Какво ни предлага седмичния Форекс календар за 6-10 април?

Април 06, 2020 15:00


Какво се случи на финансовите пазари през изминалата седмица?

Няма да е новина ако заявим, че глобалната пандемия от Коронавирус продължава да доминира на финансовите пазари. Информациите за новите случаи на заразата продължават да бъде следени отблизо от участниците на пазарите, както и мерките, които взимат централните банки и правителствата, за да се борят с икономическите ефекти от Covid-19.

Ефектът Коронавирус засегна тежко пазара на труда в много страни по света. Последните данни за новите молби за безработни в САЩ показаха почти 10 милиона нови безработни само за изминалите две седмици. А пикът изглежда все още е не достигнат.

В същото време новите работни места в САЩ през март паднаха с цели 701 хиляди при очаквания за спад от 100 хиляди. Това е най-лошата цифра от Глобалната финансова криза насам, а изглежда най-лошото тепърва предстои. Безработицата скочи с 0,9% до 4,4%, което е най-голямото и повишение от 1975 година.

На фона на всичко това най-големите износители на петрол в света преговарят за извънредна среща, с цел стабилизиране на цените на "черното злато" на световните пазари, които преди седмица се сринаха до 18-годишно дъно.

Саудитска Арабия свика извънредна среща на страните от ОПЕК, а Русия заяви своята готовност да се включи, за да се стигне до формат ОПЕК+. Първоначалната дата за онлайн конференцията бе 6 април, но бе отложена за 9 април, тъй като споровете между двете страни продължават.

Междувременно, Русия обяви, че е склонна да намали продукцията си с 10%, но само ако и САЩ се включват в съкращенията. А Доналд Тръмп заяви, че ще се срещне с изпълнителните директори на големите щатски производители на петрол. Така много въпросителни остават, поне до срещата другата седмица.

През уикенда Доналд Тръмп обяви дори, че обмисля да наложи мита върху вноса на петрол от Саудитска Арабия и Русия ако двете страни не се разберат.

Фондови пазари

В края на изминалата седмица американските борсови индекси отново се насочиха надолу като загубиха в 3 от последните 4 дни. Индексът на сините чипове Dow Jones се оказа най-големия губещ. Ето и числата за седмицата:

  • Dow Jones -2.7%
  • S&P 500 -2.08%
  • Nasdaq -1.72%

На европейските фондови пазари ситуацията бе подобна на тази зад океана, а най-големият губещ бе френският CAC40. Тук трябва да отбележим, че всички тези понижения идват, въпреки понижението на EUR/USD с над 3% през следващата седмица:

  • FTSE 100 -1.8%
  • DAX 30 -1.1%
  • CAC 40 -4.6%
  • FTSE MIB -2.0%

Азиатските пазари също не бяха подминати от разпродажбите, но загубите при тях изглеждаха по-скромни. Изключение прави японският бенчмарк Nikkei 225, който се срина с повече от 8% само седмица, след като регистрира най-големия си седмичен ръст от 17,14%.

Въпреки това трябва да отбележим печалбите на пазарите в Австралия и Нова Зеландия.

  • Nikkei 225 -17.14%
  • Shanghai Composite -0.30%
  • HSI 50 -1.06%
  • S&P / ASX 200 +4.65%
  • DJ New Zealand +4.23%

Форекс

На Форекс пазара, въпреки изключително слабите данни за пазара на труда и очакванията за още по-слаби през следващия месец, USD отново се оформи като най-силно представилата се основна валута за седмицата. "Зелените пари" спечелиха почти 15% срещу своите основни конкуренти.

Слабият риск апетит и търсенето на убежища подкрепи и японската йена, която се нареди на второ място.

В дъното на класирането ще открием еврото и високодоходните австралийски и новозеландски долар, които често се оказват най-засегнати от нискорисковите пазарни настроения.

Суровини

Нискорисковите настроения и статута на актив убежище задържаха златото на повърхността, въпреки че силният долар не позволи на ценния метал да разгърне изцяло потенциала си.

