Най-интересното от икономическия календар в последната седмица на септември.

Септември 24, 2018 13:21


Въпреки силното си представяне в началото на миналата седмица британският паунд се оформи като най-слабата основна валута, след като се потопи сериозно в петък. Стърлингът успя да натрупа седмични печалби срещу японската йена (JPY) и дори срещу долара (USD), но се представи отчайващо слабо срещу останалите си основни конкуренти.

Междувременно, американският индекс на сините чипове DJIA отбеляза най-силното си седмично представяне от месец юли насам и достигна нов рекорден връх. В същото време обаче неговият колега NASDAQ100 отбеляза слабо отстъпление, а S&P 500 остана леко на зелена територия.

Най-големият победител при големите борсови индекси се оказа японския Nikkei225 с ръст от цели 4,59%. Пазарите в Европа също отбелязаха силна седмица с общ ръст от 2,4%.

През следващата седмица ни очакват серия от интересни събития, а най-интригуващото от тях ще е срещата на Федералния комитет по отворените пазари за монетарната политика в САЩ. Широките пазарни очаквания са ФЕД да повиши лихвите с 25 базисни пункта за трети път през 2018 година.

Само няколко часа след ФЕД, решението си за монетарната политика ще обяви и Резервната банка на Нова Зеландия. А освен срещите на централните банки, внимание заслужават и данните за БВП на САЩ, Канада и Великобритания, както и продажбите на стоки с дълготрайна употреба в Съединените щати.

При всяко положение пазарните участници ще продължат да следят ситуацията около търговската война между САЩ и Китай и преговорите за НАФТА и Брекзит. И профилът на Доналд Тръмп в Туитър, разбира се.

Понеделник, 24 септември

В първия работен ден от седмицата единствените по-интересни данни са тези на института Ifo за бизнес климата в Германия през септември.

Вторник, 25 септември

Японската централна банка ще публикува протоколите от последната си среща за паричната политика по време на търговията в Азия. Малко по-късно се очаква и пресконференция на гуверньора на ЯЦБ Харухико Курода.

В 17:00 ще излезе потребителското доверие в САЩ за септември.

Сряда, 26 септември

По време на азиатската търговска сесия ни очакват данни от Нова Зеландия като търговския баланс и бизнес доверието.

В 17:00 ще излязат сведения за продажбите на нови жилища в САЩ.

Най-интересното събитие за седмицата определено ще е решението на Федералния комитет по отворените пазари за монетарната политика. То ще бъде придружено от актуализирани икономически прогнози и ще е последвано от пресконференция на председателя на ФЕД Джером Пауъл.

Всички очакват ФЕД да повиши лихвите с 25 базисни пункта до диапазона 2,00-2,25% и това вече е включено в цената. По интересна ще е точковата графика. В нея членовете на ФЕД вероятно отново ще сигнализират за още едно повишение през декември, но за 2019 може да видим разединение между 2 и 3 увеличения. Все пак, повишение през март изглежда много вероятно. Изявлението на централните банкери на САЩ е възможно да остане без промяна.Четвъртък, 27 септември

В 00:00 Резервната банка на Нова Зеландия също ще обяви решението си за монетарната политика. За разлика от ФЕД, тук няма да е толкова интересно. От РБНЗ вече обявиха, че вероятно ще запазят сегашните лихвени нива "през 2019 до 2020". Тонът на изявлението на централните банкери вероятно ще е миролюбив към неутрален, с което ще оставят на масата възможността за сваляне на лихвите.

Американският Форекс календар включва втория прочит на данните за БВП на САЩ за второто тримесечие, поръчките на стоки с дълготрайна употреба и неуредените продажби на жилища.

Петък, 28 септември

В началото на деня има планирана пресконференция на гуверньора на Канадската централна банка Стивън Полоз. Едва ли може да очакваме много от Полоз преди приключването на на преговорите за НАФТА. Все пак, пазарите ще следят за намеци за вдигане на лихвите на срещата на КЦБ през октомври.

В Азия ни очакват поредица от данни за Япония. Фокусът ще е върху индексът на потребителските цени в столицата Токио. Останалите данни включват безработица, индустриално производство и чужди инвестиции.

Единственият по значим доклад по време на европейската сесия е вторият прочит на БВП на Великобритания за второто тримесечие.

Последните важни данни за седмицата са тези за БВП на Канада през месец юли, където пазарният консенсус е за слаба експанзия от 0,1% м/м, след нулевият ръст през юни.

Увеличете знанията и уменията си за търговията на финансовите пазари с новия безплатен Обучителен Пакет 2018 на Admiral Markets.


Този материал не съдържа и не трябва да се тълкува като съдържащ инвестиционен съвет, инвестиционни препоръки, оферта или покана за сделки с финансови инструменти. Моля, обърнете внимание, че този търговски анализ не е надежден показател за текущите или бъдещите резултати, тъй като обстоятелствата могат да се променят с течение на времето. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, трябва да потърсите съвет от независими финансови съветници, за да сте сигурни, че разбирате рисковете.


Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.