Какво ни предлага Форекс календарът за 11-15 февруари?

Февруари 11, 2019 10:36


Какво се случи на пазарите през изминалата седмица?

Въпреки че в петък основните щатски борсови индекси стартираха деня дълбоко на отрицателни нива, след това набраха скорост и завършиха деня смесено. В последния ден на седмицата Dow Jones падна с 0,26%, а S&P500 и NASDAQ нараснаха съответно с 0,07% и 0,14%. За седмицата тези три индекса натрупаха по 0,05%, 0,17% и 0,47%.

В Европа основните борсови индекси отбелязаха седмичен спад, водени от немския DAX30, който изтри 2,45% от стойността си. Френският CAC40 падна с 1,15%. В същото време британският бенчмарк FTSE100 нарасна с 0,73%

На Форекс пазара щатският долар се завърна на трона и бе най-силно представящата се основна валута. В резултат на понижения риск апетит японската йена и швейцарският франк се наредиха съответно на второ и трето място.

Последните места бяха за суровинните валути. Канадският долар получи подкрепа от икономическите данни в петък, докато слабите данни и по-миролюбивите позиции на централните банки торпелираха новозеландския и австралийския долар.

Най-търгуваната валутна двойка света – EUR/USD пък отбеляза най-големия си седмичен спад от септември 2018 година като падна с 1,10%

При суровините петролът загуби около 5% от стойността в последните 5 търговски дни, а златото пък изостана с 0,28%, въпреки че отскочи от силната подкрепа около $1300.

Започнете да търгувате суровини, валутни двойки и още над 8000 финансови инструмента с брокер номер 1 в Германия за 2018 година - Admiral Markets.

Какво ни очаква през следващата седмица?

На политическият фронт, през следващата седмица продължават преговорите за прекратяването на търговската война между САЩ и Китай. През декември двете страни договориха тримесечно примирие, което ще изтече на 1 март. С наближаването на крайния срок пазарите ще стават все по-нервни, особено на фона на първоначалните позитивни настроения.

Щатският търговски министър Стивън Мнучин и търговският представител Робърт Лайтизер ще пътуват до Пекин в началото на следващата седмица. Докато президентът Доналд Тръмп намекна, че сделка преди 1 март е малко вероятна, то няма да е изненада ако евентуално се стигне до такава.

Сагата около Брекзит преговорите също ще продължи през престоящата седмица, тъй като Тереза Мей се опитва да предоговори сделката с Брюксел, която бе отхвърлена на два пъти от британския парламент. Целта е да се избегне Брекзит без сделка на 29 март.

Седмичният Форекс календар предлага някои интересни данни като БВП на Великобритания, Германия и Япония. Внимание заслужават и данните за продажбите на дребно и потребителската инфлация в САЩ, както и серията от данни за Китай, които включват търговския баланс, потребителската инфлация и валутните резерви.

Очаквани и среща на Резервната банка на Нова Зеландия за монетарната политика, от която сериозни промени в насоките са малко вероятни.

Понеделник, 11 февруари

Още в първата сесия за седмицата ще излезе серия от данни от Китай като най-интересните от тях ще са тези за валутните резерви през януари.

За 11:30 пък са планирани доста сведения за британската икономика. Фокусът на пазарите ще падне върху първия прочит на БВП за четвъртото тримесечие на 2018. Прогнозите са, че британската икономика е нараснала с 0,3% на тримесечна база и 0,1% м/м през декември. Картината за растежа изглежда става все по-бледа, тъй като несигурността около Брекзит тежи на инвестициите, а и глобалния растеж се забавя.

Вторник, 12 февруари

В 22:00 ще излезе решението на Резервната банка на Нова Зеландия за монетарната политика. Промени в лихвените нива са на практика изключени. Пазарите ще следят дали централните банкери ще реагират на слабите данни за пазара на труда в Нова Зеландия, излезли през миналата седмица, и дали ще последват колегите си от Резервната банка на Австралия и ще изпратят по-миролюбиво послание относно бъдещото движение на лихвените нива.

Решението за монетарната политика ще бъде последвано от пресконференция на гуверньора на РБНЗ Адриан Ор.

Сряда, 13 февруари

В 11:30 ще бъдат публикувани данни за инфлацията в Обединеното Кралство през януари. Индексът на потребителските цени вероятно ще направи още един тик надолу до 2,0% г/г, колкото е и целта на Английската централна банка. Базовият показател би трябвало да остане на нива от 1,9% г/г.

