Какво ни очаква на финансовите пазари в периода 5-9 август?

Август 04, 2019 20:48


Какво се случи на финансовите пазари през последната седмица?

Фондови пазари

Измина една изключително ключова седмица на финансовите пазари. Първо, ФЕД свали лихвите в САЩ за първи път от повече от 10 години. Понижението бе с 25 базисни пункта до диапазона 2,00-2,25%, което доведе до реакция от страна на пазарите, както и президентът на САЩ.

Второ, президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви нови мита за вноса на стоки от Китай. Те възлизат 10% за стоки на стойност $300 милиарда, които ще бъдат в сила от 1 септември. Това изглежда обаче като на Тръмп да притисне председателя на ФЕД Джером Пауъл да продължи със свалянето на лихвите, въпреки че Пауъл показа сериозна несигурност на пресконференцията след решението на централната банка на САЩ в сряда.

Към тези събития трябва да добавим и сравнително приличния доклад за пазара на труда в САЩ, който бе публикуван в петък.

Всичко това доведе до най-лошата седмица за щатските борсови индекси от началото на 2019 г. Широкият бенчмарк S&P500 загуби цели 3,1%, а Dow Jones се срина с 2,6%. Съвсем обичайно най-големия губещ бе технологичния NASDAQ100, който изтри почти 4% от стойността си. Все пак, трябва да отбележим и отскока на щатските индекси в последните часове на петъчната сесия.

На европейските пазари ситуацията бе подобна като всички основни борсови индекси отбелязаха сериозни седмични понижения. Най-големия губещ се оказа немският DAX30, който спадна с 4,2%. Той бе последван от френския CAC40 с понижение от 4,1%. В същото време, британският FTSE100 изглежда бе по-стабилен, поради сериозния спад на британския паунд и загуби само 1,75%.

Форекс пазар

Последната седмица Форекс пазара може да се похвали с висока волатилност и едни от най-големите движения от началото на 2019 година. Японската йена се възползва от ниския риск апетит на пазарите и се оформи като най-добре представящата се основна валута. След нея се нареди друга валута убежище като швейцарския франк.

Едва ли е изненадващо, че в другия край на класацията откриваме британския паунд, който тази седмица, освен от Брекзит, бе притиснат и от нискорисковите настроения на пазарите. В долната част на класирането остават други високо рискови валути като австралийския и новозеландския долар. Все пак, трябва да се отбележи, че в петък, AUD/USD прекъсна черната си серия от 10 поредни дни на червено, след като спечели "цели" 3 пипса за деня.

Така най-печелившата сделка на валутния пазар за изминалата седмица бе GBP/JPY. Валутният крос се потопи с 490 пипса или около 4% за последните 5 търговски дни.

Източник: Forexlive.com

Суровини

Златото се установи на най-високите си стойности за последните 6 години, след като нарасна с 2,35% за последната седмица. Изненадващото обявяване на нови "тарифи" за китайски стоки на стойност $300 милиарда влоши рисковите настроения и перспективите за глобалния растеж, което доведе до ръст в търсенето на ценния метал.

В същото време петролът прие новите "тарифи" изключително тежко и WTI се срина с 8,4% само рамките на един ден в четвъртък. Това е най-големия еднодневен спад в цените на петрола от февруари 2015 година. Въпреки това, в петък, черното злато нарасна с 2,37% и компенсира част от загубите. Така за седмицата WTI загуби 1,73%, а Brent падна с 3,45%.

Криптовалути

През последните 7 дни повечето криптовалути от топ 10 по пазарна капитализация поскъпнаха, а като най-печеливш бе именно лидерът Биткойн, който поскъпна с 12,5% и се търгува на цени от $10 691 (неделя 11:43 ч). Биткойн се възползва от свалянето на лихвите в САЩ и успя да получи лек тласък в цената си.

Другият най-голям печеливш бе по-малкия брат на най-голямата криптовалута – Биткойн Кеш, който поскъпна с над 8%.

