Какво ни предлага икономическият календар за 25-29 ноември?

Ноември 25, 2019 18:27


Какво се случи на финансовите пазари в изминалите дни?

Последната ескалация на търговското напрежение между САЩ и Китай бе водещата на пазарите през изминалата седмица. В основата на това напрежение този път бе т.нар. "Хонгконгски закон", който Конгресът на САЩ одобри почти единодушно

Спорният законопроект е за запазване на човешките права на протестиращите в Хонг Конг, както и ограничаването на продажбите на сълзотворен газ и гумени куршуми на полицията в Хонг Конг.

Тези действия от страна на щатският Конгрес разгневиха сериозно властите в Пекин и поставиха под въпрос подписването на "Фаза 1" от търговската сделка между двете най-големи икономики в света.

"Ние трябва да останем с Хонг Конг, но също да останем и с президента Си", каза Доналд Тръмп в петък пред Fox News. Сега всички погледи са насочени към това дали Тръмп ще подпише или не този проектозакон. Това му действие може да определи посоката на финансовите пазари в следващите дни и седмици.

Фондови пазари

Макар че в петък регистрираха скромни печалби, трите големи американски борсови индекса приключиха седмицата на червено. Все пак загубите не бяха сериозни. Nasdaq затвори на загуба за първи път от 7 седмици насам, а Dow Jones бе най-големия губещ от трите. Ето и цифрите:

  • Dow Jones -0.46%
  • S&P 500 -0.33%
  • Nasdaq -0.25%

На европейските фондови пазари ситуацията бе подобна. Въпреки стабилното представяне в петък, почти всички основни борсови индекси приключиха седмицата с понижения, с изключение на FTSE100. Британският бенчмарк се възползва с спада на паунда и натрупа печалби.

  • DAX 30 -0.59%
  • CAC 40 -0.78%
  • FTSE 100 +0.33%
  • IBEX 35 -0.07%
  • FTSE Mib -1.39%

Японският Nikkei 225 също отбеляза седмичен спад от малко повече от 8 десети от процента. В същото време и китайските пазари останаха на червено.

Източник: Forexlive.com

Форекс

След като надделя над всички свои конкуренти, новозеландският долар се отличи като най-силната основна валута за последната седмица. Понижените очаквания за сваляне на лихвите в Нова Зеландия допринесоха за силното представяне на "кивито".

След новозеландският долар се нареди "крал долар". USD се възползва повишеното напрежение между САЩ и Китай и по-добрите данни за щатската икономика. В сряда доларовият индекс достигна най-високата си стойност за месец ноември.

В другият край на класацията остана стърлингът. Ралито на GBP от последните седмици бе подкопано от слабите икономически данни и намаляващата подкрепа за консерваторите в Обединеното Кралство, според някои социологически проучвания. Европейските колеги на паунда – EUR и CHF също разочароваха.

Суровини

Въпреки някои ниско рискови настроения на пазарите в началото на седмицата златото не успя да се възползва и регистрира седмично понижение с 0,36%. За разлика от него, среброто успя да затвори на "зелено", макар и с по-малко 0,1%.

На съвсем друга вълна обаче бе петролът. В петък WTI удари най-високата си стойност от 24 септември насам от $58.63 за барел, но не успя да се задържи на тези нива и затвори седмицата на $57.80 (0,40%). WTI бе подкрепен от по-слабите от очакванията данни на EIA за американските петролни резерви.

Другият бенчмарк за цената на суровия петрол – Brent добави 0,52% към стойността си за последните 5 търговски дни.

Криптовалути

Последната седмица може да се каже, че бе много тежка за криптопазара. Биткойн успя да отбележи 5 поредни дни на спад и понижение в 19 от последните 26. Почти всички криптовалути от топ 20 по пазарна капитализация имат двуцифрени спадове за последните 7 дни (до 23 ноември 2019). А още по-лошото е, че добрите новини на практика не се виждат.

Слизането на Биткойн под $7200 и задържането под тези нива може да означава срив до $5000 (а защо не и под тези психологически нива), тъй като изглежда там е най-близката техническа подкрепа.

Тествайте търговията с Форекс и ДЗР върху акции, индекси, суровини и криптовалути без да рискувате собствен капитал с демо сметка от Admiral Markets. Вземете Вашата безплатна демо сметка като кликнете на банера отдолу!

Какво ни очаква на пазарите в края на ноември?

Седмичният Форекс календар в отиващия си вече месец ноември по-скоро изглежда спокоен, отколкото претоварен. Особено на фона на серията от централни банки, политически и икономически новини в изминалите седмици.

Въпреки това, трябва да отбележим някои ключови макроикономически данни, които заслужават сериозно внимание като първи прочит на БВП на САЩ за третото тримесечие, поръчките на стоки с дълготрайна употреба и търговският баланс на Съединените щати.

Извън САЩ по-интересните числа изглежда ще са тези за потребителската инфлация в Германия, Япония и еврозоната като цяло, както и за БВП на Канада.

На политическият фронт темите продължават да бъдат същите: предсрочните избори във Великобритания и търговските отношения между САЩ и Китай. За последните изключително важно значение може да има проектозаконът в подкрепа на протестите в Хонг Хонг, който може да провали подписване на "Фаза 1" от търговското споразумение между Вашингтон и Пекин.

