Какво да очакваме от Форекс календара за 8-12 юни?

Юни 08, 2020 19:13

Какво се случи на пазарите през изминалата седмица?

Най-значимата тема на пазари в началото на юни бе продължаващото рали на акциите и доминацията на високорисковите пазарни настроения. Всичко това се случваше на фона на все още не приключилата пандемия от Коронавирус, размириците в много големи градове в САЩ и нарастващото напрежение между двете най-големи икономики в света - САЩ и Китай.

Ключовите макроикономически данни в началото на юни определено бяха от майския доклад за пазара на труда в САЩ. Числата показаха ръст от цели 2,5 милиона нови работни места извън селското стопанство, въпреки очакванията за спад от 7,5 милиона. Освен това безработицата скочи до 13,3%, вместо до прогнозираните почти 20,0%.

Източник: US Bureau of Labor Statistics

Тези новини подкрепиха допълнително ралито на фондовите пазари, особено в САЩ. Технологичният индекс Nasdaq се изстреля нагоре и затвори седмицата на нова най-висока стойност в историята. Останалите основни борсови индекси също натрупаха сериозни печалби.

В същото време през почивните дни, Организацията на страните износителки на петрола (ОПЕК) и техните съюзници извън картела се споразумяха за удължаване на съкращенията на продукцията до края на юли с 9,6 милиона барела дневно. Единствено Мексико отпада от участие в сделката.

Фондови пазари

В петък американските борсови индекси затвориха много над нивата, на които започнаха деня на фона на силните данни за заетостта в САЩ. Dow Jones бе големият победител за седмицата, но технологичният Nasdaq приключи търговията с нов рекорд.

Ето и финалните данни за седмицата:

Ето и тези за годината:

  • Nasdaq +9.38%
  • S&P 500 -1.14%
  • Dow Jones -5.05

На европейските фондови пазари също цареше широк оптимизъм и някои от основните индекси приключиха седмицата с двуцифрени печалби.

  • DAX 30 +9.1%
  • FTSE 100 +6.6%
  • CAC 40 +10.45
  • IBEX 35 +10.95

В Азия също имахме двуцифрени печалби от страна на японският Nikkei 225 и австралийският S&P /ASX 200. Пазарите в Китай и Хонг Конг също затвориха седмицата на "зелена територия", макар и ръстовете да бяха по-скромни.

Форекс

През последната седмица, риск апетитът бе обзел и валутния пазар и новозеландският и австралийския долар се възползваха от това. NZD и AUD съответно, заеха първите позиции при представянето на основните валути.

Едва ли ще е изненада, че в тази ситуация, на последните места в тази класация ще открием убежища като японска йена и американски долар.

Суровини

Златото като актив убежище бе засегнато от търсенето на рискови активи и отбеляза понижение за трета поредна седмица. Ценният метал тества дъната от месец май и предстои да видим дали натиска на мечките ще продължи или ще видим отскок.

Петролът бе на съвсем друга вълна и високорисковите настроения, силният доклад за пазара на труда в САЩ и очакванията за удължаване на ОПЕК+ сделката подкрепиха сериозно цените на "черното злато".

В момента WTI се търгува близо до нивата от началото на месец март, близо до $40 за барел, след 6 поредни седмици на ръст и с поскъпване от близо 13% през последната седмица.

В същото време другият бенчмарк на цените на суровия петрол на финансовите пазари – Brent добави около 12% към стойността си и приключи седмицата на нива от около $41 за барел.

Криптовалути

На пазара на криптовалути нямаше сериозни движения през последната седмица. Все пак повечето дигитални валути в топ 10 по пазарна капитализация регистрираха повишения в цените в първите дни на месец юни.

Тествайте ДЗР търговията с валути, акции, суровини, борсови индекси, ETF-и и криптовалути без да рискувате собствена капитал с демо сметка от Admiral Markets. Вземете Вашата безплатна демо сметка като кликнете на банера отдолу!

Какво ни очаква през новата седмица?

През следващата седмица вниманието на пазарите ще бъде насочено към решението на Федералния комитет по отворените пазари за монетарната политика в САЩ. След силния доклад за пазара на труда, тази среща се очертава като по-сериозно събития от това, което се очакваше по-рано.

