Какво ни предлага Форекс календарът за 30 септември - 4 октомври?

Септември 29, 2019 19:05

Какво се случи на финансовите пазари през последната седмица?

Фондови пазари

Новините, че американското правителство обмисля потенциални ограничения на щатските инвестиции в Китай, както и премахването на китайските компании от фондовите борси в САЩ, натежаха върху акциите зад океана, което доведе до още една седмица на понижение на местните борсови индекси. Dow загуби 0,43%, S&P 500 падна с 1,01%, докато Nasdaq завърши седмицата с 2,19% надолу.

За разлика от щатските си колеги, европейските индекси поскъпнаха в петък като британският FTSE100 бе водещ, на фона на поевтиняването на стърлинга. Все пак, повечето европейски индекси регистрираха седмични понижения. Изключения бяха отново FTSE100 (+1.1%) и испанският IBEX35, който остана почти без промяна през последните 5 търговски дни.

Немският DAX30 падна с 0,70%, а френският CAC40 изтри 0,88% от стойността си.

Източник: Forexlive.com

Форекс

Най-добре представилата се основна валута през миналата седмица бе новозеландския долар. "Кивито" бе подкрепено от коментарите на гуверньора на Резервната банка на Нова Зеландия Адриан Ор, които не прозвучаха достатъчно миролюбиво за пазарните участници и стимулираха биковете при NZD.

В другият край на класирането остана британският паунд, който бе сериозно разпродаден на фона на наближаването на крайния срок за Брекзит (31 октомври) и спекулациите, че премиерът Борис Джонсън има възможност да заобиколи законът, който премахва възможността за Брекзит без сделка.

Суровини

Ценните метали завършиха седмицата в негативно настроение, въпреки новините, които отслабиха риск апетита на пазарите. Златото поевтиня с 0,6% за седмицата, а среброто отбеляза седмичен спад от цели 1,63%.

В същото време цените на петрола се понижиха през изминалата седмица. Двата бенчмарка на суровия петрол WTI и Brent загубиха съответно по 3,31% и 3,73% и преди да отскочат леко в петък бяха затворили гапа след атаките в Саудитска Арабия преди 2 седмици.

Криптовалути

На 24 септември цената на Биткойн се срина с почти $1200 и падна под $9000 за първи път от средата на юни. Това бе най-лошия ден за най-голямата криптовалута от 16 юли тази година. Биткойн повлече надолу целия криптопазар. Почти всички криптовалути от топ 20 по пазарна капитализация отбелязаха двуцифрена спадове през последната седмица, а голяма част от тях дори загубиха над 20% от стойността си.

Повишете Вашите знания и умения в търговията на финансовите пазари с Обучителен пакет от Admiral Markets. Вземете Вашия Обучителен пакет като кликнете на банера отдолу.

Какво ни очаква в началото на октомври?

Както често се случва в началото на месеца, седмичният Форекс календар е натоварен. Все пак, този път трябва да се има предвид започващата във вторник едноседмична ваканция в Китай.

Макроикономическите данни и събития, които вероятно ще предизвикат най-голям интерес от пазарните участници са срещата на Резервната банка на Австралия за монетарната политика, доклада за пазара на труда в САЩ и предварителните данни за потребителската инфлация в еврозоната.

Различните PMI индекси от всички краища на света и докладите за БВП на Великобритания и Канада също заслужават известно внимание.

На политическият фронт трейдърите и инвеститорите ще продължат да следят отблизо развитието на Брекзит, докато новините за търговската война вероятно ще са по-малко, на фона на почивните дни в Китай.

Понеделник, 30 септември

В първия и последен работен ден в Китай през новата седмица ще излязат PMI индексите от "Поднебесната империя". Разбира се най-голяма тежест има производствения показател, който вече 4 поредни месеца остава в зоната на свиване.

В 11:30 ще излезе докладът за БВП на Великобритания през третото тримесечие. След като отбеляза първият си тримесечен спад от началото на 2013 година, прогнозите са за отскок обратно на позитивна територия и икономически растеж от 0,5% тр/тр. Това може да е достатъчно, за да се запазят годишните темпове на експанзия от 1,2%.

Индексът на потребителските цени в Германия за септември ще бъде публикуван в 15:00.

Вторник, 1 октомври

Резервната банка на Австралия ще обяви своето решение за монетарната политика в 07:30. То ще бъде последвано от пресконференция на гуверньора на банката Филип Лоу в 12:20.

