Предварителен преглед на Форекс календара в края на ноември

Ноември 26, 2018 10:59


Какво се случи на пазарите през последната седмица?

Последният ден на миналата търговска седмица бе белязан от 8% срив в цените на петрола. Цената на WTI се потопи с почти $3 до $50,38 за барел, с което тества зоната около психологическите $50. Brent пък се гмурна под $60 за първи от повече то година и приключи на нива от $58,90. Така мечките се възползваха от ваканционния период около Деня на благодарността и нанесоха своя удар върху "черното злато".

На Форекс пазара, донякъде изненадващо, като най-голям печеливш се оформи швейцарския франк (CHF). Търсенето на убежища като CHF нарасна след продължаващата слабост на фондовите пазари. Поради същата причина чувствителния към рисковите настроения новозеландски долар (NZD) остана последен в класацията. Щатският долар остана на второ място като успя да натрупа преднина пред всички свои основни конкуренти без франка.

Щатските борсови индекси Dow Jones и NASDAQ100 отбелязаха най-голямата си седмична загуба за последните 7 месеца. Dow Jones загуби 4,4% за седмицата, а NASDAQ100 4,3%. В същото време широкият S&P500 изтри 3,8% от стойността си. При S&P500 понижението беше водено от енергийните компании, които поевтиняваха поради спадащите цени на петрола.

Какво предлага седмичния Форекс календар за 26-30 ноември?

Седмичният Форекс календар за последната седмица на ноември предлага някои интересни събития. Във светлината на прожекторите ще влязат лидерите на едни от най-големите централни банки в света. В следващите дни ни очакват изявления на гуверньорите на Европейската и английската централна банка – Марио Драги и Марк Карни, както и на председателя на Федералния Резерв Джером Пауъл. Освен това, ФЕД ще публикува протоколите от последната си среща за паричната политика.

Трейдърите ще проследят отблизо и първоначалните данни за БВП на САЩ за третото тримесечие, както и БВП на Канада за септември. Данните за потребителската инфлация в еврозоната също заслужава внимание.

На политическият фронт ни очакват изключителни интересни срещи. В неделя (25.11) се проведе срещата на върха на ЕС, на която ще бъде гласувана предварителната Брекзит сделка, до която достигнаха Европейския съюз и Великобритания през седмицата. Европейският парламент одобри сделката и сега топката в полето на британските депутати, които също трябва да гласуват споразумението.

В петък пък започва срещата на върха на Г-20 в Буенос Айрес, Аржентина. Цялото внимание на пазарните участници ще бъде насочено към срещата между Доналд Тръмп и китайският президент Си Дзинпин, на която ще се обсъждат бъдещите търговски взаимоотношения между двете най-големи икономики в света. Инвеститорите горещо очакват тази среща и резултатите от нея може да доведат от сериозна волатилност на пазарите.

Увеличете Вашите знания и умения в търговията на финансовите пазари с безплатния Обучителен Пакет 2018 от Admiral Markets.

Понеделник, 26 ноември

В първият ден от новата седмица ни очакват две изказвания трима централни банкери. Първо е това на гуверньора на Резервната банка на Австралия Филип Лоу, което е 15 минути след полунощ.

В 16:00 ще говори и президентът на Европейската централна банка Марио Драги. Пазарите ще проследят изказването на италианеца за насоки за прекратяването на програмата за количествени улеснения през декември и периода на първото повишение на лихвите.

Изказването на Марк Карни е планирано за 20:30. Ще е интересно да видим какви насоки ще даде Карни след гласуването на Брекзит сделката от европейския парламент през уикенда.

Вторник, 27 ноември

Във вторник изглежда липсват значими макроикономически новини.

Сряда, 28 ноември

В 15:30 ще излязат данните за БВП за третото тримесечие. Предвижданията за БВП са да запази растежа си от 3,5% г/г от предходните три месеца. На тримесечна база растежът вероятно също ще остане на 1,4%.

Малко по-късно, в 17:00 ще бъдат публикувани и сведенията за продажбите на нови жилища в САЩ през октомври.

В 19:00 ни очаква изявление на председателя на ФЕД Джером Пауъл. Пауъл ще има възможност да потвърди или отхвърли нарастващите спекулации за забавяне на цикъла по затягане на монетарната политика.

Четвъртък, 29 ноември

Европейският календар включва БВП на Швейцария и Франция, безработицата в Германия и потребителската инфлация в най-голямата икономика в Европа. Най-интересни вероятно ще са данните за инфлацията в Германия.

По време на американската сесия ще излязат базови лични потребителски разходи, които са предпочитаната от ФЕД мярка за инфлация. Очакванията са потребителските разходи да се увеличат с 1,9% на годишна база, което е малко под целта на Федералния резерв от 2,0%. Все пак, това едва ли ще повлияе на политиката на ФЕД.

В 21:00 Федералният резерв ще публикува протоколите от последната си среща за монетарната политика. Те ще бъдат проследени за бъдещи насоки за намаляване на темпото при вдигането лихвите.

Петък, 30 ноември

По време на търговията в Азия ще излезе потребителската инфлация в японската столица Токио. Тя излиза около 3 седмици преди официалните данни за цялата странаи дава индикации какво може да се очаква от тях.

Предварителният индекс на потребителските цени в еврозоната ще бъде оповестен в 12:00. През октомври базовият индекс нарасна до 1,1%. Основната потребителската инфлация нарасна до 2,2% г/г, което над целта на ЕЦБ. Това се дължи на ръста в цените на петрола, които обаче претърпяха сериозен спад в последния месец. Следователно, през ноември може да очакваме понижение до 2,0% в основния показател, а базовият вероятно ще се запази на 1,1% г/г.

В 15:30 ни очакват данните за БВП на Канада за септември, който вероятно ще отбележи минимален ръст от 0,1% м/м. За третото тримесечие канадската икономика вероятно е нараснала с 1,9% на годишна база, в сравнение с растеж от 2,9% преди три месеца.

Разбира се фокусът на всички пазарни участници ще се насочи към Буенос Айрес, където ще се проведе срещата на Доналд Тръмп и китайският президент Си Дзинпин в рамките на Г-20. Според повечето информации, срещата и вечерята между двамата лидери е насочена за събота, 1 декември. Пазарите смятат, че вероятността за постигане на съгласие, което да спре търговската война е около 60%. Освен това, може да бъдат обявени планове за бъдещи търговски преговори на високо равнище през 2019.

Тествайте търговията на финансовите пазари без риск за Вашия капитал с безплатна демо сметка от Admiral Markets.

Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.