Най-интересното от Форекс календара за 13-17 май

Май 13, 2019 11:46


Какво се случи на финансовите пазари през миналата седмица?

В петък американските борсови индекси затвориха с печалби, след положителните сигнали и от двете страни при търговските преговори между САЩ И Китай, въпреки че по-рано през деня САЩ вдигна митата за китайски стоки на стойност 200 милиарда долара от 10% на 25%.

Все пак, трите основни щатски индекси останаха на червена територия за седмицата, след като S&P500 и Dow Jones загубиха по 2,2% от стойността си, а технологичният NADSAQ изтри 3%.

На европейските фондови пазари ситуацията бе сходна. Въпреки че завършиха последния ден от седмицата на печалба, на седмична база резултатите не бяха впечатляващи. Най-големият губещ бе FTSE Mib със спад от 4,08%, последван от френският CАC40 с -3,99% и испанският IBEX35 с -3,10%. Немският DAX30 падна с 2,84%, а британският FTSE100 се понижи с 2,01%.

Източник: Forexlive.com

В същото време, така очакваното първично публично предлагане на Uber нямаше най-гладкото начало. Компанията за споделени пътувания започна да се търгува на New York Stock Exchange под IPO цената си от $45, която и без това бе в долната част на първоначалния ценови диапазон от $44 до $50.

Акциите на Uber затвориха с близо 8% под цената им на предлагане – на $41.57. Така пазарната капитализация не успя да достигне дори $70 милиарда, което много под предвижданията за 100 милиарда долара, която се опитваше да достигне компанията. Спадът отбелязва осмото най-лошо представяне в първия ден, на щатско IPO, което е донесло повече от $1 милиард.

На Форекс пазара, късите позиции в GBP/JPY бяха най-печеливши през изминалата седмица, след като кросът се понижи с 2.3%. Британският паунд бе най-слабо представящата се основна валута, докато японската йена се възползва от ниско рисковите настроения и оглави класирането. Високорисковите валути като AUD и NZD също отбелязаха загуби за седмицата.

При суровините, златото отбеляза седмичен ръст от 0,50%, на фона по-високото търсене на активи убежища, какъвто е и ценния метал. Ниският риск апетит доведе до понижения на двата бенчмарка на суровия петрол и WTI загуби 0,34%, a Brent само 0,07%.

Тествайте търговията с валутни двойки, злато, петрол, акции и борсови индекси без риск за Вашия капитал с безплатна демо сметка от Admiral Markets.


Какво да очакваме през следващата седмица?

През следващата седмица вниманието на пазарните участници ще продължи да се насочено към преговорите между САЩ и Китай. Дали те ще продължат и ако да в каква насока? Доналд Тръмп заяви в Twitter, че САЩ и Китай са имали откровени и конструктивни разговори за търговските отношения между двете страни.

Все пак, малко по-късно президентът на САЩ отбеляза, че "тарифите ще бъдат много по-здравословни за икономиката от една феноменална сделка от традиционен тип" като добави, че те са по-лесни и по-бързи за изпълнение.

Според информация на китайският Global Times, Китай и САЩ са се съгласили да се срещнат в Пекин в близко бъдеще, което може да е още през следващата седмица.

Извън търговските преговори, седмичният Форекс календар предлага някои интересни макроикономически данни, които ще бъдат проследени от пазарните участници като: БВП на еврозоната, продажбите на дребно в САЩ и доклада за пазара на труда в Австралия.

Освен тях внимание заслужават и доклада за пазара на труда във Великобритания, индустриалното производство на Китай, както и данните за инфлацията в Канада.

Понеделник, 13 май

В първият ден от седмицата няма планирани съществени икономически новини и събития.

Вторник, 14 май

В 09:00 ще излезе индексът на потребителските цени в Германия. Тъй като немската икономика е най-голямата в еврозоната, тези данни се ползват като индикатор за инфлацията в целия валутен блок.

Докладът за състоянието на пазара на труда във Великобритания ще бъде оповестен в 11:30. Фокусът отново ще падне върху средните доходи с и без бонуси. Техният ръст вероятно ще направи тик надолу след най-високите стойности от 2010 година, достигнати преди месец, съответно 3,5% и 3,4%. Безработицата би трябвало да остане на най-ниските нива от 1975 година – 3,9% за втори пореден месец.

Резултатите от проучването на института ZEW за икономическите настроения в Германия и цялата еврозона ще бъдат оповестени в 12:00.

