Какво ни предлага седмичният Форекс календар в края на март?

Март 25, 2019 12:50


Какво се случи на финансовите пазари през изминалата седмица?

В петък, слабите PMI индекси от страните в еврозоната потопиха световните фондови пазари. Широкият щатски индекс S&P500 регистрира най-слабото си дневно представяне от месец януари като се гмурна с 1,90%. В същото време, Dow Jones и NASDAQ100 паднаха с по 1,77% и 2,50% от стойността си. Така за седмицата трите основни американски борсови индекса се потопиха със съответно 0,77%, 1,34% и 0,60%.

В Европа ситуацията бе сходна. Най-големият губещ при европейските индекси бе немския DAX30 (-2,75% за седмицата). Той бе последван от френския съсед CAC40 (-2.50%). Междувременно, британския FTSE100 се понижи със само 0,29% за седмицата, въпреки продължаващата несигурност около Брекзит преговорите.

Върху настроенията на фондовите пазари натежаха и новините, че срещата между президента на САЩ Доналд Тръмп и китайският президент Си Дзинпин може да бъде отложена отново, този път за месец юни. Тази среща първоначално бе планирана за края на март и бе изместена за април. Сега обаче изглежда, че ще бъде отложена още веднъж.

В същото време, щатският суров петрол WTI достигна най-високата си стойност за 2019 година - $60,08 долара за барел. Това се случи след като от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се съгласиха да намалят продукция си с 800 хиляди барела на ден до месец юни. Русия и останалите им партньори се ангажираха да понижат производството си с 400 хиляди барела дневно.

Златото пък се възползва от слабия рискови настроения на пазарите и отбеляза седмичен ръст от 0,80%. Жълатият метал приключи седмицата на нива от около 1313 долара за тройунция.

На Форекс пазара, японската йена бе облагодетелствана от нискорисковите пазарни настроения и успя да натрупа печалби срещу всичките си основни конкуренти. Британският паунд също натрупа преднина, на фона на отлагането на датата за Брекзит. В дъното на класирането пък остана друга европейска валута – еврото.

Започнете да търгувате Форекс, злато, петрол, борсови индекси и още над 8000 финансови инструмента с брокер номер 1 в Германия за 2019 година - Admiral Markets.

Какво ни очаква през следващата седмица?

Седмичният Форекс календар в края на март не изглежда много натоварен. Основните събития са свързани със срещата на Резервната банка на Нова Зеландия и изявлението на президентът на Европейската централна банка Марио Драги.

При макроикономическите данни най-голям интерес предизвикват докладите за БВП на САЩ и Великобритания, както и базовите лични потребителски разходи в САЩ.

На политическият фронт пазарните участници ще продължат да следят нестихващата Брекзит сага, както и новините около търговските преговори между САЩ и Китай за постигане на споразумение за прекратяване на търговската война. През следващата седмица търговския представител на САЩ Робърт Лайтизер и министърът на финансите Стивън Мнучин ще пътуват до Пекин за поредния кръг от преговори с китайски представители.

Понеделник, 25 март

Седмицата ще започне със серия от изказвания на членове на ФЕД – президента на ФЕД Чикаго Чарл Еванс и този на клона на централната банка във Филаделфия Патрик Харкър.

15 минути преди полунощ ни очакват сведения за търговския баланс на Нова Зеландия през февруари.

Вторник, 26 март

Основното събитие от икономическия календар във вторник е решението на Резервната банка на Нова Зеландия за монетарната политика. Промени в лихвените нива са изключени и вниманието на трейдърите ще бъде насочени към тона на изявлението на централните банкери.

Анализаторите от ANZ ще отбележи по-слабия от очакванията на РБНЗ икономически растеж, чрез леко по-миролюбив тон. Освен това, от ANZ смятат, че скорошното поскъпване на новозеландския долар не е устойчиво и условията за спад на NZD изглеждат благоприятни.

Сряда, 27 март

В 10:00 има планирано изявление на президентът на Европейската централна банка Марио Драги. Това ще е първото изявление на италианеца след срещата на ЕЦБ през март и ще бъде проследено отблизо от пазарите. 45 минути по-късно изказване ще има и члена на борда на банката Питър Прает.

Търговският баланс на САЩ за януари ще бъде публикуван в 14:30.

Четвъртък, 28 март

Американският календар включва втория прочит на доклада за БВП за четвъртото тримесечие и първоначалните молби за помощи от безработни в САЩ.

В 15:00 ще излезе предварителният индекс на потребителските цени в Германия през март.

В края на деня има планирано изявление на челна на ФЕД и президент на ФЕД Сейнт Люис Джеймс Булард.

Петък, 29 март

По време на търговията в Азия ни очакват макроикономически данни от Япония като потребителската инфлация, безработицата и индустриалното производство.

В 11:30 ще бъде публикуван последния прочит на БВП на Великобритания за четвъртото тримесечие като ревизии спрямо предходните данни не се очакват.

Последната значима икономическа новина са базовите лични потребителски разходи в САЩ, които са предпочитаната от ФЕД мярка за инфлация. Прогнозите са че този показател ще отбележи ръст от 0,2% м/м, което ще запази нивата от 1,9% на годишна база. Това е много малко под целите на ФЕД от 2,0%.

Започнете търговия на финансовите пазари с платформа номер 1 в света за търговия с множество активи - MetaTrader 5, предоставена безплатно от Admiral Markets.

Уведомление за риск: Този материал не съдържа и не трябва да се тълкува като съдържащ инвестиционен съвет, инвестиционни препоръки, оферта или покана за сделки с финансови инструменти. Моля, обърнете внимание, че този търговски анализ не е надежден показател за текущите или бъдещите резултати, тъй като обстоятелствата могат да се променят с течение на времето. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, трябва да потърсите съвет от независими финансови съветници, за да сте сигурни, че разбирате рисковете.

Avatar-Admirals
Admirals Решение от типа всичко в едно за харчене, инвестиране и управление на парите Ви

Повече от брокер, Admirals е финансов хъб, предлагащ широка гама от финансови продукти и услуги. Ние правим възможен подхода всичко в едно към личните финанси чрез цялостно решение за инвестиране, харчене и управление на пари.