Най-интересното на пазарите в края на юли и началото на август

Юли 29, 2019 13:05


Какво се случи на финансовите пазари през изминалата седмица?

Широкият американски борсови индекс S&P500 приключи седмицата с нови рекордни стойности след ръст от 1,65% на нива от над 3021 пункта. В същото време технологичният NASDAQ прибави цели 2,26% към стойността си в последната седмица, докато Dow Jones нарасна със скромните 0,14%, след някои разочароващи отчети на компаниите в него като Boeing и Caterpillar.

Много големи компании като Amazon, Alphabet, Boeing, Caterpillar, Facebook, Intel, Microsoft публикуваха своите отчети през последната седмица. През следващата обаче ни очакват още интересни имена като Apple, AMD, Chevron, Exxon, Mastercard, General Electric, General Motors, Square, Verizon и тн.

Източник: Forexlive.com

На европейските фондови пазари настроенията също бяха позитивни. Най-сериозен ръст отбеляза немският DAX30 като добави 1,3% към стойността си. Той бе последван от съседа си CAC40 +1,1%. Британският FTSE100 също бе на страната на победителите (+0,55%), на фона на официалното обявяване на Борис Джонсън за новия премиер на Великобритания.

Форекс

На Форекс пазара видяхме как USD се оформи като най-силната основна валута поради разочарованието на пазарите, поднесено от ЕЦБ и изненадващо силния доклад за БВП на САЩ за второто тримесечие. Някои пазарни участници очакваха действия от страна на ЕЦБ като например понижение на лихвите по депозитите, но централните банкери на еврозоната оставиха това за следващата си среща през септември. Така първоначално видяхме ново двугодишно дъно на EUR/USD, последвано от рязък отскок.

След "зелените пари" се нареди северния им съсед - канадския долар. В същото време другите суровинни валути - австралийския и новозеландския долар останаха на последните две места.

Суровини

След резкия спад през изминалата седмица, цените на петрола успяха да се стабилизират и WTI дори отбеляза седмичен ръст от 1,01%, а Brent поскъпна с 1,33%. Фундаментите играят все по-голяма роля на петролните пазари, а геополитическите сътресения не успяват да задвижат сериозно цените на петрола.

Златото пък отбеляза леко понижение за седмицата от 0,54%, след като в четвъртък ценния метал претърпя най-голямото си дневно понижение за последните 3 седмици, тъй като ЕЦБ реши да отложи понижаването на лихвите по депозитите за септември. В повечето случаи по-ниските лихви подкрепят цените на златото.

Криптовалути

За последните 7 дни (до 27.07) най-голямата криптовалута в света Биткойн загуби над 10% стойността си и вече се търгува дълбоко под психологическите $10 000, на нива от около $9460. От топ 10 на криптовалутите по пазарна капитализация единствено EOS не последва потапянето на Биткойн. Спада започна още през понеделник, след слуховете за забрана на дигиталните активи в Индия.

Започнете да търгувате със CFD върху валути, суровини, акции, индекси и криптовалути без да рискувате собствен капитал с безплатна демо сметка от Admiral Markets. Кликнете върху банера отдолу и вземете Вашата демо сметка.

Какво предлага Форекс календарът за следващата седмица?

Несъмнено в центъра на вниманието на пазарните участници през новата седмица ще е срещата на Федералния комитет по отворените пазари, на която се очаква понижение на лихвените нива в САЩ. Понижението изглежда сигурно и може би по-интересния въпрос е с колко точно ще бъде то? 25 или 50 базисни пункта?

Освен срещата на ФЕД, през новата седмица ни очакват заседания на още две основни централни банки - Японската и Английската централна банка. Разбира се те далеч няма да са толкова вълнуващи, колкото решението на централните банкери на САЩ, но все пак е добре да бъдат проследени.

Седмичният Форекс календар предлага и доста интригуващи макроикономически данни от различни точки на света. Доклада за пазара на труда в САЩ изглежда като най-значимият, но потребителската инфлация в Австралия и БВП на еврозоната също заслужават внимание.

