Акциите на Facebook потъват. Време ли е за покупка?

Февруари 11, 2019 11:26

Инвеститорите във Facebook имаха тежки преживявания през 2018 година. След като достигнаха най-високите си стойности в историята от $218, цената на акциите се срина до $123 , което представлява срив в цената от над 40%. Инвеститорите бързаха да излязат от своите позиции в социалната мрежа на фона на опасенията за забавяне в ръста на потребителите, както и на някои належащи въпроси като тези с неприкосновеността на личните данни и сигурността.

Въпреки че легендарният инвеститор Уорън Бъфет няма акции във Facebook, съветите му да "да сте алчни, когато другите се страхуват" помогнаха на акциите на Facebook да нараснат през 2019 година, тъй като инвеститорите сякаш се връщат обратно в компанията. Всъщност, само през месец януари акциите затвориха с близо 30% над цената, на която отвориха.

Следователно идва ли времето да харесваме Facebook отново? Нека погледнем...

Защо инвеститорите бягат от Facebook?

Facebook - най-голямата платформа за социални мрежи в света - се превърна в публично търгувана компания през май 2012 година. Компанията беше обичана както от Wall Street, така и от мениджърите на фондове и имаше стабилен растеж доста поредни години. Въпреки това, през юли 2018 всичко се разпадна, както показва графиката по-долу:

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, Facebook, седмична графика. Моля, обърнете внимание: Предходното представяне не е надежден индикатор за бъдещите резултати или бъдещото представяне.

На този ден акциите на компанията на Марк Зукърбърг се сринаха, отбелязвайки най-лошото си дневно представяне в историята, изтривайки 120 милиарда долара от стойността си. Спусъкът беше предупреждение от компанията, че ръстът на приходите може да бъде по-слаб.

Инвеститорите започват да харесват данните за 40% ръст на печалбите

Във връзка с януарските приходи на Facebook, компанията съобщи за обща печалба от $ 22.1 милиарда за 2018 година. Това е с 39% повече от печалбата и през 2017 и въпреки всички негативи и страх около компанията, Facebook изглежда процъфтява.

Акциите скочиха с близо 11% след като отчета на компанията надхвърли очакванията за печалба на акция и приходи. Докато компанията съобщава за застой при потребители в Съединените щати и Канада, Facebook отбеляза силен ръст в Индия, Индонезия и Филипините. Всъщност, от гиганта в социалните мрежи заявиха, че 2,32 милиарда души са влизали в сайта й поне веднъж месечно през изминалата година.

Впечатляващият отчет за приходите привлече и вниманието на водещите анализатори. На 31 януари, Goldman Sachs постави рейтинг за покупка на акциите и увеличи целевата си цената до $195 от $150. Всъщност над тридесет и четири различни анализатори са дали рейтинги за покупка на акциите на Facebook. Но какво казват техническите графики и какви възможности предстоят?

Изгледи за дългосрочна търговия

Цената на акциите на Facebook се задържа над 50-периодната пълзяща средна на седмична графика между 2015 и средата на юли 2018 година. Това показва възходящ сценарий, при който купувачите държат контрола, както показва графиката на цената по-долу:

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, Facebook, седмична графика. Моля, обърнете внимание: Предходното представяне не е надежден индикатор за бъдещите резултати или бъдещото представяне.

След като се търгуваше под споменатата пълзяща средна през втората половина на 2018, цената на акциите на Facebook се върнаха отново над нея в края на януари 2019 година. Това предполага, че купувачите могат отново да си върнат контрола върху ситуацията. Докато дългосрочната техническа картина показва бичи настроения, какво ни казват фундаментите?

Трейдърите използващи фундаментален анализ може да са заинтересовани да знаят, че:

  1. Броят на потребителите на Facebook нараства в развиващите се пазари.
  2. Средните приходи на компанията от един потребител са нараснали с 18% годишно в развиващите се пазари.
  3. Съществува ангажимент от страна на ръководството да развива своята мощна рекламна платформа.
  4. Компанията има над 40 милиарда долара свободни парични средства за обратно изкупуване на акции или агресивна експанзия.