Повишете Вашите знания и умения в търговията на финансовите пазари с безплатен Обучителен пакет от Admral Markets. Вземете своя пакет като кликнете на банера отдолу.

Какво да очакваме от новата седмица?

Най-интересните събития от новия седмичен Форекс календар ще са свързани с централните банки на Австралия и Нова Зеландия, които ще обявят своите решения за монетарната политика. Резервната банка на Австралия и Резервната банка на Нова Зеландия бяха първите две основни централни банки, които започнаха цикъла по понижение на лихвите като РБА свали 2 пъти , а РБНЗ засега само веднъж.

Също от тази част на света ни очаква доклада за състоянието на пазара на труда в Нова Зеландия, както и изявление на гуверньора на РБА Филип Лоу.

По-интересните макроикономически данни ще са търговския баланс и инфлацията в Китай, брутния вътрешен продукт на Япония и Великобритания, както и доклада за пазара на труда в Канада.

На политическият фронт най-популярната тема със сигурност ще е ескалацията на търговската война между САЩ и Китай, след новите мита на Доналд Тръмп. Пазарите ще следят за потенциален отговор от страна на Китай, както и като цяло комуникацията между двете страни.

Нестихващата Брекзит сага също продължава да привлича вниманието на пазарните участници. През изминалата седмица Борис Джонсън и консерваторите понесоха неприятен удар, след като на изборите в Брекън и Раднъшир (Уелс) спечели кандидатът на либерал-демократите, с което мнозинството на Джонсън падна до само едно място. Така изглежда, че шансовете за предсрочни избори нарастват още повече.

Понеделник, 5 август

В първия ден от седмицата ни очаква серия от PMI индекси от различни части на света. Началното дава Япония с PMI индексът за сектора на услугите, след това ни очакват същи показатели за страните от еврозоната и Великобритания, а в 17:00 ще излезе непроизводствения PMI индекс на Института по доставките в САЩ (ISM).

Вторник, 6 август

В първите часове на деня ще излезе доклада за състоянието на пазара на труда в Нова Зеландия през второто тримесечие на годината. Малко по-късно ще бъде оповестен и търговския баланс на Австралия.

Резервната банка на Австралия ще обяви своето решение за лихвените нива в 07:30. Анализаторите от ANZ смятат, че РБА ще продължи със свалянето на лихвите в следващите месеци, но едва ли ще действа през август. Гуверньорът на банката Филип Лоу подсказа, че РБА ще наблюдава данните преди да определи дали има нужда от още стимули, след като вече свали ставките 2 пъти поред през май и юни.

"Очакваме прогнозите на РБА, които ще бъдат актуализирани в Декларацията за паричната политика в петък, изрично да признаят високата вероятност, че ще е необходимо по-нататъшно намаляване на ставките, за да се намали безработицата", написаха от ANZ.

Сряда, 7 август

След РБА и Резервната банка на Нова Зеландия ще обяви своето решени за монетарната политика в 05:00. За разлика от австралийските им колеги, пазарният консенсус тук е за понижение на лихвите с 25 базисни пункта до 1,25%.

"РБНЗ заяви през юни, че е вероятно да се наложи определянето на по-ниски лихвени проценти" и че рисковете „клонят надолу", споделиха от ANZ като прогнозираха понижение през август, както и през ноември.

Срещата на резервната банка на Нова Зеландия ще бъде последвана от пресконференция на гуверньора на Адриан Ор.

Четвъртък, 8 август

По време на азиатската сесия ще излязат данните за търговския баланс на Китай през юли. Те се следят от трейдърите и инвеститорите, поради разгорялата се търговска война между САЩ и Китай.

В 15:30 ще излязат първоначалните помощи за безработни в САЩ.

Петък, 9 август

Предварителните данни за брутният вътрешен продукт на Япония през второто тримесечие ни очакват в 02:50. Пазарният консенсус е за минимален тримесечен икономически растеж от 0,1%, при 0,6% преди три месеца.

