Какво да очакваме от Форекс календара за 5-9 ноември?

Ноември 05, 2018 10:57

През последната седмица станахме свидетели на възстановяване на световните фондови пазари. След тежките 3 седмици, борсовите индекси рикошираха от дъната си и започнаха бързо възстановяване. Все пак, тридневното рали на щатските индекси приключи в петък, но S&P 500 завърши седмицата с 2,3% нагоре, Dow Jones спечели 2,35%, докато технологичният NASDAQ100 добави 2,65%

На Форекс пазара американският долар без разколебан в последните дни и регистрира сериозни загуби, най-вече срещу AUD, NZD и GBP. Японската йена бе най-слабо представящата се основна валута. JPY загуби от всичките си основни конкуренти на фона на завръщащите се рискови настроения на пазарите.

През идната седмица вниманието на пазарите ще бъде насочено към междинните избори в САЩ, които ще се проведат във вторник. Преброяването на гласовете ще започне веднага след края на изборите, следователно резултатите би трябвало да излязат в сряда сутринта. Очакванията са поделено надмощие в Конгреса. В момента републиканците имат мнозинство и в Камарата на представителите, и в Сената, но вероятно ще запазят само това в Сената.

Един такъв резултат ще затрудни прокарването на политиките на президентът на САЩ Доналд Тръмп. Все пак, междинните избори вероятно ще имат ограничен ефект върху финансовите пазари и реалната икономика. Тези избори едва ли доведат до сериозна промяна на икономическата политика.

От Форекс календара можем да отличим срещите на три от големите централни банки. Това са Федералния резерв, Резервната банка на Австралия и Резервната банка на Нова Зеландия. Те заслужават внимание, въпреки че и от трите не може да се очакват фойерверки.

Освен към централните банки, пазарите ще погледнат и към първоначалните данни за БВП на Великобритания за третото тримесечие. Въпреки това, основното събитие за GBP трейдърите остава развитието на Брекзит преговорите.

Тествайте търговията с британски паунд и още над 8000 финансови инструмента без риск за Вашия капитал с безплатна демо сметка от Admiral Markets.

Понеделник, 5 ноември

По време на първата търговска сесия за седмицата ни очакват протоколите от последната среща на Японската централна банка, а по-късно и пресконференция на гуверньора на банката Харухико Курода.

В 11:30 ще излезе важният PMI индекс за сектора на услугите на британската икономика. Подобно на производственият индекс, вероятно и тук ще видим леко понижение до 53,3 от 53,9 през септември.

Гуверньорът на Канадската централна банка Стивън Полоз има планирано изявление в 15:10.

В 17:00 пък ще бъде публикуван непроизводственият PMI индекс на Института по доставките (ISM) в САЩ. През септември индексът достигна второто най-високо ниво, откакто е започнало изчисляването му през 1977 година. През октомври е вероятно да видим леко отстъпление от тези нива от 61,6.

Вторник, 6 ноември

Във вторник ще се проведат така очакваните междинни избори в САЩ, в които ще стане ясно дали Доналд Тръмп ще запази мнозинството си и в двете камари на Конгреса.

Резервната банка на Австралия ще обяви решението си за монетарната политика в 04:30. РБА ще остави лихвените нива непроменени и вероятно ще запази оптимистичните си прогнози за растежа и инфлацията, въпреки рисковете. Към момента пазарите изглежда са калкулирали около 50% от едно повишение на лихвите до края на 2019 година. Европейският календар включва непроизводствените PMI индекси за страните от еврозоната и за целия блок.

В 23:45 ще излязат данните за заетостта в Нова Зеландия през третото тримесечие.

Сряда, 7 ноември

Резервната банка на Нова Зеландия ще оповести решението си за лихвените проценти в страната в 22:00. Очакванията са, че от РБНЗ може да станат малко по-оптимистични спрямо в август, но всяка промяна би била минимална. Като цяло централните банкери на Нова Зеландия вероятно ще запазят сегашните перспективи за монетарната политика.

Четвъртък, 8 ноември

По време на търговията в Азия ни очакват данните за търговският баланс на Китай през октомври. Фокусът разбира се ще е върху китайският търговски излишък със САЩ, който Доналд Тръмп се опитва да намали чрез мита.

Основното събитие за деня ще е срещата на Федералния резерв, която ще приключи с решение в 21:00. Това е една от малките срещи, без актуализиране на икономически прогнози и без пресконференция. Едва ли може да очакваме много от тази среща. ФЕД вероятно ще обяви, че ще продължи курса на "постепенно" повишаване на лихвите като следващото най-вероятно ще дойде през декември. Освен това, ще сигнализира за още три повишения през 2019 година.

Петък, 9 ноември

Последният ден от седмицата ще ни предложи динамична азиатска сесия, особено за австралийския долар, с изявлението за монетарната политика на Резервната банка на Австралия и потребителската инфлация в Китай през октомври.

В 11:30 ни очаква серия от данни от Великобритания като най-интригуващ ще е първия прочит на БВП за третото тримесечие. Поради силните базови ефекти растежът може да нарасне до 0,7%, при пазарен консенсус от 0,6% тр/тр. Това вероятно няма да продължи дълго, защото базовите ефекти са временни и индикаторите на проучванията се влошават.

Научете най-важните икономически индикатори, които влияят върху цените на финансовите пазари и още много с безплатния Обучителен пакет 2018 от Admiral Markets.

Този материал не съдържа и не трябва да се тълкува като съдържащ инвестиционен съвет, инвестиционни препоръки, оферта или покана за сделки с финансови инструменти. Моля, обърнете внимание, че този търговски анализ не е надежден показател за текущите или бъдещите резултати, тъй като обстоятелствата могат да се променят с течение на времето. Преди да вземете каквито и да било инвестиционни решения, трябва да потърсите съвет от независими финансови съветници, за да сте сигурни, че разбирате рисковете.

Борис Петров
Борис Петров Финансов Анализатор, Admirals Bulgaria

Финансов анализатор с дългогодишен години опит в областта на техническия и фундаментален анализ на финансови инструменти и изграждането на стратегии за търговия на Форекс, фондовия пазар, пазарите на суровини и др.