По-интересно определено бе при петрола. В последните два дни от работната седмица пазарът на "черното злато" бе обсипан от новини, които включваха:

  • Саудитска Арабия обяви среща на ОПЕК за 6 април.
  • Русия обяви, че ще участва и че глобални съкращения на производството с около 10 милиона барела са възможни.
  • Руските производители на петрол обявиха, че са готови на съкращения ако САЩ и Саудитска Арабия направят същото.
  • Русия и Саудитска Арабия се сдърпаха и се стигна до отлагане на срещата за 9 април.
  • Доналд Тръмп обяви, че ще се срещне с изпълнителните директори на петролните компании в САЩ идната седмица.
  • Тръмп каза, че ако се наложи ще наложи мита на вносния петрол от Русия и Саудитска Арабия ако двете страни не се разберат.

В четвъртък петролът тип WTI регистрира най-голямото си процентно покачване в историята – 25%, а в петък добави още почти 12%. Така за седмицата WTI скочи с цели 31,8% и приключи на нива от $28,46 за барел.

В същото време, другият бенчмарк за цените на суровия петрол – Brent добави над 27% към стойността си и затвори на цена от $30,49 за барел.

Криптовалути

През последната седмица почти всички криптовалути от топ 10 по пазарна капитализация отбелязаха двуцифрен ръст в цените си. Това бе трета поредна седмица на ръст на цената на Биткойн, който вече се търгува много близо до $7000.

Въпреки това най-голямата криптовалута все още не може да компенсира срива в цената от средата на месец март, когато временно се потопи дори под $4000.

Тествайте търговията с ДЗР върху валути, суровини, акции, индекси и криптовалути без да рисувате собствен капитал с демо сметка от Admiral Markets. Вземете Вашата безплатна демо сметка като кликнете на банера отдолу1

Какво да очакваме през новата седмица?

През новата седмица икономическият календар предлага среща на Резервната банка на Австралия, протоколите от последните срещи на ФЕД и на Европейската централна банка, данните за потребителската инфлация от САЩ и Китай, и доклада за пазара на труда в Канада.

Все пак внимание заслужават и първоначалните молби за помощи от безработни в САЩ, които за последните два седмици се изстреляха до близо 10 милиона като на два пъти поставиха нови рекордни. Така този показател влезе по-сериозно в полезрението на трейдърите и инвеститорите.

Разбира ключови ще останат съобщенията за новите случаи на Covid-19 по света, както и реакции на правителствата и централните, които се опитват да ограничат икономическия ефект от пандемията.

Понеделник, 6 април

В първия ден от седмицата единствените по-интересни данни от икономическия календар са за строителният сектор във Великобритания – Construction PMI.

Вторник, 7 април

По време на азиатската сесия ще излезе търговския баланс на Австралия за февруари, а Резервната банка на Австралия ще оповести своето решение за монетарната политика.

РБА едва ли ще прибегне до нови промени в монетарната политика, след като с две поредни понижения с по 25 базисни пункта свали лихвите до рекордно ниските 0,25%. Освен това прибегна до програма за количествени улеснения за първи път в историята си.

Централните банкери на Австралия вероятно ще заявяват отново, че нямат желание за негативни лихви като изявлението им би трябвало да е балансирано.

Немското индустриално производство през февруари ще излезе в 09:00.

Сряда, 8 април

Най-интересното от икономическия календар в сряда определено ще са протоколите от последната среща на Федералния резерв за монетарната политика. Трейдърите и инвеститорите ще следят за насоки за бъдещата политика на ФЕД, след като централните банкери свалиха лихвите до 0,00-0,25% и увеличиха програмата си за покупки на активи.

Четвъртък, 9 април

В четвъртък ни очаква серия от новини от Великобритания като БВП, промишлено производство и търговски баланс.

Европейската централна банка ще публикува протоколите от последната си среща за паричната политика в 14:30.