Пазарният консенсус е за трето понижение на лихвените нива в Австралия с 25 базисни пункта за последните 5 месеца. Четирите големи банки в Австралия – Westpac, CBA, NAB и ANZ също на мнение, че РБА ще свали лихвите на срещата си на 1 октомври. И анализаторите на най-голямата швейцарска банка UBS предвиждат понижение с 0,25%:

"Очакваме РБА да свали лихвите с 25 базисни пункта през октомври и отново през февруари 2020 и май 2020 до 0,25%, на фона на нарастващата безработица и по-нататъшното облекчаване на политиките на глобалните централни банки", каза Джордж Тарену, икономист от UBS.

Европейският календар включва производствените PMI индекси за страните от еврозоната и за целия валутен блок, както и първия прочит на данните за потребителската инфлация. Прогнозите са, че и основният, и базовият индекс на потребителските цени ще нараснат с точно 1% на годишна база. Това е много далеч от целта на ЕЦБ от "малко под 2%".

В 15:30 ще бъде публикуван докладът за БВП на Канада за месец юли. От National Bank of Canada очакват ръст от 0,1% м/м, което ще е 5 пореден месец на прогрес. Такъв е и пазарният консенсус.

Производственият PMI индекс на Института по доставките (ISM) в САЩ ще излезе в 17:00. Прогнозите са, че индексът ще се върне обратно в зоната на експанзия, след като през август падна под 50 (49,1) за първи път от 3 години.

Сряда, 2 октомври

Британският строителен PMI индекс ще бъде публикуван в 11:30.

В 15:15 ще излязат данните на ADP за заетостта в частния сектор в САЩ, които се считат за предшественик на официалния доклад, който ще излезе в петък.

Четвъртък, 3 октомври

В четвъртък икономическият календар е доминиран от PMI индексите за сектора на услугите. Началото дават показателите от Европа и Великобритания, а краят на серията е в 17:00 с непроизводственият индекс на ISM.

Петък, 4 октовмри

Продажбите на дребно в Австралия през август ще излязат в 04:30.

Бюрото за трудова статистика в САЩ ще оповести своят доклад за състоянието на пазара на труда през септември в 15:30. Както винаги фокусът е върху данните за новите работни места извън селското стопанство (NFP) и средните почасови доходи (AHE).

Пазарите очакват 140 хиляди нови работни места, след 130 хиляди през август и годишен ръст на средните доходи от 3,2%. Безработицата вероятно ще остане на нива от 3,7% за четвърти пореден месец.

От скандинавската банка Nordea обаче заявиха: "Като цяло залагаме, че в петък ще видим по-твърди доказателства, че заетостта се забавя. Рисковете определено са в посока надолу спрямо пазарните очаквания."

Също в 15:30 ще излезе и търговският баланс на САЩ за месец август.

Започнете да търгувате икономически новини и събития на платформа номер 1 в света за търговия с множество активи - MetaTrader 5. Вземете Вашата MT5 напълно безплатно като кликнете на банера отдолу.

ИНФОРМАЦИЯ ЗА АНАЛИЗАТОРСКИ МАТЕРИАЛИ:

Дадените данни предоставят допълнителна информация относно всички анализи, оценки, прогнози, предвиждания, прегледи на пазара, седмични перспективи или други подобни оценки или информация (наричана по-долу "Анализ"), публикувани на уебсайта на Admiral Markets. Преди да вземете инвестиционни решения, обърнете специално внимание на следното:

1.Това е маркетингова комуникация. Съдържанието се публикува само с информативна цел и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка. Тя не е изготвенa в съответствие със законовите изисквания, предназначени да насърчават независимостта на инвестиционните проучвания и не подлежи на забрана за разглеждане преди разпространението на инвестиционни изследвания.

2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки клиент, докато Admiral Markets AS (Admiral Markets) не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали е на базата на съдържанието.

3. С оглед защитата на интересите на нашите клиенти и обективността на анализа, Admiral Markets създаде подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.

4. Анализът се изготвя от независим анализатор Борис Петров, Сътрудник на свободна практика (наричан по-долу "Автор") на базата на лични оценки.

5.Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на съдържание са надеждни и че цялата информация е представена, доколкото е възможно, по разбираем, навременен, прецизен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността и пълнотата на всяка информация, съдържаща се в анализа.

6. Всякакъв вид минало или представяне на ценови модели на финансови инструменти, посочени в съдържанието, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намеса на Admiral Markets за бъдещи резултати. Стойността на финансовия инструмент може по всяко време да се увеличава и намалява, а запазването на стойността на активите не е гарантирано.

7.Продаваните продукти (включително договори за разлика) са спекулативни по своя характер и могат да доведат до загуби или печалба. Преди да започнете да търгувате, моля, уверете се, че напълно разбирате свързаните с това рискове.

Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.