На политическия фронт, пазарите ще проследят първата среща лице в лице на представители на Китай и САЩ, след като преговорите за прекратяването на търговската война бяха преустановени през май. На срещата на Г-20 в Япония в края на юни двете страни се разбраха да се върнат на масата за преговори и след няколко телефонни разговора делегация от Съединените щати, водена от търговския представител Робърт Лайтизер, ще замине за Шанхай, за да се срещне с китайските си колеги.

Понеделник, 29 юли

Натоварената седмица ще започне на по-бавни обороти, тъй като за понеделник няма планирани съществени макроикономически новини.

Вторник, 30 юли

Първото значимо събитие за седмицата ще е срещата на Японската централна банка за монетарната политика. Решението на ЯЦБ ще бъде оповестено в 05:00 и ще бъде последвано от пресконференция на гуверньора на банка Харухико Курода в 09:00.

Анализаторите на Wells Fargo смятат, че "ЯЦБ няма да прибегне до промени, тъй като банката не е сигнализирала прекалено твърдо за предстоящи нови облекчения". Вероятно това се дължи и на ограничените и възможности на банката, поради вече ултра-разхлабената монетарна политика. Въпреки това, инфлацията остава много далече от целите на ЯЦБ от 2%.

В 15:00 ще излязат предварителните данни за инфлацията в Германия през юли.

Базовите лични потребителски разходи в САЩ, които са предпочитаната от ФЕД мярка за инфлация ще бъдат оповестени в 15:30. Пазарните очаквания са за ръст от 1,7% г/г на този показател при 1,6% през май. Данни под очакванията може да увеличат шансовете за 0,50 пункта понижение на лихвите от ФЕД в сряда.

В 17:00 ни очаква и потребителското доверие в САЩ, както предстоящите продажби на жилища.

Сряда, 31 юли

По време на азиатската сесия ще излязат важните данни за потребителската инфлация в Австралия през второто тримесечие. Пазарният консенсус е за ръст на основния показател с 0,5% на тримесечна база. По-слаби данни от тези биха тласнали Резервната банка на Австралия към още едно понижение на лихвите след като РБА вече ги свали на два пъти през май и юни. Въпреки това централните банкери на Австралия може да искат да изчакат и да видят ефекта от пониженията преди да действат отново.

Предварителните данни за БВП на еврозоната за второто тримесечие ще бъдат публикувани в 12:00. На срещата на ЕЦБ в четвъртък Марио Драги е обеща, че ще разхлаби още монетарната политика, тъй като перспективите за икономическия растеж са се влошили. Очакванията са за забавяне на растежа до 1,0% на годишна база от 1,2% преди три месеца.

По същото време ще излязат също толкова значимите данни за инфлацията, от която също се очаква забавяне, което допълнително ще увеличи натиска върху ЕЦБ да се насочи към рязко разхлабване на паричната политика.

Докладът на ADP за заетостта в частния в сектор в САЩ ще бъде оповестен в 15:15. Той се следи от трейдърите за насоки за официалния доклад в петък.

Много очакваното решение на Федералния комитет по отворените пазари за монетарната политика в САЩ ще бъде обявено в 09:00. Пазарите са включили на 100% в цените си понижение на лихвите с 25 базисни пункта, но има възможност и за по-голяма сваляне с 50 базисни пункта, която се оценява на около 15%. Потенциално това ще първото сваляне на лихвите в САЩ за последните 10 години.

Пазарните участници ще проследят с интерес и изявлението на централните банкери и пресконференцията на Джером Пауъл, за разберат дали ФЕД ще остави вратите за отворени за бъдещо облекчаване на политиката. Пазарите са сериозно разделени по този въпрос. Някои анализатори прогнозират, че това ще е еднократно сваляне на лихвите, а други очакват лихвите да паднат до 0 в следващата една година.

Четвъртък, 1 август

Китайският производствен PMI индекс на Caixin аз юли ще излезе в 04:45.

Европейският икономически календар включва финалните производствени PMI индекси за страните от еврозоната, за целия валутен блок и за Великобритания.