В 15:30 пък ни очакват първоначалните молби за помощи от безработни в САЩ за последната седмица. Предишните два пъти този показател отбеляза два рекорда от 3,3 и 6,6 милиона. Така новите безработни в САЩ удариха 10 милиона само за две седмици. Пазарният консенсус е за нови 5 милиона молби за помощи през последната седмица.

По същото ще излязат и данните за заетостта в Канада през март. Според анализаторите на CIBC новите работни места ще се сринат с 250 хиляди, а безработицата ще скочи с цял процент до 6,6%. Ако тези прогнози се сбъднат това ще са най-високите нива на безработица в Канада от май 2017 година насам.

Не трябва да забравяме и срещата на ОПЕК и други петролни производители, водени от Русия, която бе отложена от 6 за 9 април. Пазарите очакват споразумение за съкращаване на производството на петрол с 10 милиона барела дневно, но предстои да видим дали ще стигне до подобна сделка.

Петък, 10 април

Пазарите в много страни по света ще останат затворени поради Разпети петък за католиците. Борсите в Германия, Франция и други страни от еврозоната, Великобритания, Швейцария, САЩ, Канада, Австралия и тн ще останат затворени, което ще понижи сериозно ликвидността.

За 04:30 са планирани данните за инфлацията (потребителската и производствената) в Китай през март.

Въпреки че пазарите в САЩ ще са затворени, индексът на потребителските цени ще излезе в 15:30. Прогнозите са за спад на годишна база до 1,6% от 2,3% преди месец.

Започнете да търгувате икономически новини на платформа номер 1 в света за търговия с множество активи - MetaTrader 5. Изтеглете Вашата MetaTrader 5 напълно като кликнете на банера отдолу!

Отказ от отговорност: Дадените данни предоставят допълнителна информация относно всички анализи, оценки, прогнози, предвиждания и други подобни преценки или информация (наричана по-долу "Анализ"), публикувани на уебсайта на Admiral Markets. Преди да вземете инвестиционни решения, обърнете специално внимание на следното:

1.Това е маркетингова комуникация. Съдържанието се публикува само с информативна цел и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка. То не е изготвено в съответствие със законовите изисквания, предназначени да насърчават независимостта на инвестиционните проучвания и не подлежи на забрана за разглеждане преди разпространението на инвестиционни изследвания.

2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки клиент, докато Admiral Markets AS (Admiral Markets) не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали или не е базирано на Анализи.

3. Всеки анализ е изготвен независим анализатор (Йенс Клат, професионален трейдър и анализатор, наричан по-долу Автор) и е базиран на личните преценки автора.

4. За да се гарантира, че интересите на клиентите ще бъдат защитени и обективността на анализа няма да бъде нарушена, Admiral Markets е създал подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.

5. Въпреки че са положени всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на анализа са надеждни и че цялата информация е представена, доколкото е възможно, по разбираем, навременен, прецизен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността или пълнотата на всеки информацията, съдържаща се в анализа. Представените цифри се отнасят до всяко минало представяне, което не е надежден индикатор за бъдещи резултати.

6.Съдържанието на анализа не трябва да се тълкува като изрично или подразбиращо се обещание, гаранция или импликация от страна на Admiral Markets, че клиентът трябва да се възползва от стратегиите в него или че загубите във връзка с тях могат или ще бъдат ограничени.

7. Всякакъв вид минало или представяне на ценови модели на финансови инструменти, посочени в съдържанието, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или извод на Admiral Markets за бъдещи резултати. Стойността на финансовия инструмент може по всяко време да се увеличава и намалява, а запазването на стойността на активите не е гарантирано.

7. Прогнозите, включени в анализа, могат да подлежат на допълнителни такси, данъци или други такси, в зависимост от предмета на публикацията. Ценовата листа, приложима за услугите, предоставяни от Admiral Markets, е публично достъпна от уебсайта на Admiral Markets.

Ливъридж продуктите (включително Договорите за разлика) са спекулативни по природа и могат да доведат до загуби или печалби. Преди да започнете да търгувате, трябва да е уверите, че разбирате всички тези рискове.

Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.