Какво ни предлага Форекс календарът за 23-27 март?

Март 23, 2020 09:43


Какво се случи на финансовите пазари през последната седмица?

Изминалата седмица отново премина под доминацията на разрастващата се пандемия от COVID-19. Случаите на заразени продължават да нарастват и в понеделник сутринта вече достигнаха 339 041, а броя на починалите наближава 15 000, според данните на института Джон Хопкинс, САЩ.

Италия задмина Китай и стана най-потърпевшата страна в света. Загиналите на Апенините вече са почти 5500, а потвърдените случаи близо 60 000. Испания усилено върви по стъпките на Италия. А случаите в САЩ вече са почти 24 000.

Добрите новини идват от Азия, където Китай отбеляза 3 поредни дни без нов вътрешен случаи на Коронавирус, но бройката на внесените случаи достигнаха 269. Междувременно случаите на Коронавирус намаляха сериозно в последната седмица.

Все повече страни обявяват мерки за борба с вируса като карантина, ограничение на движението и пътуването зад граница.

От друга страна правителствата гласуват спасителни мерки за бизнеса и работещите, за да могат да овладеят икономическите последствия от заразата. Например британското правителство гарантира, че ще покрие 80% от заплатите на работниците, за да предотврати уволнения.

Централните банки се насочиха към рязко сваляне на лихвите и програми за количествени улеснения с цел стимулиране на икономиката, подкрепа на фондовите пазари и местните валути.

Балансът по сметката на Федералния резерв нарасна до $4,668 трилиона. През последната седмицата той се увеличи с $356 милиарда, което е най-високото седмично повишение в историята. Предходния рекорд бе $292 милиарда от последната седмица на септември 2008 година.

Фондови пазари

Dow Jones претърпя най-лошата си седмица от 2008 година насам, след като изтри цели 17,30% от стойността си. S&P 500 загуби почти 15%, докато технологичният индекс Nasdaq падна с 12,64%. Така от началото на годината данните за американските фондови пазари са следните:

  • Dow Jones -32.81%
  • S&P 500 -28.66%
  • Nasdaq -23.33%

На европейските пазари ситуацията бе сходна. Въпреки че отбелязаха положителна сесия в петък, борсовите индекси в Европа приключиха поредна седмица на червено като най-голям губещ се оказа немския DAX 30:

  • DAX 30 -3.28% (-32.61% за годината)
  • CAC 40 -1.69% (-32.27% за годината)
  • FTSE 100 -3.27% (-31.18% за годината)
  • IBEX 35 -2.81% (-32.53% за годината)
  • FTSE Mib -1.39% (-33.07% за годината)

В Азия разпродажбите също продължават. Основните индекси в региона приключиха още една седмица на загуби. Nikkei падна с малко над 5%, а China A50 загуби 6,69%. Австралийският S&P/ASX 200 пък се срина с над 13%.

Форекс

Американският долар остана пълен доминант на Форекс пазара като успя да победи всички свои основни конкуренти, дори убежища като японската йена и швейцарския франк, които останаха съответно на второ и трето място.

Най-слабо представилата се основна валута бе австралийския долар, който бе засегнат от понижението на лихвите от страна на Резервната банка на Австралия.

Суровини

Волатилността остана на екстремни нива и на пазарите на суровини. Златото не успя да се възползва от търсенето на активи убежища и поевтиня за втора поредна седмица. Ценният медал удари и 4-месечно дъно в понеделник.

При петролът разпродажбата продължава и WTI падна до 18-годишно дъно като удари $20 за барел. Brent пък падна под $25. петролната война между Саудитска Арабия засегна сериозно петролния, на фона спад в глобалното търсене на фона на Коронавирус.

Ако няма някакъв напредък в руско-саудитските отношения или някакви положителни новини за петрола от САЩ, то може да се стигне до още по-ниски цени на "черното залто".

Криптовалути

След резкия спад в началото на март, Биткойн изглежда се стабилизира на нива от малко под $6000. Най-голямата криптовалута изглежда не успява да покаже статут на убежище по време на моменти на несигурност, както някои анализатори смятаха.

Напротив, цената на Биткойн загуби повече от 60% от стойността си само за месец (от пика в началото на февруари до дъното в началото на март).

Тествайте търговията с над 8000 финансови инструмента без да рискувате собствен капитал с демо сметка от Admiral Markets. Вземете Вашата безплатна демо сметка като кликнете на банера отдолу:

Какво да очакваме в новата седмица?

И през новата седмица Коронавирус ще продължи да доминира пазарите, както и мерките, които взимат правителствата и централните банки за борба с потенциалната икономическа рецесия, която може да последва пандемията.

Извън Коронавирус, седмичният икономически календар е изпълнен с данни от Великобритания като PMI индексите за различни сектори на британската икономика, данните за инфлацията, продажбите на дребно, както и решението на Английската централна банка за монетарната политика.