Английската централна банка ще обяви решението си за монетарната политика в 14:00. То ще бъде последвано от пресконференция на гуверньора на банката Марк Карни. Интересно е да се види дали централните банкери ще заемат по-миролюбива позиция след назначаването на твърдия поддръжник на Брекзит - Борис Джонсън за министър председател на Великобритания. Трябва да се види и реакция на АЦБ на влошаващите се икономически данни напоследък, както и прогнозите на банката за основните икономически показатели.

От САЩ ни очакват първоначалните молби за помощи от безработни и производствения PMI индекс на Института по доставките (ISM).

Петък, 2 юли

По време на търговията в Азия ще излязат протоколите от последната среща на Японската централна банка (от вторник). Трейдърите и инвеститорите ще проследят дали членовете на ЕЦБ са обсъждали нови икономически стимули и ако да, какви точно.

Последните важни икономически данни за седмицата, но далеч не на последно място са тези за състоянието на пазара на труда в САЩ през юли. От Wells Fargo предвиждат 170 хиляди нови работни места, колкото е и пазарния консенсус, но силния прочит от 224 хиляди през юни. От американската прогнозират и че безработицата ще се запази на нива от 3,7% за втори пореден месец.

Започнете да печелите реални средства като търгувате над 8000 финансови инструмента. Отворете реална сметка с брокер номер 1 в Германия - Admiral Markets като кликнете на банера по-долу.

Отказ от отговорност: Дадените данни предоставят допълнителна информация относно всички анализи, оценки, прогнози, предвиждания и други подобни преценки или информация (наричана по-долу "Анализ"), публикувани на уебсайта на Admiral Markets. Преди да вземете инвестиционни решения, обърнете специално внимание на следното:

1.Това е маркетингова комуникация. Съдържанието се публикува само с информативна цел и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка. То не е изготвено в съответствие със законовите изисквания, предназначени да насърчават независимостта на инвестиционните проучвания и не подлежи на забрана за разглеждане преди разпространението на инвестиционни изследвания.

2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки клиент, докато Admiral Markets AS (Admiral Markets) не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали или не е базирано на Анализи.

3. Всеки анализ е изготвен независим анализатор (Йенс Клот, професионален трейдър и анализатор, наричан по-долу Автор) и е базиран на личните преценки автора.

4. За да се гарантира, че интересите на клиентите ще бъдат защитени и обективността на анализа няма да бъде нарушена, Admiral Markets е създал подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.

5. Въпреки че са положени всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на анализа са надеждни и че цялата информация е представена, доколкото е възможно, по разбираем, навременен, прецизен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността или пълнотата на всеки информацията, съдържаща се в анализа. Представените цифри се отнасят до всяко минало представяне, което не е надежден индикатор за бъдещи резултати.

6.Съдържанието на анализа не трябва да се тълкува като изрично или подразбиращо се обещание, гаранция или импликация от страна на Admiral Markets, че клиентът трябва да се възползва от стратегиите в него или че загубите във връзка с тях могат или ще бъдат ограничени.

7. Всякакъв вид минало или представяне на ценови модели на финансови инструменти, посочени в съдържанието, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или извод на Admiral Markets за бъдещи резултати. Стойността на финансовия инструмент може по всяко време да се увеличава и намалява, а запазването на стойността на активите не е гарантирано.

7. Прогнозите, включени в анализа, могат да подлежат на допълнителни такси, данъци или други такси, в зависимост от предмета на публикацията. Ценовата листа, приложима за услугите, предоставяни от Admiral Markets, е публично достъпна от уебсайта на Admiral Markets.

Ливъридж продуктите (включително Договорите за разлика) са спекулативни по природа и могат да доведат до загуби или печалби. Преди да започнете да търгувате, трябва да е уверите, че разбирате всички тези рискове.

Avatar-Admirals
Admirals Решение от типа всичко в едно за харчене, инвестиране и управление на парите Ви

Повече от брокер, Admirals е финансов хъб, предлагащ широка гама от финансови продукти и услуги. Ние правим възможен подхода всичко в едно към личните финанси чрез цялостно решение за инвестиране, харчене и управление на пари.