Предварителен преглед на Форекс календара за 11-15 март

Март 11, 2019 11:05


Какво се случи на пазарите през изминалата седмица?

В петък американските борсови индекси направиха впечатляващо завръщане. След тежките загуби на азиатските и европейските пазари и лошото начало на американската сесия основните индекси на Wall Street завършиха с минимални загуби. Dow Jones загуби 0,1%, а S&P500 и NASDAQ приключиха със спадове за деня от по 0,2%. Това ги остави на негативна територия за седмицата като Dow и S&P500 паднаха с 2,2%, а технологичният NASDAQ с 2,4%.

Европейските борсови индекси също регистрираха седмични спадове като най-големите губещи бяха испанският IBEX35 и немският DAX30, които изтриха съответно 1,49% и 1,24% от стойността си.

На Форекс пазара японската йена се оформи като най-добре представящата се основна валута. JPY се възползва от търсенето на убежища и успя да натрупа 9,42% срещу конкурентите си. Странното е,че на второ място остана високорисковия новозеландски долар.

Щатският долар също се отличи с печалби като срещу повечето основни конкуренти, но долар индекса отбеляза седмичено понижение. В същото време, британския паунд остана на последното място, след като загуби от всички свои конкуренти, на фона на липсата на развитие при Брекзит преговорите.

При суровините, златото се завърна в края на седмицата и затвори близо до психологическото ниво от 1300 долара. Междувременно, двата бенчмарка на суровия петрол, WTI и Brent, затвориха седмицата на печалба.

Търгувайте петрол и още на 8000 финансови инструмента с брокер номер в Германия за 2019 година - Admiral Markets.

Какво ни очаква през следващата седмица?

През следващата седмица ситуацията около Брекзит ще се разгорещи отново, тъй като британският премиер Тереза Мей ще опита да прокара нейната сделка за напускане на ЕС за пореден път. Гласуването в парламента е планирано за вторник.

Ако споразумението не бъде одобрено ще има още един вот в сряда, на възможността за Брекзит без сделка, която вероятно също няма да бъде приета. Това пък ще доведе до ново гласуване в четвъртък – за удължаване на срока на член 50. Фокусът ще бъде върху периода на удължаване като очакванията са той да бъде по-кратък.

И ако това не е достатъчно, в сряда британския министър ще представи своето Пролетно изявление, което ще съдържа новите прогнози за растежа и инфлацията.

На политическият фронт, продължават преговорите между САЩ и Китай за прекратяване на търговската война, които навлизат в своята финална фаза. Все пак, някои пречки за постигане на споразумение остават. Колкото повече се бави официалното обявяване на срещата между Доналд Тръмп и Си Дзинпин, толкова по-притеснени ще стават пазарите.

Седмичният Форекс календар за 11-15 март предлага някои интересни данни от САЩ като продажбите на дребно, потребителската инфлация, поръчките на стоки с дълготрайна употреба и изявление на председателя на ФЕД Джером Пауъл. От Великобритания ни очакват доклада за БВП и промишленото производство. А внимание заслужава и решението на Японската централна банка за монетарната политика на страната.

Понеделник, 11 март

В първият ден от седмицата единствените съществени макроикономически данни са продажбите на дребно в САЩ през януари. Прогнозите са за ръст от 1,0% м/м, след като през декември продажбите се понижиха с 1,8%, което бе най-големия спад от януари 200 година насам.

Вторник, 12 март

В 11:30 ще излезе промишленото производство във Великобритания. Тези данни обаче вероятно ще останат в сянката на гласуването на Брекзит сделката на Тереза Мей от страна на британския парламент. Резултатите от него може да излязат късно вечерта.

Индексът на потребителските цени в САЩ ще бъде публикуван в 15:30. Очакванията са, че базовият показател ще се увеличи с 0,2% м/м, което ще остави годишните числа на нива от 2,2%.

Сряда, 13 март

По време на европейската сесия няма планирани съществени икономически сведения.

Американският календар включва производствената инфлация и продажбите на стоки в дълготрайна употреба в САЩ.

Четвъртък, 14 март

По време на азиатската търговия ни очакват серия от данни за Китай като продажбите на дребно, индустриалното производство и инвестициите във фиксирани активи.

В 09:00 ще излязат и данните за потребителската инфлация в Германия през февруари.

От САЩ ни очакват първоначалните помощи за безработни и продажбите на нови жилища.

Петък, 15 март

В 04:00 ще бъде публикувано решението на Японската централна банка за монетарната политика. Промени са малко вероятни. Последните коментари на Курода подчертават, че по-нататъшното облекчаване може да зависи от JPY, което обаче не е достоверно, тъй като ЯЦБ е обезпокоена от влошаване на условията при японските държавни облигации. Загрижеността за растежа също е дневен ред за предстоящата среща.

Финалните данни за потребителските цени в еврозоната ще излязат в 12:00 като ревизии не се очакват.

Повишете Вашите знания и умения в търговията на финансовите пазари с безплатен Обучителен пакет от Admiral Markets.

Този материал не съдържа и не трябва да се тълкува като съдържащ инвестиционен съвет, инвестиционни препоръки, оферта или покана за сделки с финансови инструменти. Моля, обърнете внимание, че този търговски анализ не е надежден показател за текущите или бъдещите резултати, тъй като обстоятелствата могат да се променят с течение на времето. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, трябва да потърсите съвет от независими финансови съветници, за да сте сигурни, че разбирате рисковете.

Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.