Освен тях внимание заслужават и индексите за активността в еврозоната и САЩ, продажбите на стоки с дълготрайна употреба и БВП на САЩ, както и предпочитаната от ФЕД мярка за инфлация – базови лични потребителски разходи.

Повечето от тези икономически данни ще са първите засегнати от пандемията от Коронавирус и може да бъдат използвани за първоначални изчисления на икономическия ефект от заразата.

Понеделник, 23 март

В първия ден от седмицата няма планирани икономически новини.

Вторник, 24 март

Вторник е денят на PMI индексите. Началото е в полунощ с индекса на активността в производствения сектор на Австралия, следва същия показател за Япония, PMI индексите за секторите на услугите в страните от еврозоната, Великобритания и накрая САЩ.

В 16:00 ще излязат числата за продажбите на нови жилища в САЩ за февруари.

Търговският баланс на Нова Зеландия ще бъда публикуван 15 минути преди полунощ.

Сряда, 25 март

В 11:00 ни очакват резултатите от проучването на института Ifo за бизнес климата в Германия през март.

Данните за инфлацията в Обединеното Кралство ще бъдат оповестени в 11:30. Пазарният консенсус е за ръст на индексът на потребителските цени с 0,3% м/м, което ще е достатъчно за увеличение от 1,6% на годишна база, при -0,3% и 1,8% за тези показатели преди месец.

Поръчките на стоки с дълготрайна употреба в САЩ ще излязат в 14:30.

Четвъртък, 26 март

В 11:30 ще бъдат публикувани продажбите на дребно във Великобритания през февруари. Прогнозите са за ръст от 0,2% м//м и 0,8% на годишна база.

Английската централна банка ще обяви решението си за монетарната политика в 14:00. Централните банкери на Великобритания прибегнаха до две извънредни понижения на лихвите. Първото бе на 11 март с 50 базисни пункта до 0,25%, а следващото на 19 март с 15 базисни пункта и така лихвите в Обединеното Кралство в момента са 0,10%.

Източник: Bank of England

Освен това, от Английската централна банка решиха да увеличат притежаваните от банката държавни и корпоративни облигации с нови £200 милиарда до общо £645 милиарда.

Така, след тези действия, настоящата среща на централната банка на Великобритания не изглежда много интересна, тъй като централните банкери вероятно ще изчакат да видят някакви резултати от взетите вече мерки, преди да предприемат нови.

Вторият прочит на доклада за БВП на САЩ за четвъртото тримесечие ще излезе в 14:30. Сериозни ревизии са малко вероятни. По същото време ще излязат и търговския баланс и новите молби за помощи от безработни.

Петък, 27 март

Потребителската инфлация в японската столица Токио ще бъде оповестена в 01:30. Тези данни излизат около 3 седмици преди официалните за цяла Япония.

В 14:30 ще излезе предпочитаната от ФЕД мярка за измерване на инфлацията в САЩ – базови лични потребителски разходи. Предвижданията са, че показателят ще направи тик нагоре до 0,2% месечно и 1,7% годишно.

Започнете да търгувате икономически новини и събития на платформа номер 1 в света за търговия с множество активи - MetaTrader 5. Вземете Вашата MT5 напълно безплатно като кликнете на банера отдолу.

ИНФОРМАЦИЯ ЗА АНАЛИЗАТОРСКИ МАТЕРИАЛИ:

Дадените данни предоставят допълнителна информация относно всички анализи, оценки, прогнози, предвиждания, прегледи на пазара, седмични перспективи или други подобни оценки или информация (наричана по-долу "Анализ"), публикувани на уебсайта на Admiral Markets. Преди да вземете инвестиционни решения, обърнете специално внимание на следното:

1.Това е маркетингова комуникация. Съдържанието се публикува само с информативна цел и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка. Тя не е изготвенa в съответствие със законовите изисквания, предназначени да насърчават независимостта на инвестиционните проучвания и не подлежи на забрана за разглеждане преди разпространението на инвестиционни изследвания.

2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки клиент, докато Admiral Markets AS (Admiral Markets) не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали е на базата на съдържанието.

3. С оглед защитата на интересите на нашите клиенти и обективността на анализа, Admiral Markets създаде подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.

4. Анализът се изготвя от независим анализатор Борис Петров, Сътрудник на свободна практика (наричан по-долу "Автор") на базата на лични оценки.

5.Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на съдържание са надеждни и че цялата информация е представена, доколкото е възможно, по разбираем, навременен, прецизен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността и пълнотата на всяка информация, съдържаща се в анализа.

6. Всякакъв вид минало или представяне на ценови модели на финансови инструменти, посочени в съдържанието, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намеса на Admiral Markets за бъдещи резултати. Стойността на финансовия инструмент може по всяко време да се увеличава и намалява, а запазването на стойността на активите не е гарантирано.

7.Продаваните продукти (включително договори за разлика) са спекулативни по своя характер и могат да доведат до загуби или печалба. Преди да започнете да търгувате, моля, уверете се, че напълно разбирате свързаните с това рискове.

Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.