Сезонът на отчетите на компаниите изглежда вече в историята, след като над 95% от членовете на S&P 500 вече публикуваха своите резултати. Все пак в следващите дни има някои интересни отчети като тези на Best Buy, , Dell Technologies, HP и Keysight Technologies. Последната компания е сред 10-те най-добре представящи се акции в S&P 500 от началото на годината.

Понеделник, 25 ноември

В първият ден от седмицата ще излязат резултатите от пручването на института Ifo за икономически настроения в Германия и еврозоната.

15 минути преди полунощ ни очакват продажбите на дребно в Нова Зеландия през третите три месеца на годината.

Вторник, 26 ноември

По-интересни макроикономически данни във вторник ще дойдат от САЩ: стоковия търговски баланс, продажбите на нови жилища и потребителското доверие.

Отново малко преди полунощ ни очакват новини от Нова Зеландия. Този път това ще е търговският баланс на страната.

Сряда, 27 ноември

В сряда доминацията на данните от САЩ продължава. Американският икономически календар включва първия прочит на БВП на САЩ за третото тримесечие, поръчките на стоки с дълготрайна употреба, личните потребителски разходи и първоначалните молби за помощи от безработни. Фокусът на трейдърите и инвеститорите ще бъде насочен към първите две новини.

Пазарите очакват, че икономиката на САЩ ще запази темповете си на ръст от 1,9% тр/тр за втори поредни три месеца. Това може да означава край на тенденцията на забавяне, тъй като БВП на САЩ се понижи 4 пъти в последните 7 доклада. Спадът започна от 3,2% тр/тр през април.

Относно поръчките на стоки с дълготрайна употреба от TD Securities очакват те да се понижат с 1% пред октомври, което ще е втори пореден спад. А за предпочитаната от ФЕД мярка за инфлация – личните потребителски разходи (PCE) от TD споделят:

"Производствената и потребителска инфлация подсказват, че PCE ще остане на нива от 1,7%м/м, въпреки значителното повишение на цените в здравеопазването."

Бежовата книга на ФЕД, в която централните банкери докладват икономически условия в страната ще излезе в 21:00.

Четвъртък, 28 ноември

В четвъртък е Денят на Благодарността и затова пазарите в САЩ ще останат затворени, а в петък ще затворят по-рано в 13:00.

Единствените по-интересни данни от икономическият календар за деня са свързани с предварителният индекс на потребителските цени в Германия за ноември.

Петък, 29 ноември

По време на азиатската сесия ни очакват серия от числа за японската икономика – потребителската инфлация в Токио, безработицата и индустриалното производство в "Страната на изгряващото слънце".

В 12:00 ще излязат предварителните данни за инфлацията и в еврозоната. Предвижданията са, че основния индекс на потребителските цени ще повиши до 0,9% м/м, при 0,7% през септември. Въпреки това, остава много далеч от целите на Европейската централна банка за "малко под 2%" инфлация.

По същото време ще излезе и безработицата във валутния блок.

Последната новина от седмичния икономически календар, която предизвиква интерес е докладът за БВП на Канада за третото тримесечие. Пазарният консенсус е за втори пореден минимален ръст на канадската икономика от 0,1% тр/тр. Това обаче вероятно ще свали сериозно годишните темпове на икономически растеж от 3,7% до 1,3%.

Започнете да търгувате икономически новини и събития на платформа номер 1 в света за търговия с множество активи - MetaTrader 5. Вземете Вашата MT5 напълно безплатно като кликнете на банера отдолу.

ИНФОРМАЦИЯ ЗА АНАЛИЗАТОРСКИ МАТЕРИАЛИ:

Дадените данни предоставят допълнителна информация относно всички анализи, оценки, прогнози, предвиждания, прегледи на пазара, седмични перспективи или други подобни оценки или информация (наричана по-долу "Анализ"), публикувани на уебсайта на Admiral Markets. Преди да вземете инвестиционни решения, обърнете специално внимание на следното:

1.Това е маркетингова комуникация. Съдържанието се публикува само с информативна цел и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка. Тя не е изготвенa в съответствие със законовите изисквания, предназначени да насърчават независимостта на инвестиционните проучвания и не подлежи на забрана за разглеждане преди разпространението на инвестиционни изследвания.

2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки клиент, докато Admiral Markets AS (Admiral Markets) не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали е на базата на съдържанието.

3. С оглед защитата на интересите на нашите клиенти и обективността на анализа, Admiral Markets създаде подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.

4. Анализът се изготвя от независим анализатор Борис Петров, Сътрудник на свободна практика (наричан по-долу "Автор") на базата на лични оценки.

5.Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на съдържание са надеждни и че цялата информация е представена, доколкото е възможно, по разбираем, навременен, прецизен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността и пълнотата на всяка информация, съдържаща се в анализа.

6. Всякакъв вид минало или представяне на ценови модели на финансови инструменти, посочени в съдържанието, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намеса на Admiral Markets за бъдещи резултати. Стойността на финансовия инструмент може по всяко време да се увеличава и намалява, а запазването на стойността на активите не е гарантирано.

7.Продаваните продукти (включително договори за разлика) са спекулативни по своя характер и могат да доведат до загуби или печалба. Преди да започнете да търгувате, моля, уверете се, че напълно разбирате свързаните с това рискове.

Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.