Освен решението на щатските централни банкери, внимание заслужават и изказването на президента на ЕЦБ Кристин Лагард, докладите за БВП на еврозоната и Великобритания, данните за потребителската инфлация и първоначалните молби за помощи от безработни в САЩ.

На политическият фронт, пазарните участници ще продължават да следят развитието на Брекзит разговорите. Ако до края на месеца не се стигне до удължаване на срока (който е до 31.12.2020), то Великобритания и ЕС ще трябва да постигнат споразумение до края на година или двете страни ще се разделят без сделка.

Понеделник, 8 юни

Първите съществени макроикономически данни за седмицата дойдоха от Япония, където БВП за първото тримесечие се сви с 2,2%, при очаквания за спад от 2,1% тр/тр.

Вторник, 9 юни

В 12:00 ще бъдат публикувани предварителните данни за БВП на еврозоната за първите три месеца на 2020 като очакванията за, че икономиката на валутния блок ще се свие с 3,8% на тримесечна и 3,2% на годишна база.

Данните за пазара на труда в САЩ – Jolts Job Openings ще излязат в 17:00 часа.

Сряда, 10 юни

По време на търговията в Азия ще излезе индексът на потребителските цени в Китай за май.

Същият показател, но за американската икономика ще бъде оповестен в 15:30. Прогнозите са за месечна дефлация от 0,1% и инфлация от 0,2% на годишна база. Подобни цифри остават много далече от целите на ФЕД за потребителска инфлация от около 2% г/г.

Събитието на седмицата – срещата на Федералния комитет по отворените пазари ще приключи с решение в 21:00. Пазарните участници ще следят за намеци за повече или по-малко стимули и за реакция на доста по-добрия от очакванията доклад за пазара на труда в САЩ.

Освен това, решението за монетарната политика ще бъде придружено от икономическите прогнози на щатските централни банкери и пресконференция на председателя на ФЕД Джером Пауъл 30 минути по-късно.

Четвъртък, 11 юни

Американският икономически календар в четвъртък включва първоначалните молби за помощи от безработни и производствената инфлация в САЩ. Това са и единствените по-интересни икономически данни за деня.

Петък, 12 юни

В началото на търговията в Европа ни очаква серия от данни от Великобритания, които включват доклад за БВП, индустриалното производство и търговския баланс на Обединеното Кралство. Фокусът, разбира се, ще е върху брутния вътрешен продукт.

Започнете да търгувате финансови и икономически новини на платформа номер 1 в света за търговия с множество активи - MetaTrader 5. Изтеглете MetaTrader 5 напълно безплатно като кликнете на банера отдолу.

ИНФОРМАЦИЯ ЗА АНАЛИЗАТОРСКИ МАТЕРИАЛИ:

Дадените данни предоставят допълнителна информация относно всички анализи, оценки, прогнози, предвиждания, прегледи на пазара, седмични перспективи или други подобни оценки или информация (наричана по-долу "Анализ"), публикувани на уебсайта на Admiral Markets. Преди да вземете инвестиционни решения, обърнете специално внимание на следното:

1.Това е маркетингова комуникация. Съдържанието се публикува само с информативна цел и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка. Тя не е изготвенa в съответствие със законовите изисквания, предназначени да насърчават независимостта на инвестиционните проучвания и не подлежи на забрана за разглеждане преди разпространението на инвестиционни изследвания.

2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки клиент, докато Admiral Markets AS (Admiral Markets) не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали е на базата на съдържанието.

3. С оглед защитата на интересите на нашите клиенти и обективността на анализа, Admiral Markets създаде подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.

4. Анализът се изготвя от независим анализатор Борис Петров, финансов анализатор (наричан по-долу "Автор") на базата на лични оценки.

5.Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на съдържание са надеждни и че цялата информация е представена, доколкото е възможно, по разбираем, навременен, прецизен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността и пълнотата на всяка информация, съдържаща се в анализа.

6. Всякакъв вид минало или представяне на ценови модели на финансови инструменти, посочени в съдържанието, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намеса на Admiral Markets за бъдещи резултати. Стойността на финансовия инструмент може по всяко време да се увеличава и намалява, а запазването на стойността на активите не е гарантирано.

7.Продаваните продукти (включително договори за разлика) са спекулативни по своя характер и могат да доведат до загуби или печалба. Преди да започнете да търгувате, моля, уверете се, че напълно разбирате свързаните с това рискове.

Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.