В 15:30 ни очакват данни за потребителската инфлация и в САЩ. Базовият индекс на потребителските цени вероятно ще нарасне с 0,2% м/м през януари, което предполага годишна инфлация от 2,1%. В същото време, основният показател може да отбележи повишение от 0,1% м/м.

Четвъртък, 14 февруари

Малко след полунощ ще бъде оповестен първоначалният доклад за БВП на Япония през четвъртото тримесечие. До момента Япония се справяше добре със забавянето на световната икономика, тъй като вътрешното търсене бе стабилно и бизнеса бе сравнително оптимистично настроен.

Въпреки това слабостта започна да се проявява през януари. Но данните за последните три месеца на 2018 вероятно останат силни и може да се очаква отскок след ужасното трето тримесечие, което бе засегнато от тайфуни и земетресения.

Отново по време на търговията в Азия ще излязат и данните за търговския баланс на Китай, които се следят отблизо от инвеститорите и трейдърите, поради търговката война между САЩ и Китай.

По време на европейската сесия ни очакват още предварителни доклади за БВП за четвъртото тримесечие. Този път от Германия и еврозоната. Докато прогнозите са забавянето на немската икономика да продължи (ръст от 0,9% г/г), то числата за еврозоната вероятно ще останат непроменени.

Американският календар включва данни за производствената инфлация, първоначалните молби за помощи от безработни и продажбите на дребно. Най-интересни определено ще бъдат последните.

Петък, 15 февруари

В 03:30 ще излезе потребителската инфлация в Китай през януари. Предвижданията са, че месечната инфлация ще е 0,5%, което ще доведе до тик нагоре годишния показател до 2,0%.

Продажбите на дребно във Великобритания през януари ще бъдат публикувани в 11:30. Тези данни по принцип са доста волатилни и след спада от 0,9% м/м през декември, сега може да видим ръст от 0,1%.

Тествайте Вашите знания и умения в търговията на финансовите пазари без риск да рискувате собствен капитал с безплатна демо сметка от Admiral Markets.

Предоставените данни осигуряват допълнителна информация относно всички анализи, прогнози, оценки, предвиждания или други подобни преценки или информация (наричани по-нататък "Анализ"), публикувани на уеб сайта на Admiral Markets. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, обърнете внимание на следното:

  1. Анализът се публикува само за информационни цели и по никакъв начин не може да се тълкува като инвестиционен съвет или препоръка.
  2. Всяко инвестиционно решение се взема от всеки отделен клиент и Admiral Markets не носи отговорност за загуби или щети, произтичащи от такова решение, независимо дали се основава или не на анализа.
  3. Всеки от анализите се изготвя от независим анализатор (наричан по-долу "Автор") въз основа на личните оценки на автора.
  4. За да се гарантира, че интересите на клиентите ще бъдат защитени и обективността на анализа няма да бъде uвредена, Admiral Markets е установил подходящи вътрешни процедури за предотвратяване и управление на конфликти на интереси.
  5. Докато се полагат всички разумни усилия, за да се гарантира, че всички източници на анализа са надеждни и че цялата информация се представя, доколкото е възможно, по разбираем, своевременен, точен и пълен начин, Admiral Markets не гарантира точността или пълнотата на информацията, съдържаща се в анализа. Представените цифри се позовават на това, че никой от предишните резултати не е надежден показател за бъдещите резултати.
  6. Съдържанието на анализа не трябва да се тълкува като изрично или скрито обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets, че клиентът ще се възползва от стратегиите в него или че загубите във връзка с него могат да бъдат или ]e бъдат ограничени.
  7. Всяко предишно или оформено представяне на финансовите инструменти, посочени в публикацията, не трябва да се тълкува като изрично или косвено обещание, гаранция или намерение на Admiral Markets за бъдещо представяне. Стойността на финансовия инструмент може да се увеличи и намали и запазването на стойността на активите не е гарантирано.
  8. Прогнозите, включени в анализа, могат да бъдат предмет на допълнителни такси, данъци или други такси в зависимост от предмета на публикацията. Ценовата листа, приложима за услугите, предоставяни от Admiral Markets, е обществено достъпна на уеб сайта на Admiral Markets.
  9. Продуктите с ливъридж (включително договори за разлика) имат спекулативен характер и могат да доведат до загуби или печалби. Преди да започнете да търгувате, трябва да сте сигурни, че разбирате всички рискове.
Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.