Готови ли сте се за нова глобална рецесия?

Август 20, 2015 17:17

Без значение дали сте готови или не - ще трябва така или иначе. През последната седмица се случиха няколко много важни събития:

  • Китай силно девалвира своята валута (юана)
  • За първи път икономическите данни в САЩ показаха отражението на финансовата криза в Китай
  • Дивергенциата на Wallstreet

Нека да ги разгледаме подред:

Девалвацията на юана

Графиката е много подходяща в този случай и изглежда така:

Движението е около 6%, но фючърсите на тези инструменти показват потенциал за продължаване на обезценката, може би с още 1%. Може да изглежда, че тези 6% не са много, но проблемът тук е обема: Китай е най-големият износител и производител на стоки за целия свят. Когато най-големият завод в света намалява цените с 6-7%, по същество "открадва" 6-7% от износа на всички други икономики износители. Искам да кажа, износът на Европа и Америка ще бъде засегнат с около 5-7% през следващото тримесечие, само разликата, разбира се. Такъв спад е достатъчно сам по себе си, за да докара двете икономики в рецесия.

Освен ефекта на валутния курс само, проблемът е множествен. Китай не прибегна до тази мярка, защото икономиката й върви добре, а очевидно, защото икономиката й е в голяма беда. Това означава един много силен спад за всички страни-износителки на суровини и за развиващите се икономики, както и очевидно намаляване на вноса на стоки/готови продукти, което ще засегне и развитите икономики, само че в по-малка степен.

Това, което искаме да кажем е, че силното забавяне в Китай идва в момент, когато развитите икономики едва с усилия регистрират ръст от 1 - максимум 2% и нововъзникващите икономики (които пък разчитат на износа на суровини) все още са засегнати от спадащите цени на петрола и суровините като цяло. Ефектът ще бъде кумулативен курса на юана + кризата в Китай + кризата на развиващите се икономики, което ще означава значителен глобален икономически спад. Аз честно казано не мисля, че ще има страна, която ще бъде в състояние да избегне тази тенденция.

Empire State производствения индекс - индексът на настроенията в района на Ню Йорк

В понеделник беше публикуван Индикатора на настроенията в Ню Йорк, наречен "Empire State", също като известната сграда.

Индикаторът показа една от най-големите изненади от последните години – за съжаление в лошия смисъл:

Спадът в сравнение с очакванията бе най-големият през последните години и самото падане е сравнимо само със спадовете през 2009 г. Имайте предвид, че този показател не включва всяка форма на въздействие от девалвирането на юана.

Ето и още няколко червени сигнални лампички, на които може да обърнете внимание:

  • Спадът на петрола - WTI Crude (символ WTI в платформата за търговия MetaTrader 4) е надолу с 20,2% от началото на годината, при закриването на 14.08.15. Предлагането на суровия петрол доминира, тъй като износа на САЩ се движи по-близо Производството на ОПЕК наскоро удари 3-годишен връх. Данните от изследването на Baker Hughes за сондажните платформи е нагоре за четвърта поредна седмица.
  • Нови дъна на индекса MSCI за нововъзникващите пазари спрямо доларовия индекс. Дивергенцията му със Суровинния индекс на CRB нараства.
  • Едно от най-дългите бичи ралита на щатските капиталови пазари, може би накрая е на път за привърши - бичият пазар, който започна март 2009 е третия най-дълъг в историята от 2354 дни и се доближава до втория такъв, поставен през 1949 -1956, продължил 2607 дни. Възходящият тренд бе пробит и имаме рязко разминаване между спада на NYSE weekly cumulative advance/decline и S&P 500. Такова ниво на различие не е било наблюдавано в последните 17 години.
  • Резки движения на цените, някои от които би трябвало да се случат само "веднъж на един милиард или повече години" настъпиха многократно и то на най-различни пазари – повишават се опасенията за ликвидността, качеството на пазарите и ролята на алгоритмичната търговия в кръстосана корелация на активите. Ликвидността е асиметрична.

За пореден път това разминаване може да бъде причина за безпокойство.

Всички данни показват, че вероятността е голяма, че дори Америка може да се изправи пред рецесията. Мисля, че много скоро ще видим такива данни и в Европа.

От моя гледна точка има две възможности, които ще се развиват на пазарите в бъдеще:

  • Дали централни банки ще действат изпреварващо - и ще предизвикат ли по-рано нови мерки на паричните стимули - по-малко вероятният сценарий
  • Дали централните банки няма да действат изпреварващо и ще задействат мерки по парично стимулиране, след като икономическия спад стане очеваден - най-вероятният сценарий.

В случай че (по-вероятно) централните банки няма да действат изпреварващо, глобалният спад в борсовите индекси е почти неизбежен. В тези случаи, най-облагодетелствани ще бъдат валутите като долара и йената, именно заради паниката.

Ето защо, ако държите своите активи в Mutual funds, акции или търгувате с CFDs на индекси, може би е добра идея да се замислите за диверсификация на Вашите инвестиции. Запознайте се с форекс търговията като цяло и тествайте нови стратегии на безплатна демо сметка.



Предупреждение за риск: Търговията с валути или договори за разлика с маржин носи висока степен на риск и може да не е подходяща за всички инвеститори. Има вероятност да изгубите всички инвестирани средства. Следователно не трябва да инвестиране или да рискувате повече, отколкото сте склонни да загубите. Трябва да се уверите, че разбирате риска при търговията преди да използвате услугите на Admiral Markets UK Ltd. Регистрационният номер на Admiral Markets в Комисията за финансов надзор: FRN 595450

Avatar-Admirals
Admirals Решение от типа всичко в едно за харчене, инвестиране и управление на парите Ви

Повече от брокер, Admirals е финансов хъб, предлагащ широка гама от финансови продукти и услуги. Ние правим възможен подхода всичко в едно към личните финанси чрез цялостно решение за инвестиране, харчене и управление на пари.