега администрацията на Тръмп наложи санкции върху енергийната програма на Иран като каза на купувачите да свият вноса от страната до 4 ноември 2018. И според някои анализатори има доказателства, които подсказват, че някои страни като Индия и Китай няма да купуват ирански петрол след тази дата.

Докато износът на петрол от Иран падна до 2 милиона барела на ден през ноември от 2,8 милиона барела през април, погледите се насочват към ОПЕК, Организацията на страните износителки на петрол да запълни празнината.

Следната графика на Reuters показва нарастването на отворения интерес в опции с падеж през 2019 и страйк цена от $100.

Източник: Reuters 15 октомври 2018

Как може трейдърите да се опитат да се възползват от тези възходящи настроения в цените на петрола? Нека да разгледаме графиката на петрола тип WTI, за да разберете.

Стратегия за търговия с WTI

Източник: Admiral Markets MT4 WTI дневна графика.

На графиката по-горе може да видите, че в последно време цената на петрола WTI се движи нагоре, въпреки че не точно в права линия. Все пак, трейдърите използват различни индикатори, които да им помогнат да открият важните точки на пазара, при които може да смени посоката си на движение.

Разбира се има много индикатори и стратегии, които могат да бъдат приложени в условия на пазар в тренд. Нека започнем с една от най-простите форми - тренд линия.

На горната графика на WTI, начертаната тренд линия свързва най-ниските нива в дългосрочния възходящ тренд. Можем да кажем, че това са важни точки. С други думи, моментът, от който пазарът се разширява и след това се връща обратно. В някои случаи пазарът може да не се отдръпне до тренд линията, тъй като тенденцията се ускорява с по-бързи темпове. Ако обаче се отдръпне обратно до средната точка или тренд линията, какво бихме могли да направим?

Можем да анализираме ценовото движение за възможни сигнали, че на пазара навлизат купувачи. При последния отскок от тренд линията, на 16 август 2018, пазарът всъщност изгради популярен ценови сигнал за обръщане на ценовото движение, наречен пин бар. Нека погледнем как бихме могли да изтъргуваме това?

Вход, Стоп лос, Цел & Риск

Възможно ниво на вход може да пробив на най-високата част на бара със стоп лос под дъното на бара. Например, при пин бара на графиката на WTI, цената вход би могла да бъде 65,71 със стоп на 64,66.

Ако пазарът премине през нивото на входните цени и след това се спусна към стоп лоса, тогава търговията с 1 лот би довела до загуба от 105 USD. Ако трейдър си постави за цел последния суинг връх на 30 юли 2018 от 71.39, това би довело до печалба от приблизително 568.00 USD на 4 септември.

Започнете да търгувате петрол и още над 7500 финансови инструмента с регулиран брокер като Admiral Markets.

Този материал не съдържа и не трябва да се тълкува като съдържащ инвестиционен съвет, инвестиционни препоръки, оферта или покана за сделки с финансови инструменти. Моля, обърнете внимание, че този търговски анализ не е надежден показател за текущите или бъдещите резултати, тъй като обстоятелствата могат да се променят с течение на времето. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, трябва да потърсите съвет от независими финансови съветници, за да сте сигурни, че разбирате рисковете.

Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.