Изгледи за краткосрочна търговия

От четирийсет и четири различни ценови цели на анализаторите, най-високата е $ 275, а най-ниската е $ 120, осигурявайки средна ценова цел от $ 193. Това предоставя интересни възможности за краткосрочните трейдъри, както показва грфиката по-долу:

Източник: Admiral Markets MetaTrader 5 Supreme Edition, Facebook, дневна графика. Моля, обърнете внимание: Предходното представяне не е надежден индикатор за бъдещите резултати или бъдещото представяне.

На дневната графика във Facebook, цената на акциите понастоящем се търгува над 50-периодната експоненциална пълзяща средна (изобразена с червената линия), което осигурява бичи пристрастия за краткосрочни трейдъри. При средна ценова цел на анализаторите от $ 193, възможността за повишаване е голяма.

Трейдърите трябва да осмислят използването прости стратегии базирани на ценовото движение за намиране на подходящи нива за влизане в сделка, стоп лос и тейк профит. Например, един популярен модел на ценовото движение е обръщане с бичи пин бар. Той се получава, когато цената е направила ново дъни за деня, но след това се връща по целия път обратно и затваря в горната половина на бара.

На 24 януари цената на акциите на Facebook формира обръщане с бичи пин бар. Трейдърите имаха възможност да влязат в дълга позиция след пробив на най-високото нива на този пин бар $146.41. Стоп лос поръчката можеше да бъде поставена под дъното на бара при $ 142.51.

С размер на позицията от 100 лота или 100 акции, тази сделка може да доведе до $390 загуба ако след цената на вход бъде задействана стоп лос поръчката. В този случай обаче цената продължава да се покачва. Насочването към следващото важно ниво на съпротива при $ 169,30 би довело до печалба от $ 2,289 на 31 януари.

Заключение

След много бичия старт на 2019, търговията с акциите на Facebook обещава да е много гореща тема на Wall Street през тази година. Как ще ги търгувате Вие?

Предоставените данни осигуряват допълнителна информация относно всички анализи, прогнози, оценки, предвиждания или други подобни преценки или информация (наричани по-нататък "Анализ"), публикувани на уеб сайта на Admiral Markets. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, обърнете внимание на следното:

  1. Анализът се публикува само за информационни цели и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка.
  2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки отделен клиент и Admiral Markets не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали се основава или не на анализа.
  3. Всеки от анализите се изготвя от независим анализатор (наричан по-долу "Автор") въз основа на личните оценки на автора.
  4. За да се гарантира, че интересите на клиентите ще бъдат защитени и обективността на анализа няма да бъде uвредена, Admiral Markets е установил подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.
  5. Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на анализа са надеждни и че цялата информация се представя, доколкото е възможно, по разбираем, своевременен, точен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността или пълнотата на информацията, съдържаща се в анализа. Представените цифри се позовават на това, че никой от предишните резултати не е надежден показател за бъдещите резултати.
  6. Съдържанието на анализа не трябва да се тълкува като изрично или скрито обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets, че клиентът ще се възползва от стратегиите в него или че загубите във връзка с него могат да бъдат или ]e бъдат ограничени.
  7. Всяко предишно или оформено представяне на финансовите инструменти, посочени в публикацията, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets за бъдещо представяне. Стойността на финансовия инструмент може да се увеличи и намали и запазването на стойността на активите не е гарантирано.
  8. Прогнозите, включени в анализа, могат да бъдат предмет на допълнителни такси, данъци или други такси в зависимост от предмета на публикацията. Ценовата листа, приложима за услугите, предоставяни от Admiral Markets, е обществено достъпна на уеб сайта на Admiral Markets.
  9. Продуктите с ливъридж (включително договори за разлика) имат спекулативен характер и могат да доведат до загуби или печалби. Преди да започнете да търгувате, трябва да сте сигурни, че разбирате всички рискове.
Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.