В последната азиатска сесия за седмицата ни очаква натоварен икономически календар. От Австралия – изявление гуверньора на РБА Филип Лоу и протоколите от срещата на централната във вторник, които могат да имат влияние върху австралийската валута. Данните за инфлацията в Китай, които ще бъдат публикувани в 04:30 също могат да окажат своя ефект върху AUD при по-сериозно разминаване с прогнозите.

В 11:30 ни очакват серия от данни за британската икономика, сред които първия прочит на БВП за второто тримесечие, индустриалното производство и търговския баланс.

Последните значими макроикономически данни за седмицата ще дойдат от Канада и касаят пазара на труда в страната. Прогнозите са, че заетостта ще се увеличи с 12 500 човека, при спад от 2 200 през май, а безработицата вероятно ще остане на нива от 5,5%, което близко до дъното от 70-те години насам, достигнато през май.

Тествайте търговията с над 8000 финансови инструмента без да рискувате собствен капитал с демо сметка от Admiral Markets. Вземете своята безплатна демо сметка като кликнете на банера по-долу.

Отказ от отговорност: Дадените данни предоставят допълнителна информация относно всички анализи, оценки, прогнози, предвиждания и други подобни преценки или информация (наричана по-долу "Анализ"), публикувани на уебсайта на Admiral Markets. Преди да вземете инвестиционни решения, обърнете специално внимание на следното:

1.Това е маркетингова комуникация. Съдържанието се публикува само с информативна цел и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка. То не е изготвено в съответствие със законовите изисквания, предназначени да насърчават независимостта на инвестиционните проучвания и не подлежи на забрана за разглеждане преди разпространението на инвестиционни изследвания.

2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки клиент, докато Admiral Markets AS (Admiral Markets) не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали или не е базирано на Анализи.

3. Всеки анализ е изготвен независим анализатор (Йенс Клот, професионален трейдър и анализатор, наричан по-долу Автор) и е базиран на личните преценки автора.

4. За да се гарантира, че интересите на клиентите ще бъдат защитени и обективността на анализа няма да бъде нарушена, Admiral Markets е създал подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.

5. Въпреки че са положени всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на анализа са надеждни и че цялата информация е представена, доколкото е възможно, по разбираем, навременен, прецизен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността или пълнотата на всеки информацията, съдържаща се в анализа. Представените цифри се отнасят до всяко минало представяне, което не е надежден индикатор за бъдещи резултати.

6.Съдържанието на анализа не трябва да се тълкува като изрично или подразбиращо се обещание, гаранция или импликация от страна на Admiral Markets, че клиентът трябва да се възползва от стратегиите в него или че загубите във връзка с тях могат или ще бъдат ограничени.

7. Всякакъв вид минало или представяне на ценови модели на финансови инструменти, посочени в съдържанието, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или извод на Admiral Markets за бъдещи резултати. Стойността на финансовия инструмент може по всяко време да се увеличава и намалява, а запазването на стойността на активите не е гарантирано.

7. Прогнозите, включени в анализа, могат да подлежат на допълнителни такси, данъци или други такси, в зависимост от предмета на публикацията. Ценовата листа, приложима за услугите, предоставяни от Admiral Markets, е публично достъпна от уебсайта на Admiral Markets.

Ливъридж продуктите (включително Договорите за разлика) са спекулативни по природа и могат да доведат до загуби или печалби. Преди да започнете да търгувате, трябва да е уверите, че разбирате всички тези рискове.

Avatar-Admirals
Admirals Решение от типа всичко в едно за харчене, инвестиране и управление на парите Ви

Повече от брокер, Admirals е финансов хъб, предлагащ широка гама от финансови продукти и услуги. Ние правим възможен подхода всичко в едно към личните финанси чрез цялостно решение за инвестиране, харчене и управление на пари.