Какво ни предлага Форекс календарът за 7-11 януари?

Януари 07, 2019 11:00


Какво се случи на пазарите в началото на 2019?

Последният ден на първата седмица за 2019 година се оказа много силен за световните фондови пазари. Първоначално, акциите получиха подкрепа от позитивните новини за търговските преговори между двете най-големи икономики в света - САЩ и Китай. Последва изненадващо силният декемврийски доклад за пазара на труда в САЩ, а последния тласък бе даден от по-миролюбивото от очакванията иявление на председателя на Федералния Резерв Джером Пауъл.

В петък:

  • S&P500 нарасна с 84,05 пункта или с 3,43% и затвори на нива от 2531,94
  • NASDAQ добави 275,25 пункта или 4,26% и завърши сесията на нива от 6738,85
  • Dow Jones се повиши с 748,94 пункта или 3,29% и приключи седмицата на 23433,16.

Европейските борсови индекси също имаха силен финал на първата седмица за годината:

  • Немският DAX30 нарасна с 3,37%
  • Френският CAC40 поскъпна с 2,72%
  • Британският FTSE100 добави 2,16%.

За цялата първа седмица на 2019, японският бенчмарк Nikkei225 е единствения губещ. Останалите основни борсови индекси регистрираха печалби, а като водещ се оформи испанският IBEX35 с ръст от 4,47%.

На Форекс пазара, в първите дни на новата година канадският долар бе най-силната валута от Г-10. CAD спечели 1,78% срещу южния си съсед американския долар. Печалбата на "лунито" връща част от загубите му от миналата година, когато остана близо до дъното. Само австралийският долар остана след канадския долар. CAD бе подкрепен и от възходящата корекция в цените на петрола.

С най-слабо представяне за изминалата седмица се отчете еврото. Единната валута успя да загуби 0,56% от колебливия американски долар.

Тествайте търговията с акции, индекси, Форекс, суровини и криптовалути без риск за Вашия капитал с безплатна демо сметка от Admiral Markets.

Форекс календара за следващата седмица

Едно от най-интересните събития през новата седмица ще е срещата на Канадската централна банка за монетарната политика. Само преди около месец пазарите предвиждаха почти сигурно повишение на лихвите през януари от страна на централните банкери на Канада, сега обаче ситуацията е малко по-различна.

Освен срещата на Канадската централна банка, внимание заслужават и протоколите от последните заседания на Федералния резерв и Европейската централна банка, както и сведенията за потребителската инфлация в САЩ и Китай.

Понеделник, 7 януари

В първият ден на новата седмица най-интересните данни ще са непроизводствения PMI индекс на Института по доставките (ISM) в САЩ.

Вторник, 8 януари

Във вторник ни очаква серия от по-незначителни данни за еврозоната като потребителското доверие, бизнес климат и икономически настроения.

В 15:30 ще излезе търговския баланс на САЩ през ноември. Тези данни предизвикват известен интерес, особено на фона на търговските мита на администрацията на президента Доналд Тръмп.

Сряда, 9 януари

Едно от най-интересните събития през седмицата е срещата на Канадската централна банка, която ще завърши с решение за лихвените нива в 17:00. Банката вероятно ще остави лихвите на нива от 1,75%, след като на последната среща през декември от КЦБ звучаха малко по-предпазливо относно вътрешното развитие и по-ниските цени на петрола.

Въпреки миролюбивите коментари, канадските централни банкери вероятно ще повишат лихвите през тази година, но това едва ли ще се случи през януари. Все пак, не може да напълно да изключим и повишението в сряда.

В 21:00 ще бъдат публикувани протоколите от декемврийската среща на Федералния резерв, на която ФЕД вдигна лихвите с 25 базисни пункта до диапазона 2,25%-2,50%. Пазарните участници ще проследят протоколите за различия във вижданията на членовете на ФЕД за бъдещия курс на монетарната политика.

Четвъртък, 10 януари

По време на азиатската сесия ще излязат данните за инфлацията в Китай през декември. Пазарният консенсус е за ръст от 0,3% м/м на потребителските цени, след спада им от 0,3% преди месец. Това може да доведе до леко понижение на годишния индекс на потребителските цени до 2,1% от 2,2%.

В 14:30 и Европейската централна банка ще публикува протоколите от последната си среща. През декември ЕЦБ сложи края на програмата си за изкупуване на активи и сега трейдърите очакват нови сигнали за началото на цикъла по повишение на лихвените нива. Драги и компания вече обявиха, че няма да вдигат лихвите преди лятото на 2019 г.

Американският календар включва първоначалните молби за помощи от безработни, разрешенията за строителство и продажбите на нови жилища в САЩ.

Петък, 11 януари

В 02:30 ще излязат продажбите на дребно в Австралия през ноември.

В 11:30 пък ни очаква сериозна серия от данни от Великобритания. Фокусът ще е върху доклада за БВП на Обединеното Кралство. Все пак, тези данни може да нямат много сериозен ефект върху паунда, тъй като GBP трейдърите продължават да се следят ситуацията около Брекзит преговорите.

Последно, но не на последно място, е потребителската инфлация в САЩ през декември. Очакванията на Danske bank са базовият индекс на потребителските цени да нарасне с 0,2% м/м, което ще доведе до годишен ръст от 2,2%.

Започнете Вашата търговия на финансовите пазари с MetaTrader 5 - платформа номер 1 в света за търговия с множество активи, предоставена от Admiral Markets.

Предоставените данни осигуряват допълнителна информация относно всички анализи, прогнози, оценки, предвиждания или други подобни преценки или информация (наричани по-нататък "Анализ"), публикувани на уеб сайта на Admiral Markets. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, обърнете внимание на следното:

  1. Анализът се публикува само за информационни цели и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка.
  2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки отделен клиент и Admiral Markets не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали се основава или не на анализа.
  3. Всеки от анализите се изготвя от независим анализатор (наричан по-долу "Автор") въз основа на личните оценки на автора.
  4. За да се гарантира, че интересите на клиентите ще бъдат защитени и обективността на анализа няма да бъде uвредена, Admiral Markets е установил подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.
  5. Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на анализа са надеждни и че цялата информация се представя, доколкото е възможно, по разбираем, своевременен, точен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността или пълнотата на информацията, съдържаща се в анализа. Представените цифри се позовават на това, че никой от предишните резултати не е надежден показател за бъдещите резултати.
  6. Съдържанието на анализа не трябва да се тълкува като изрично или скрито обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets, че клиентът ще се възползва от стратегиите в него или че загубите във връзка с него могат да бъдат или ]e бъдат ограничени.
  7. Всяко предишно или оформено представяне на финансовите инструменти, посочени в публикацията, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets за бъдещо представяне. Стойността на финансовия инструмент може да се увеличи и намали и запазването на стойността на активите не е гарантирано.
  8. Прогнозите, включени в анализа, могат да бъдат предмет на допълнителни такси, данъци или други такси в зависимост от предмета на публикацията. Ценовата листа, приложима за услугите, предоставяни от Admiral Markets, е обществено достъпна на уеб сайта на Admiral Markets.
  9. Продуктите с ливъридж (включително договори за разлика) имат спекулативен характер и могат да доведат до загуби или печалби. Преди да започнете да търгувате, трябва да сте сигурни, че разбирате всички рискове.
Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.