Сряда, 15 май

В 04:30 ще излезе индекса на заплатите в Австралия, който се следи от пазарите, за да се направят оценки на инфлационния натиск в страната.

Само 30 минути по-късно ни очакват серия от данни за Китай, която включва индустриалното производство, продажбите на дребно и инвестициите във фиксирани активи. Тези данни също може да окажат влияние върху цената на австралийския долар.

В началото на европейската сесия ни очаква първият прочит на доклада за БВП на Германия за първото тримесечие, а малко по-късно ще излязат същите сведения, но за цялата еврозона. Пазарният консенсус е за запазване на икономическия растеж от предходните три месеца.

Продажбите на дребно в САЩ през април ще излязат в 15:30. Очакванията са за забавяне и на основния, и на базовия показател, който изключва продажбите на автомобили. По същото време ще бъдат публикувани и данните за потребителската инфлация в Канада. Следователно може да очакваме висока волатилност при валутната двойка USD/CAD в този период.

Ако искате да се предпазите от рисковете на високата волатилност, можете да се възползвате от настройките, които Admiral Markets предлага за защита от волатилност.

Четвъртък, 16 май

По време на азиатската сесия ще излязат данните за заетостта в Австралия през април, които се следят отблизо от Резервната банка на Австралия. Тези данни може да имат още по-сериозен ефект, тъй като може да оформят пазарните очаквания за сваляне на лихвите от на РБА. Някои анализатори смятат, че това може да се случи още следващия месец, докато други прогнозират понижение чак през есента.

В 12:00 ни очаква търговският баланс на еврозоната за март. Сведенията за търговския баланс привличат все повече внимание, на фона на глобалното търговско напрежение между САЩ и останалите икономики.

Американският календар включва данни за пазара на труда като разрешенията за строителство и започнатите строежи на жилища, както и първоначалните молби за помощи от безработни.

Петък, 17 май

Единствените по-съществени макроикономически данни в последния ден от седмицата са финалните за потребителската инфлация в еврозоната. Ревизии на първоначалните данни не се очакват, но може да има леко понижение в месечния основен индекс.

Започнете да търгувате над 8000 финансови инструмента с брокер номер в Германия за 2019 година - Admiral Markets.

Предоставените данни осигуряват допълнителна информация относно всички анализи, прогнози, оценки, предвиждания или други подобни преценки или информация (наричани по-нататък "Анализ"), публикувани на уеб сайта на Admiral Markets. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, обърнете внимание на следното:

  1. Анализът се публикува само за информационни цели и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка.
  2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки отделен клиент и Admiral Markets не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали се основава или не на анализа.
  3. Всеки от анализите се изготвя от независим анализатор (наричан по-долу "Автор") въз основа на личните оценки на автора.
  4. За да се гарантира, че интересите на клиентите ще бъдат защитени и обективността на анализа няма да бъде uвредена, Admiral Markets е установил подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.
  5. Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на анализа са надеждни и че цялата информация се представя, доколкото е възможно, по разбираем, своевременен, точен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността или пълнотата на информацията, съдържаща се в анализа. Представените цифри се позовават на това, че никой от предишните резултати не е надежден показател за бъдещите резултати.
  6. Съдържанието на анализа не трябва да се тълкува като изрично или скрито обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets, че клиентът ще се възползва от стратегиите в него или че загубите във връзка с него могат да бъдат или ]e бъдат ограничени.
  7. Всяко предишно или оформено представяне на финансовите инструменти, посочени в публикацията, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets за бъдещо представяне. Стойността на финансовия инструмент може да се увеличи и намали и запазването на стойността на активите не е гарантирано.
  8. Прогнозите, включени в анализа, могат да бъдат предмет на допълнителни такси, данъци или други такси в зависимост от предмета на публикацията. Ценовата листа, приложима за услугите, предоставяни от Admiral Markets, е обществено достъпна на уеб сайта на Admiral Markets.
  9. Продуктите с ливъридж (включително договори за разлика) имат спекулативен характер и могат да доведат до загуби или печалби. Преди да започнете да търгувате, трябва да сте сигурни, че разбирате всички рискове.
Avatar-Admirals
Admirals Решение от типа всичко в едно за харчене, инвестиране и управление на парите Ви

Повече от брокер, Admirals е финансов хъб, предлагащ широка гама от финансови продукти и услуги. Ние правим възможен подхода всичко в едно към личните финанси чрез цялостно решение за инвестиране, харчене и управление на пари.