Какво ни предлага Форекс календарът за 17-21 септември?

Септември 17, 2018 13:10


Какво да очакваме от Форекс календарът за 17-21 септември?

През изминалата седмица най-силно представящата се основна валута бе британският паунд. Основният катализатор за това поскъпване на стърлинга бяха позитивните новини около Брекзит.

На последното място в класацията остана японската йена. Причината бе, че доходността по 10-годишните американски облигации достигна 3%, което подкрепи търсенето на USD/JPY. Акциите също се търгуваха с увеличение, което допълнително тласна валутните двойки с JPY нагоре. Така най-печелившата двойка бе GBP/JPY. В същото време главните индекси завършиха седмицата на зелена територия. NASDAQ100 поведе американските индекси с печалби от 1,36%, докато Dow Jones остана бавен, но все пак прибави 0,92%. В Европа с най-голяма печалба бе италианския FTSE MIB 2,14, следван от испанският IBEX с 2,12%.

Междувременно, японският бенчмарк Nikkei се оформи като най-печеливш от основните индекси с 3,53%.

През следващата седмица ни очакват още интересни новини. Пазарните участници ще продължат да следят развитието на търговската война между САЩ и Китай, която се върна в светлината на прожекторите в петък, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп анонсира тарифи за китайски стоки на стойност 200 милиарда долара.

Форекс календарът също предлага някои интересни данни като тези за инфлацията ще доминират през следващата седмица като най-голям интерес предизвикват тези от Великобритания и Канада. Освен тях внимание заслужават решението за монетарната политика на някои централни банки като японската и швейцарската, както и продажбите на дребно в Обединеното Кралство.

Най-важният момент от седмицата в Япония ще бъдат изборите в четвъртък. Би било сериозна изненада ако премиерът Шиндзо Абе не си осигури трети мандат. Такова развитие ще доведе до укрепване на йената. Все пак, това изглежда малко вероятно и USD/JPY продължава да се задвижва от по-високата доходност в САЩ.

Тествайте търговията с USD/JPY и още над 7000 финансови инструмента без риск за вашия капитал с безплатна демо сметка от Admiral Markets.


Понеделник, 17 септември

Първите интригуващи данни за седмицата ще бъдат финалните за потребителската инфлация в еврозоната. Те ще са и единствените, които заслужават внимание в първия ден от седмицата, въпреки че ефектът от тях вероятно ще е ограничен.

Вторник, 18 септември

По време на азиатската сесия ще излязат протоколите от последната среща на резервната банка на Австралия, които едва ли ще предложат някакви изненади за пазарите.

Сряда, 19 септември

По време на азиатската сесия ни очаква решението на Японската централна банка за монетарната политика. Пазарният консенсус е, че ЯЦБ няма прави промени и гуверньорът Харухико Курода ще запази сравнително миролюбивата позиция на банката.

Данните за инфлацията във Великобритания ще бъдат публикувани в 11:30. Прогнозите са, че индексът на потребителските цени в Обединеното Кралство ще се забави леко до 2,4% г/г на годишна база, спрямо 2,5% преди месец. Така тенденцията на отслабване на потребителската инфлация от последните месеци ще се запази.

Американският календар включва сведения за жилищния пазар в САЩ като разрешенията за строителство и започнатите строежи на жилища. Малко по-късно ще излезе и доклада за петролните запаси през последната седмица.

За 16:00 е планирана пресконференция на президентът на Европейската централна банка Марио Драги.

Четвъртък, 20 септември

В първите часове на деня ни очаква БВП на Нова Зеландия за второто тримесечие. Интересно е да се види дали те ще успеят да подкрепят падащият новозеландски долар.

Швейцарската национална банка ще обяви решението си за лихвените нива в началото на европейската сесия като и тук промени са на практика изключени.

В 11:30 ще излязат продажбите на дребно във Великобритания за август. Този показател често води до по-голяма волатилност при британския паунд. Все пак, сега този пък е малко по-вероятно да имат сериозен ефект, тъй като цялото внимание на GBP трейдърите е насочено към Брекзит преговорите и икономическите данни остават леко встрани.

Петък, 21 септември

По време на търговията в Азия ще бъде публикуван индексът на потребителските цени в Япония. Прогнозите са за леко повишение до 1,1% г/г през август от 0,9% през юли. Въпреки това, ценовият натиск се запазва унил през цялата 2018 и инфлацията остава далеч от целта на Японската централна банка от 2,0%.

Последните по-интересни данни за седмицата ще дойдат от Канада – потребителската инфлация и продажбите на дребно. Вниманието ще бъде насочено към индексът на потребителските цени, за който се очаква да отслабне до 2,7% на годишна база през август, след 2,9% преди месец.

Увеличете знанията и уменията си в търговията на финансовите пазари с новия безплатен Обучителен Пакет 2018 от Admiral Markets.


Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.